Dog.bg Форуми : Най-минималното, преди да тръгнете за изложба...

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Най-минималното, преди да тръгнете за изложба...

#1 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 31 December 2004 - 10:26 AM

Независимо от породата, козината, възрастта и прочие, за да иде на изложба едно куче, то трябва да...
БЪДЕ ИЗКЪПАНО - т.е. чисто, приятно ухаещо, да не му лепне козината за пръстите на съдията :))) и да не травматизира околните със смрад на кокошарник
БЪДЕ СРЕСАНО И ИЗЧЕТКАНО - т.е. да не е на фандъци, покрито със сипеща се скубеща се и прочие козина... освен за породи като комондора, за които се изисква да бъде на фандъци, разбира се.
На место на самата изложба кучето се изчетква/сресва отново...
---
Всичко това (плюс, естествено, стандартната подготовка на козината...) звучи много елементарно, но удивително много хора НЕ ГО ПРАВЯТ. Вземете за пример ринга на БОК на почти всяка изложба (е, овчарите вече май се понаучиха) - дори не толкова качественото, но чисто, спретнато, лъскаво и прочие БОК-че изпъква сред общата маса не особено бели, тъпкани със сламки и офандъчени зверове.
---
Как се къпе куче? (абсолютно стандартно описание, не говорим за породите с по-сложна поддръжка на козината)
Първо се сресва в сухо състояние. Ако е късокосместо, го минавате с ръкавица или четка с гъст косъм, за да отстраните пепеляците, мъртвите косми и каквото друго има.
След това намокряте кучето, прилагате шампоан, разпенвате шампоана, отново минавате с четката/ръкавицата. Изплаквате... Ако е необходимо, повтаряте процедурата.
След това с хавлията ПОПИВАТЕ влажното куче (особено ако е с малко повече козина не го търкате и бършете като обезумели!); после го доподсушавате с още една суха хавлия и... зависи от породата и температурата на околната среда, го доизсушавате със сешоар или го оставяте да си доизсъхне самичко.
При ВСИЧКИ ПОРОДИ, които не изискват особено специални грижи за козината, тази операция се прави поне един ден преди самата изложба!!!, не вечерта преди изложбата примерно: от шампоана дори късият косъм има навика да се къдри... изобщо, проверете на собственото си куче с обичайно използвания от вас шампоан какво става на следващия, по-следващия и т.н. ден, за да знаете точно колко време му е необходимо да добие "естествен" вид след къпането, без да му стърчи козината и без да се къдри.
Вече леко влажното куче пак се сресва/изчетква и вече съвсем сухото куче - още веднъж.
Готови сме!!!
Между другото, не ВСЕКИ шампоан е подходящ, особено боклуците, които се продават по зоомагазините. Купувайте шампоани, които са от по-свестни марки, т.е. качествени; не са универсални, противопаразитни и т.н., а са конкретно за вашия тип куче - за остра козина, за къс косъм, за мек косъм... за бяло, оранжево, черно... Предизложбеното къпане не е същото, като хигиенизиращото къпане за домашна употреба все пак. Не ползвайте и човешки шампоани, те най-често са по-силни от кучешките и изприщват горките животинки.
Пак между другото, една мини-тайна: Wash&Go е не-кучешки, но доказано добър шампоан, който почти или съвсем не къдри козината поне при животни с къс и нормален косъм (примерно овчарки, хъскита и подобни) и в случай на не-наличност на друг подходящ шампоан, ще свърши работа при спешност. При пробите не е доказал алергичност.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#2 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 31 December 2004 - 10:45 AM

Охо и тука има новмодератор брей.....А честито Пламене и даме слушаш повече :-))))))))))))

#3 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 31 December 2004 - 11:43 AM

вече има шампоан на основата хума - той е съвсем безвреден пък и решава проблема с пърхота ако има такъв

#4 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 31 December 2004 - 12:32 PM

Ще е полезно,най-вече за начинаещите,да се напише кои са най-добрите марки козметика и как човек може да се снабди с елитна козметика.Аз лично се снабдявам с козметика когато ходя в чужбина,но вероятно има и други начини за хората които не пътуват редовно.
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#5 Потребителят е офлайн   Benjy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 68
  • Регистрация: 21-November 04

Публикувано: 31 December 2004 - 05:44 PM

Много бих се радвала ако някой даде повече информация за козметиката и грууминга на т.нар. по-капризни породи, дългокосмести красавци - като ши-тцу например. Изспитвам хиляди затруднения с грижите не само за козината, но и ушите, очите и т.н.

#6 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 02 January 2005 - 11:29 PM

Цитат

Много бих се радвала ако някой даде повече информация за козметиката и грууминга на т.нар. по-капризни породи, дългокосмести красавци - като ши-тцу например. Изспитвам хиляди затруднения с грижите не само за козината, но и ушите, очите и т.н.

Понеже видях съобщението ти за очите има решение и за козината също тя се поддържа като на йорки но и не съвсем. Но катови се проветри малко главата да се сетя каде са ми каталозите и ще ти напиша всички "мазила " :-)))
Надявам се и Пламен и Валя да се включат
последната съм я признала като безкрайна енциклопедия за кучешка козметика

#7 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 05 January 2005 - 11:50 AM

Имам питане ... какво точно включва грууминг ? Разбирам, че това не е само къпани и сресване, а нещо като стилист при кучетата ? Доколко грумера има свобода на действие ? Всички ли кучета в ринга трябва да изглеждат по един и същ ?

#8 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 05 January 2005 - 03:48 PM

за ще се включа.... различните породи имат различен грууминг. Но като цяло подготовката преди изложбата е 2/3 от самия грууминг на самага изложба като цяло се правят специфичната за всяка порода прическа, " продухване " ит.н.
Иначе всички отиват изкъпани, избелени /за които трябва/ някой кучета се одстригват предварително а за някой е важно да се подстрижат преди ринга. За мене ,който си е поверил кучето на грумър въобще не трябва да се меси после / е ако вижда явно окепазяване това е друго /. Грумърът трябва да познава каква точно козметика е подходяща за дадената порода , гребени ,четки, ножици и.н.

#9 Потребителят е офлайн   dogman Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 362
  • Регистрация: 30-June 04
  • Location:SOFIA

Публикувано: 05 January 2005 - 04:02 PM

Въпроса ми беше от чисто любопитство. По късно ще добавя някои снимки, за да си илюстрирам въпросчето ... примерно при някои породи има различни възможности - давам най общ пример с пудели, защото за тях съм виждал. Възможности като прическа / не зная как се казва, така си го представям - извинявам се за израза /. Допустимо ли е примерно в ринга кучетата да изглеждат ръзлично, въпреки че са от една порода ? Примерно едните да са с гребен вдигнат нагоре, а други без гребен ? Или подстригани с оформени "гащи" и други без такива ? Има ли стандарт на прическите ?

#10 Потребителят е офлайн   Plamen Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 136
  • Регистрация: 12-July 04
  • Location:София

Публикувано: 05 January 2005 - 04:35 PM

Цитат

Въпроса ми беше от чисто любопитство. По късно ще добавя някои снимки, за да си илюстрирам въпросчето ... примерно при някои породи има различни възможности - давам най общ пример с пудели, защото за тях съм виждал. Възможности като прическа / не зная как се казва, така си го представям - извинявам се за израза /. Допустимо ли е примерно в ринга кучетата да изглеждат ръзлично, въпреки че са от една порода ? Примерно едните да са с гребен вдигнат нагоре, а други без гребен ? Или подстригани с оформени "гащи" и други без такива ? Има ли стандарт на прическите ?

Специално за пуделите - може. Видовете прически, които са допустими за изложба с упоменати в стандарта на порода. Ако кучето не е с една от тези прически, то просто не се оценява на самата изложба!!! Което също е упоменато в стандарта на породата! Сравняват се независимо, че са различен тип прически. Засега толкова. Ще има специална тема за пуделите, в която ще пиша за прически и грууминг, на дълго и на широко.

#11 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 07 January 2005 - 12:26 AM

За мен това си е изкуство ...

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  02212.jpg (50.39K)
    Брой сваляния: 1598


#12 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 07 January 2005 - 08:17 AM

Не знам дали е за този клуб, но понеже темата беше "Най-минималното, преди да тръгнете за изложба... " - някои малкди, дребни, но важни неща, които не трябва да забравяте:

- документи на кучето - родословие, ветеринарен паспорт, ако изложбата е в чужбина - и ветеринарен сертификат за износ
- заявка за изложбата, документ за платена такса за изложбата
- вода за кучето (и за вас)
- дъждобран за кучето (и за вас) - особено ако изложбата е на открито, никога не знаете кога времето ще ви изненада
- цитопласт или други подобни лепенки, йод, кръвоспиращ спрей или геласпон - винаги може да потрябват, ако не на вас, на тези около вас
- няколко найлонови торбички - ако не за друго, поне за да събирате "купчинките" на кучето си
- една (поне) опаковка влажни кърпики - най-добре е да бъдат и бактерицидни, дезинфекциращи
- четки
- гребени
- кърпа за подсушаване
- спрей с вода
- резервн повод - по закона на Мърфи старият винаги се къса в най-неподходящия момент

Сигурно има и още хиляди други неща, но все от някъде трябва да се започне.

#13 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 07 January 2005 - 03:00 PM

....грууминг маси, клетки /за мен това е под №1 /
а носач трябва ли ми? Как мислите /хи-хи /

#14 Потребителят е офлайн   Хлебаров Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1531
  • Регистрация: 01-September 04

Публикувано: 08 January 2005 - 07:25 PM

Не носач, а банда шерпи. Или поне микробус.

#15 Потребителят е офлайн   anita_ff Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 220
  • Регистрация: 23-January 05
  • Location:Venus

Публикувано: 24 January 2005 - 06:48 PM

А, какво стана с марките козметика за любимци? Кажете ми нещо качествено , което да намеря в България.


Благодаря!

#16 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 24 January 2005 - 07:19 PM

Цитат

А, какво стана с марките козметика за любимци? Кажете ми нещо качествено , което да намеря в България.


Благодаря!

В Б-я няма! Може да си поръчаш по нета или ако ходиш на някоя изложба извън страната от там да си вземеш. Примерно на най-близката изложба в Румъния там има добра козметика на прилични цени.
п.с. Сега се сетих има и един развъдник за котки,които май са вкарали Bio groom но ми казаха че ценита въобще не са рентабилни.... не съм се обаждала лично на този развъдник от ми каза човек на който имам доверие. r) Ако все пак ви интересува ще попитам как се казваше този развъдник ,че им забравих името и ще пусна кординати

#17 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 25 January 2005 - 03:27 PM

Blazy публикувай адреса на някой сайт за поръчки по интернет.


r) r) r) Не-е-е козметиката не е за мен, аз не ползвам
[---
[---
[---
User's Signature

Качена снимка

#18 Потребителят е офлайн   Blazy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 855
  • Регистрация: 09-August 04

Публикувано: 25 January 2005 - 06:48 PM

Има много но този знам,че като сипоръчаш ще дойде и до Б-я l)
CerryBrook
и този също
Dogcat

#19 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 28 January 2005 - 05:49 PM

За късокосместо куче бих препоръчала катранен сапун от аптеката.

#20 Потребителят е офлайн   Topsi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 23-November 04

Публикувано: 28 January 2005 - 05:55 PM

Сетих се още нещо :)
Една приятелка и се наложи да си изкъпе кучето(дългокосместо) през много малък период от време , единият път за хигиена , след 2 дни в някаква мърша се овъргаля после вече не помня къде се беше заврял та тя го беше къпала последните 2 пъти с жълтък.Предполагам че знаете че жените правят маски , но 10-ина жълтъка отидоха за едно къпане но смея да кажа че козината беше фантастична.
Едва ли е най-добрата идея но ако нямате нищо друго под ръка.......

  • (3 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни