Dog.bg Форуми : Фелиноложка изложба

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Фелиноложка изложба

#1 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2007 - 06:53 PM

Как протича една "класическа" фелиноложка изложба

Записване
Записването става чрез попълване и изпращане, вкл. и онлайн на заявка за участие в изложбата.
Какво е необходимо за участие на изложбата
Една котка ;-)
Все пак нали затова е изложбата.
Независимо дали котката ви е чистопородна, от определена порода или не, тя може да участва на изложбата (предвиден е клас "домашна котка"). При всички случаи обаче, котките трябва да са привикнали да бъдат държани и пипани от чужди хора ...
Независимо дали котката е кастрирана или не, няма проблем да участва на изложба, защото са предвидени класове за кастрирани и некастрирани животни.
По принцип, малки котенца се допускат за участие, ако са навършили 8-седмична възраст.
Потвърждение за приемане на заявката и записване
Изпраща се по имейл.
Ветеринарен ваксинационен паспорт
Задължително проверете дали всички необходими ваксини са поставени на котката, поне 1 месец преди датата на изложбата. Проверете котето дали е напълно здраво, без паразити, микроспория, краста и т.н.
Транспортен контейнер
Необходим, за да превозите котката до мястото, където ще се проведе изложбата, за да се чувства тя на сигурно място и спокойна.
Дезинфектант
Независимо, че организаторите вземат необходимите мерки за дезинфекциране на клетките, би било добре да си осигурите и вие дезинфектант, с който да напръскате клетката, където ще пребивава котката.
Fеliway
Във вид на спрей, продуктът съдържа феромони, които действат релаксиращо и успокояващо на котката. Препоръчваме ви да напръскате клетката преди да поставите котката.
Предпазни мерки за клетката
Парче плексиглас или специална пластмасова тъкан може да бъде особено полезна, за да обвиете клетката и да предпазите котката си от любопитните посетители, които биха искали непременно да я погалят.
Храна и вода + съдинки
Не е задължително да носите храна, защото най-вероятно котката изобщо няма да поиска да яде, но водата е задължителна.
Тоалетна и пясък
За да сте подготвени за физиологичните нужди на котката. Изберете малък модел тоалетна, който се поставя лесно в клетката, тъй като те често не са големи.
Възглавница тип "Igloo"
Ако котката обича да се крие от любопитните погледи на посетителите и за да се чувства сигурна, изберете възглавница, която ще подхожда за случая.
Декорация на клетката
Ако вече сте посещавали фелиноложки изложби, вероятно не сте пропуснали да забележите, че клетките са декорирани с перденца, които осигуряват спокойствие за котката и същевременно я изолират от другите обитатели в съседните клетки. Обикновено перденцата се изработват от самите собственици. От една страна е красиво, а от друга котката се чувства защитена.
Играчки
Набавете любимите играчки на котката или можете да закупите такива на място от щандовете на фирми-изложители мишки, топчета, такива, които се увисват в клетката, както и пръчката с перца накрая, която разиграва и най-мързеливите котки ...
Четка - Гребен - Козметика
В зависимост от дължината на козината на котката ще имате нужда от всички тези принадлежности, за първо изчеткване преди поставяне в клетката и/или за последно приготвяне преди да отведете котката за оценка при съдията.
Подготовка
Най-подходящо е да изкъпете котката вечерта или няколко дни преди самата изложба (за късокосмести породи 3 дни преди изложбата). Подсушавате добре и продължавате сушенето със сешоар (за късокосмести породи не се препоръчва използване на професионален сешоар, защото прави косъма копринен и мек, но не го пренебрегвайте когато навън е студено). При някои породи се изисква по-специален тоалет, при полудългокосмести и дългокосмести. Къпането на късокосместите не е задължително, освен ако не са мръсни.
Протичане на изложбения ден
Пристигане
Пристигането в залата, където ще се провежда изложбата обикновено става в периода между 8,30 9,30 часа, в зависимост от броя на записаните котки. По-добре е да се отиде на време, за да можете необезпокоявано да преминете през всички етапи, особено когато отивате за пръв път, за да си намерите и заемете мястото без стрес и бързане ...
На мястото на изложбата ще пристигнете с целия "материал" описан по-горе. Нареждате се на опашка, за да потвърдите участието си и/или да заплатите такса участие. След това следва ветеринарен контрол, където освен котката показвате и ветеринарния паспорт.
Ветеринарен контрол
Трябва да минете и през ветеринарен контрол. Обикновено един или двама ветеринари са на разположение за да огледат отблизо котката. Котката се изважда от контейнера и се поставя върху масата, където ще бъде огледана от ветеринарния лекар (очи, уши, козина, общо състояние).
Разполагане на място
След ветеринарния контрол, имате право да влезете в залата и да потърсите "мястото" си. Клетките са подредени в редици, върху всяка е поставен номера, под който фигурира котката в каталога. Изложителите са зад клетките, а посетителите се разхождат отпред.
Оценяване от съдиите
Обикновено съдиите започват оценяването към 10 часа. От този момент на изложителите се препоръчва да не оставят клетките си без надзор и присъствие.
Съдиите са заели места на своите маси и всеки от тях ще оцени известен брой котки според категорията, която притежават (по порода и вид космено покритие). Стюардите отговарят за правилния ред на поява на котките за оценка. Ако владеят чужд език могат да помогнат с превод на собственика на котката.
Когато дойде вашия ред, стюардът ще ви помоли да приготвите котката и ще ви съпроводи до съдията, който ще я оценява. Котката се изважда от клетката, последно сресване или почистване на очи, прегърнете я, за да се чувства сигурна и в безопасност и я отведете при съдията.
Съдията е длъжен да огледа котката от всички страни, премерва я на ръце колко тежи, оглежда главата, израза на очите и вписва забележките си в оценъчен лист, който ще ви бъде връчен в края на изложбения ден (прикрепен към дипломата). Ако съдията прецени той може гласно да ви сподели какво е мнението му за оценяваната котка.
След това внимавайте дали котката ви не е номинирана за Best Variety. Възможно е стюард да ви донесе листче, на което е записан номерът на номинираната за BIS котка.
В края на деня се провежда BIS и BEST за котките, които са номинирани. Те се извеждат само и единствено от стюарди и вие нямате достъп до това място, където отново са наредени клетки и котките са поставени в тях.
Край на изложбата
Обикновено е забранено да напускате залата преди края на оценяването, понякога и до самия край на изложбата. Тя приключва обикновено към 18 - 19 часа.
Можете да си вземете книга или списание за четене, за да не скучаете през този така дълъг ден. Но най-често ще имате възможност да установите контакт с други изложители или да говорите с посетителите.
Награди
На фелиноложките изложби не се раздават парични награди! Но за сметка на това спечелилите котки отнасят купа, розетка, храни или други материални награди, осигурени от спонсорите.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#2 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2007 - 07:26 PM

И понеже винаги с изумление съм гледала как се приготвя персийска котка за съдийска оценка, ето малко снимки, които показват, че наистина е в ход сложна разкрасителна процедура:



Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

Качена снимка

...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#3 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 27 May 2007 - 07:27 PM

... за да бъде крайният резултат именно такъв:

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#4 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 27 May 2007 - 09:00 PM

Искрено Ви благодаря за ценната информация!!! bravoS

#5 Потребителят е офлайн   yani4ka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1074
  • Регистрация: 23-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас/Стара Загора
  • Skype:

Публикувано: 31 May 2007 - 10:04 PM

Имам въпросче.Понеже никога не съм се интересувала от фелиноложки изложби и съм напълно невежа.Чичо ми има персиец.Котката е взета от развъдник.Ходила е преди на изложби,но не знам какви са били резултатите.Интересува ме какви документи трябва да има.Имам желание да я закарам пак на изложба,но наистина нищо не ми е ясно.Сега като прочетах това инфо добих някаква представа,но все пак искам да знам за документите.А също така ме интересува,ако не са и слагани ваксини дълго време а после пак са слагани има ли някакъв проблем.В смисъл ако няма част от годишните си ваксини.Дано сте ме разбрали какво имам в предвид r)
User's Signature

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
Welcome to yani4ka's zoo world :)
Качена снимкаКачена снимкаКачена снимка

#6 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 01 June 2007 - 09:35 AM

Родословие и вет. паспорт. Щом е взета от развъдник, явно има документи за произход или може да се потърсят и преиздадат такива, в случай, че са загубени (защото от постинга не стана ясно).

Относно ваксините - попитайте ветеринарен лекар.
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#7 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 14 October 2007 - 11:46 AM

искам да питам и аз нещо-преди 2 дни ми подариха персиика-животното е адски красиво,но не ми дадоха документи...това означава,че можем да участваме в изложба,само като домашна котка,но не и да се наредим ,при нашата порода-така ли?Как могат да се уредят документи-има ли такъв вариант...имайки в предвид,че даже не знам от къде е взимана...Кога ще има пак изложба в София?
User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#8 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 October 2007 - 06:31 PM

Здравейте!
Като нямате документи как ще се наредите при нашата порода????? По Вашите думи е персийка ,а по моите - може да е всичко,ако е  закупено от някой зоомагазин или псевдо развъждач,за които всичко рошевко е персийка. :'( Искам и на мен да се уредят документи ,че съм родена със синя кръв и съм роднина на кралското семейство, искам ,ама няма. :rolleyes:

В София ще има изложба през ноември в музея Земята и Хората.
Ще се видиме там - при нашата порода. :yahoo:
Моля простете ме ,ако съм малко груба.
С уважение.Светла.
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#9 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 15 October 2007 - 09:29 PM

всъщност имате право да участвате сред персийките... ама почти. първото ви участие е за оценка, и тогава съдия преценява до колко отговаря вашата маца на стандарта. в зависимост от оценката ви може дори да се издават родословия на котенца от тази котка. но това за по натам може да се обсъди :)
защо не ни я покажеш тази маца? и не се притеснявай от острия език на някои.... просто са си такива B)

#10 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 15 October 2007 - 10:13 PM

Да , такава съм!!! :wub: :wub: :wub:
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#11 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 October 2007 - 06:00 AM

До Rasta

Имаше нещо като клас Novice, т.е. когато котката се оценява за евентуална или не принадлежност към дадена порода.

При всички случаи имате такава възможност и ако наистина силно ви интересува, можете да се възползвате от нея.

А къде са документите на котката, все помнят откъде са взели котката предишните й стопани. Или тя, горката, е от онези които преминават от човек на човек, в търсене на Човека... :o

Офф: Острият език отъждествява ли се с незнание или само с нежелание да информираш някого ?
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#12 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 16 October 2007 - 08:05 PM

не знам дали е към мен въпроса, но според мен острият език с нищо не се отъждествява освен с темперамента на човека и начина му на изразяване ;) знанията са си все същите.

#13 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 October 2007 - 08:41 PM

Цитат

не знам дали е към мен въпроса, но според мен острият език с нищо не се отъждествява освен с темперамента на човека и начина му на изразяване ;) знанията са си все същите.


Манус ,става дума за мен не за теб. :P
Аз бях малко груба, ти си точен. :yahoo:
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#14 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 16 October 2007 - 10:07 PM

това е мойто коте...

Прикачени файлове


User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#15 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 16 October 2007 - 10:10 PM

и тук:

Прикачени файлове


User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#16 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 16 October 2007 - 10:12 PM

Извинете ме за лошото качество на снимките,но са от телефон.Тя е най най най-красивото коте на света... :P :yahoo:
User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#17 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 16 October 2007 - 10:22 PM

може ли да помоля за малко повече инфо за изложбата през ноември-ако може-нака се свърже с мен някой който е наясно с изложбите и който може да ми обясни подробно.Благодаря предварително.
User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

#18 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 October 2007 - 08:27 AM

Подробна инфо можете да получите на nffe@abv.bg
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#19 Потребителят е офлайн   svetamops Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1898
  • Регистрация: 26-September 05
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 October 2007 - 08:31 AM

Цитат

може ли да помоля за малко повече инфо за изложбата през ноември-ако може-нака се свърже с мен някой който е наясно с изложбите и който може да ми обясни подробно.Благодаря предварително.



Здравейте!
Искам само да Ви попитам ,каква е целта Ви за изложбата? Какво искате да постигнете участвайки с Вашето коте там?Аз Ви препоръчвам добре да разгледате този сайт ,той ще Ви бъде полезен.В сайта има заявки за участие.
http://nffe.hit.bg/shows.html
С уважение.Светла.
User's Signature

Качена снимка

www.bullgary.com
www.kingonaleash.com

#20 Потребителят е офлайн   Rasta Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1755
  • Регистрация: 05-March 07
  • Gender:Female

Публикувано: 17 October 2007 - 09:55 AM

Ами просто искам да се явим и ние на изложбата...Просто така...Защото тя според мен е достойна конкоренция на котките с родословия.Харесвам си котето и мисля че заслужава една изложба..Може ли някой от вас,който има персийка и са ходили на изложба да ми даде телефона си и да се видим за да си поговорим за изложбата,да ми обясни всичко подробно и така-защото не съм запозната изобщо?
User's Signature

И чашите бяха опразнени, и бутилката с гърло разбито, и вратата беше заключена, а леглото широко открито. И безбройни звезди от стъкло ни предсказваха щастие в тая като в приказка великолепна, отдавна неметена стая.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни