Dog.bg Форуми : Сара-мама?

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Сара-мама? Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 26 December 2004 - 02:01 AM

Както повечето знаят моето куче Сара (кокер) е намерена на улицата преди около 10 месеца. Здравето и е малко нестабилно, изразява се в хронични хрипове и един път имаше изтечения от вулвата. Моята лекарка казва че е по-добре като се разгони да я заплодя и после да я кастрирам. Вие какво мислите, защото тя се разгони, а не ми се иска да направи пак някой проблем с матката. Благодаря ви...:)
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#2 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 December 2004 - 08:37 AM

Привет,
хриповете и изтичанията е най вероятно да не са свързани.
също така е вероятно,ако кучето не е в добро здравословно състояние,една бременност да го усложни още повече.Бременноста си е натоварване на организма.
Хрипове- прави се диагноза и се лекуват отделно.
Изтичания- вариантите са два-
1.Болест - взема се намазка,прави се лабораторен анализ.
2.Хормонални промени в организма свъзрани с възрастта.Не са болест.
И в двата случая,едно забременяване по класическите понятия надали ще реши нещата.
Ако все пак сте решили да я заплодите,то преди това трябва да бъде лекувано.
Ако сте решили да го кастрирате- няма никакво значение дали това ще стане след една бременност или веднага.
Имам си теория,че екстремалното натоварване или"събира" организма или"разпада".Тоест съществува вероятност или кокерката да излезе след бременност много по здрава,или съвсем да отпадне.Това си е експеримент и лично дело на собственика.Както и разсъжденията по горе- са само вероятности.
User's Signature

Marten BG

#3 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 09:38 AM

samotnata
Явно ви препоръчват така нареченото "раждане за здраве". това е само един мит и нищо повече, тези които твърдят че едно куче трябва поне веднъж в живота си да роди "за здраве" трябва да помислят че едно раждане носи повече евентуални усложнения. да не говорим че не всяко животно трябва да се запложда. като за начало - помислете колко време и усилия струват на една жена след раждане - при кучета е същото: натоварване по време на бременност, не винаги гарантирано леко раждане, периода на лактация, евентуални усложнения при кучето по "женска" линия..... В името на какво всичко това???????? Само защото "раждане за здраве" някои го приемат като аксиома, без да се замислят изобщо дали това твърдение е вярно. е, според мен освен че нее вярно, направо си е вредно... секрета от вулвата можете да дадете за анализ за да видите какво е това, и след лечението - ако се наложи такова - кастрирайте си кучето за да ви отпадне проблемыт с разгонването, ухажващи мъжкари и т.н.

Лично мое мнение - към развъждането трябва да се допускат животни, минали експертна оценка на изложба, която да не е по-ниска от "много добър".
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#4 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 December 2004 - 10:23 AM

Е,аз се опитах по меко,но Фурията си знае работата:)))
Установих че човек се обръща за съвет не преди,а след като има решение.Съветите в полза на решението му се приемат,другите се игнорират.Тези които се приемат е за прехвърляне на отговорност.Класика.
User's Signature

Marten BG

#5 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 26 December 2004 - 10:49 AM

трудно решение ти предстои наистина,отеси се сериозно.,ако питаш мен 1 . трябва да е абсолютно здрава за да я пуснеш да ражда 2. за изтеченията - най- бързата и лесна диагностика за състоянието на матката е видозон, от там нататък всичко отанало - кръв, намазки ит.н.
обърни се пак към своя вет. ако няма адрес на видеозон за животни ще ти дам.
лекувай я!
дали кучето да ражда е собствено решение на собственика - мартен в това отношение е прав

#6 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 December 2004 - 10:52 AM

Фурия е права.За Сара май ще е по-добре да я кастрираш още сега.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#7 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 12:02 PM

Преди да развъждате кучета

(Изявление на Хуманитарното общество в САЩ)

Стерелизирана женска или кастриран мъжкар са по-щастливи, уравновесени и по-дългоживущи компаньони, но някои хора разглеждат развъждане и отглеждане на кучета като комерческа дейност. Хуманитарното общество в САЩ предлага следната информация за размисъл.

КАЧЕСТВО: Повечето кучета, дори и да са чистокръвни, не бива да се допускат към развъждане. Много от домашни любимци дори с родословие имат отклонения от стандарта, в поведение или здравето си, което не бива да се тиражира. Животните за развъждане трябва да се порверяват за отсътствие на подобни дефекти, преди да се заплодят. Развъждането оправдава една единствена цел подобряване, честен опит да се получи потомство по-качествено от родителите си. Неграмотно и безразборно подбиране на партньорите не може да се оправдае ако сте сътворили живо същество, вие сте отговорен за него, дори ако това е сляпо, глухо или куче с отклонение в психиката.

ЦЕНА: Развъждането, което се провежда правилно, не носи печалба. Ангажиментите около здравето, изследвания, изложби, допълнителното подхранване, съответните грижи, разплащането със стопаните на мъжкаря, реклама и т.н. трябва да бъдат платени от продажбата на малките. Неочаквано секцио на женската или спешна помощ на болно кученце и отглеждане на кучилото ще се стовари отгоре ви като тежко бреме. И това е при условие че изобщо ще успеете да си пордадете кученцата.


ПРОДАЖБА: Начинаещ развъдчик няма репутация и познати в нужните среди, които да подпомогнат в търсенето на евентуалните купувачи. Тези, които твърдят:Искам куче, което да прилича на вашето, - изчезват. Направете си сметката колко ще ви отнеме време и пари, необходими за отглеждане на малките, които може би няма да успеете да продадете до 4-месечна, ако не и 8-месечната им възраст. Какво ще правите ако не можете да ги продадете? В приют ли ще ги пратите? Ще ги изхвърлите край пътя? Или ще ги оставите на кучешката борса, за да попаднат те в лаборатория за изследване или в зоомагазина? Опитните кинолози с добра репутация често изобщо не заплождат женската докато нямат достатъчно средства за да изгледат спокойно едно кучило.

РАДОСТТА ОТ РАЖДАНЕТО: Ако искате да имате малки кученца в дома си, за да може децата ви да видят как протича раждането им, помнете че раждането може да започне в 3 през нощта или с хирургична намеса. Децата могат да видят също така раждането на недоразвито или сакато кутре, или да видят как женската крещи и ви хапе от болка докато й помагате да изроди прекалено едро кутре. Не всичките женски са перфектни майки, някои пренебрегват майчинският си инстинкт, някои изяждат малките си. Някои могат да имат тежко раждане, някои могат дори да умрат по времето на раждането. Малките могат да се родят мъртви или със сериозни отклонения, изискващи ефтаназия. Разбира се, всичко може и да е наред, но ако не сте готови да поемете отговорност в случай, че нещата се развият зле по-добре изобщо не започвайте.

ВРЕМЕ: Опитните собственици на породисти кучета твърдят че отглеждането на едно кучило изисква не по-малко от 130 часа. Женската не бива да остава сама по времето на раждане, и само за малко след това. Бъдете готови да дежурите дни наред, подгответе се за безсъните нощи. След раждането женската се нуждае от допълнителните грижи и допълнително хранене. Малките имат нужда от всекидневно контролиране на тегло, грижи и социализация. Много време отнема оформление на документите, родословните и разговори с купувачите. Всякакви непредвидени обстоятелства болни кутрета или майка, която не иска да ги кърми изискват двойно повече време. Ако не можете да им посветите толкова време, ще имате болни, или зле/неправилно гледани кутрета, с лош характер, които надали ще съблазнят някой купувач.

ОТГОВОРНОСТ: В страната има 3.5 млн. бездомни кучета, които приспиват в приютите всяка година. Много повече от милион загиват от студ, глад или блъснати от коли. Една четвърта от тези жертви са породисти кучета. Собственик, който създава живот, носи отговорност за него. Ще преценявате ли внимателно потенциалните купувачи? Ще откажете ли на хора, които ви изглеждат безотговорни? Можете ли да си представите, че от вашето кутренце във всяко едно разгонване ще се раждат мелези, попълвайки статистиката на бездомните кучета? Дали ще сте готов да преберете обратно кученце, от което може да се откажат купувачите, неспособни да се грижат за него поради ред причини? Или ще прехвърлите тази отговорност вашата отговорност - на някой друг. Ще можете ли да живеете с мисълта, че създанения от вас живот може да свърши в приюта?


преведох това специално за теб, samotnata. За да няма грешки - аз нямам нито развъдник, нито изложбено куче. Моят Лео няма да има потомство поради ред причини. Най малкото заради евентуални болести които може да предаде на децата си. За това последната точка от горепосоченото изявление - човешката отговорност - я смятам за особено важна.
Поздрави:-)
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#8 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 December 2004 - 12:44 PM

Като десетте божии заповеди.Ясни и приемливи,но и трудно изпълними.затова се прилагат и индулгенциите:)))
Точно в САЩ хибридизацията и т.н."творчество" в селекцията е издигнато почти в култ.Чистопородността - не.Всичко е Шоу и носи пари.
Дори цитираните по горе Правила се мотивират единствно с парите.Е, и времето и отговорността- но тя при тях има едно значение- парично.Дори и моралът е преизчислен в съответния паричен еквивалент.не са морални упражненията на Моника Люински в овалния кабинет,защото уронват устоите на американското семейство - основен данъкоплатец.Морални са упражненията в Ирак,Афганистан,скоро и Сирия..
Също така- не е морално да се възпроизвеждат болни кучета,но....оказва се че някои дефекти били социално приемливи,като дисплазията например,е в определена степен...или това,че някои кучета не могат да ходят и километър без да получат яко сърцебиене.Но се възпроизвеждат.Под эгидата на Морала за чистопородност.
Тук по скоро става въпрос не за чистопородност, а за здраво куче.
И то ,като всички други си има нужди.Кастрирането има чисто личен характер- да не се губи време в опазване от нежелателни връзки,чистене и прочие.С него или без него,лечението на любимеца е задължително.
User's Signature

Marten BG

#9 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 12:51 PM

Marten BG
няма да споря за подбудите на САЩ-кинолози, то е ясно че за тях всичко е пари. Но не съм на мнение че всяко едно куче трябва да се запложда ако стопанина му е решил така. Не искам дискусии, Мартен, отговори не на мен, а на себе си - ако стопанин на САО, за когото нищо не знаеш, ще те попита дали да си запложда женската, ще му отговориш ли "Ти си знаеш"? Няма ли да поискаш да разбереш първо дали кучето трябва да се запложда? Какъв интерес от гледна точка на развъдна дейност представлява дадена женска, защо трябва да има малки? иначе надълго и широко може да се говори за развъждането в САЩ и други страни, не ми е това целта, иска ми се човек, който си задава въпроса "Дали моето куче да става родител?" да ЗНАЕ за евентуални последици от постъпката си.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#10 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 December 2004 - 12:52 PM

Цитат

Точно в САЩ хибридизацията и т.н."творчество" в селекцията е издигнато почти в култ.Чистопородността - не.Всичко е Шоу и носи пари.

Така е.Колкото и да е тъжно си е така.Повечето басети от чуждите форуми са ги спасили от приюти.Обикновено ги намират с кожни болести, следи от бой , недохранени и т.н.И винаги тези кучета не са истински басети- с дълги и криви крачета, къси уши и възможни вродени заболявания.Давам пример с породата, с която най-добре съм запозната-със сигурност е същото и за другите.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#11 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 01:00 PM

Eli i Droopy
То само басети да бяха... Прочут развъдник Ми-пао в Канада - Пол Оденкирхен на семинара в Москва пред руските развъдчици на чау сам си призна че приспива кучетата си на 8-годишна възраст, без оглед на предишните му засруги. Има над 40 кучета, нямал време, място и възможност да осигури на ветераните си почтена старост.

Но се отклоняваме от темата - мисля че горепосочените пояснения добре е да ги има предвид някой, който сериозно си задава въпроса дали кучето му да има потомство. Да не говорим че ако опитен кучкар може да се справи с някои трудности, то за човек, който за първи път ще има кутрета в дома си, някои елементарни неща са абсолютно неясни.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#12 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 December 2004 - 01:14 PM

Цитат

Има над 40 кучета, нямал време, място и възможност да осигури на ветераните си почтена старост.

Ми като нямал време защо се занимава с това??Ужасно!!
Наскоро пак от форумите гледах снимка на малко бяло боксерче което било ползвано за примамка да узлобяват кучета за бой.Направо ми призля като го видях.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#13 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 01:20 PM

няма време за старите кучета, които са надхвърлили възраст за репродуктивната си дейност. А се занимава от 50-тте години с чау-чау, и това му носи пари. Къпе ги няколко пъти на 5-6 години преди изложбата, останалото време кучета са затворени по местата си. Неговата работа е чист бизнес. Нищо повече. но не обсъждам морала и етиката на една държава - просто ми се иска Самотната да е предупредена:-) Още повече че кученцето й има нужда от лекуване, това е първо, а едно раждане може доста да изтощи и без това разклатеното здраве.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#14 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 December 2004 - 01:35 PM

Незнам как се нарича на български този тип развъждане, но на английски е puppy mil-тоест фабрика за раждане на кученца.Малко като тези кокошки..хмм как се наричаха, където седят в клетки и снасят яйца по цял ден.Това е един много сриозен проблем в цял свят, незнам България обаче до каква степен засяга.Ние малко се отклонихме от темата, ама..
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#15 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 02:15 PM

Темата засяга много нюанси, така е.... Аз смятам че този подход към развъждане е отвратителен, кучета трябва освен всичко и да са обичани, радвам се че в Бг за сега не съм чувала за подобно развъждане на конвеер. А и такива "кучкари" не ходят по сайтове, посветени на животните, тук сме все хора, които първо обичат кучетата си, после всичко останало:-))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#16 Потребителят е офлайн   samotnata Икона

  • assajventress
  • Икона
  • Група: Без дом
  • Мнения: 4582
  • Регистрация: 23-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:Биология, животни...
  • Skype:

Публикувано: 26 December 2004 - 02:41 PM

Много ви благодаря приятели за бързия отзив. Наистина се замислих, и май няма да я пусна. По въпроса с изтеченията, те бяха Юли месец и оттогава не са се повтаряли, няма как да дам каквото и да било за изследване. Препоръчаха ми да я кастрирам за да не се повтарят. Но май наистина ще я кастрирам без да е раждала.
User's Signature

Nothing but the best is good enough!

#17 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 03:24 PM

samotnata
да ти е жива-здрава много години, и да те радва още дълго време. като се замисля - само това има значение - да са до нас колкото си може по-дълго)))
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#18 Потребителят е офлайн   Marten BG Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 582
  • Регистрация: 16-October 04

Публикувано: 26 December 2004 - 03:58 PM

Цитат

Marten BG
Не искам дискусии, Мартен, отговори не на мен, а на себе си - ако стопанин на САО, за когото нищо не знаеш, ще те попита дали да си запложда женската, ще му отговориш ли "Ти си знаеш"? Няма ли да поискаш да разбереш първо дали кучето трябва да се запложда? Какъв интерес от гледна точка на развъдна дейност представлява дадена женска, защо трябва да има малки? иначе надълго и широко може да се говори за развъждането в САЩ и други страни, не ми е това целта, иска ми се човек, който си задава въпроса "Дали моето куче да става родител?" да ЗНАЕ за евентуални последици от постъпката си.

Дискусиите биха могли да бъдат особено полезни.Темата засегна морала в развъждането.Аз бих искал да се поразровим по надълбоко.Дадох пример със САЩ,мога да го дам и тук.Ставаше въпрос за т.н."двоен морал".Темата "защо пък породно" я откри едно малко момиче и ние морализаторствувахме малко там.После се замислих - с какво един да кажем нечистопороден кокер с хрипове се различава от едно тежко дишащо в прединфарктно състояние винаги дебело породно куче?
Да,задавал съм си много въпроси и съм давал много отговори: кучета ти не е подходящо за такава връзка,няма родословие,по добре го запази ако желаеш за себе си,но ако ти трябва за развъждане- вземи чистопородно,разходите са едни и същи......И то съвсем убеден че съм прав..И разбира се след това- виждам че е заплодено въпреки всичко,при това с куче с прогнатия..
След това- го виждаме с родословие,на изложби .....Други пък не им дават възможност да представят кучетата си на изложби.На трети пък не им разрешават да стават членове..
Мисля че докато тук не се оправят нещата,нямаме право да цитираме никакви Правила,защото развъждаме с правила,но с двоен морал.
Ок,да приемем горното за Офф-топик.Тема за размисъл.
User's Signature

Marten BG

#19 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 26 December 2004 - 04:22 PM

"Да,задавал съм си много въпроси и съм давал много отговори: кучета ти не е подходящо за такава връзка,няма родословие,по добре го запази ако желаеш за себе си,но ако ти трябва за развъждане- вземи чистопородно,разходите са едни и същи......И то съвсем убеден че съм прав.."

респект - напълно съм съгласна с теб. И също смятам че е по-важно да се заплождат здрави животни, а не шоу-шампиони, които не могат да направят и 20 крачки. За това и пише в горепосочените точки:"...към развъждането не бива да се допускат всичките кучета, дори и с родословие".
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#20 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 26 December 2004 - 04:39 PM

Цитат

респект - напълно съм съгласна с теб. И също смятам че е по-важно да се заплождат здрави животни, а не шоу-шампиони, които не могат да направят и 20 крачки. За това и пише в горепосочените точки:"...към развъждането не бива да се допускат всичките кучета, дори и с родословие".
Ставаше въпрос за т.н."двоен морал".Темата "защо пък породно"

Ааа браво!Радвам се , че някой се осмели да го каже това!Напълно съм съгласна, често съм си мислела за този двоен морал както го нарича Мартен , но никога не се решавах да засегна тази тема, за да не се породи спор.
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни