Dog.bg Форуми : Ваксините

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

  • (31 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Ваксините

#41 Потребителят е офлайн   MeeLa Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 246
  • Регистрация: 13-September 05
  • Location:Русе

Публикувано: 14 December 2005 - 05:32 PM

а съществува ли опастност за кучето, ако първата ваксина против парвовироза е направена на 42 ден и е на Вирбак, а след това ваксинационната схема бъде продължена с ваксини на Интервет?

И изобщо по-слаб имунитет ли се получава, когато ваксинационната схема е изпълнена с еднакви по тип ваксини (имам предвид подходящите поред), но на различни производители? Защото много хора купуват куче с 1ва ваксина, или дори след 2ра ваксина, а след това ветеринаря слага 2ра, съответно 3та? dribble
благодаря за отговора предварително!

#42 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 14 December 2005 - 06:05 PM

При 40-45 дневните кучета имунната система все още не е достатъчно развита за изграждане на защитен титър антитела срещу дадено заболяване. Съответно целта на първата (бебешка) ваксина е съвсем друга. Тя "запознава" развиващите се в лимфо-ретикуларната система на младия организъм клетки с антигена, срещу когото в последствие те ще произвеждат антитела. Затова и бебешките ваксини са моно или би- валентни (само парвовироза или парво и гана). Тази ваксина осигурява по-бърза реакция и по-висок титър на антителата при следващите ваксини.

Принципно вложените във ваксините на всички производители антигени ("болести") са еднакви (може понякога да се различават по ваксиналния щам, но не и по вид), но технологията и смесителите на различните фирми са различни.
При лабораторните си изследвания всеки производител взима под внимание само собствените си продукти, без да се съобразява с другите фирми.
Смесителите във ваксините са помощните вещества, осигуряващи до голяма степен реакцията на организма към съответните антигени.
За това е най-правилно цялата ваксинална схема да се изпълнява с ваксините на една и съща фирма и то по описаната от производителя (а не интерпретирана от нас ВЕТЕРИНАРИТЕ) схема.

Не е голяма грешка да се направи и смесена схема на ваксинация, но тогава риска от по слаб имунитет е по-висок.
Случва се и в мойта практика на животни с първа ваксина от друг производител да поставям различна следваща ваксина. Но задължително в тези случаи използвам ваксини на Мериал или Интервет, които с най-висока лабораторно доказана имуногенност.

#43 Потребителят е офлайн   stoyka Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 105
  • Регистрация: 19-July 05

Публикувано: 20 January 2006 - 10:43 AM

Здравейте dog,
искам да питам нещо, кучето има 3-те ваксини, които се слагат в началото. Ваксината срещу бяс е слагана на 7 юли 2005. Наложи се да вадим паспорт за пътуване в чужбина и съответно да правим серологичен тест за антитела срещу бяс (това на 3 януари). Сега доктора ми звънна да ми каже, че теста от чудестранна лаборатория пристигнал, но резултатите не са добри, т.е. няма изградени достатъчно антитела.
Как мислите, каква е причината- ваксината, доктора или организма на кучо?

Питам, за да знам ако кучо е по- принцип с по- слаба имунна система, дали ще може да се справи с евентуална операция?????На всичкото отгоре има двустранна дисплазия и му е нужна подмяна на ставите, което си е сериозна работа.
Благодаря за всички мнения

#44 Guest_Ilia_*

  • Група: Гости

Публикувано: 21 January 2006 - 09:33 AM

Към Stoyka

Причините, както отлично сте ги групирали, са три пациент, ваксина и доктор /Infectious Diseases of the Dog & Cat - by Craig E. Greene 2006 ! /.
От тях пациента е най-често причина за подобни получени резултати.

Налице е поредното доказателство, че не всяка ваксинация е имунизация.

От написанато разбирам, че пациента има и двустранна дисплазия тя със сигурност оказва влияние.

Въпрос: ваксината за бяс самостоятелно ли бе аплицирана или като част от поливалентна ваксина?

Към вашия случай трябва да се подходи особено внимателно и компетентно!

#45 Потребителят е офлайн   radika Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 26-January 06
  • Gender:Female
  • Location:И тук, и там ...

Публикувано: 28 January 2006 - 11:40 AM

д-р Гъдуларов, току что ваксинираха 10 седмичното ни кутре със втората поред ваксина - Biocan DHPPi, но не виждам в паспорта ваксината за Lepto. Живея в малък провинциален град. Явно това има ветеринаря в наличност. Аз ли трябва да си "доставя" тази ваксина или самата ваксина Biocan DHPPi включва и Lepto?
Предварително се извинявам за лаичния въпрос, но няма кого друг да попитам.
Поздрави.

#46 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 28 January 2006 - 12:00 PM

Върху стикера на всяка ваксина са отпечатани съкращенията на включените във ваксината заболявания :

D - Гана
H - Инфекциозен хепатит
P - Парвовироза
Pi - Параинфлуенца
L - Лептоспироза
R - Бяс

Ако върху стикера няма абревиатура L значи кучето не е ваксинирано срещу Лептоспироза.

#47 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 28 January 2006 - 12:12 PM

Три въпроса, нищо, че не съм доктор Гъдуларов b) , извинявам се за намесата.
ЗАЩО 10-месечно куче тепърва получава втора ваксина (сега сте го взели? било е болно... друга причина?) и кога е поставяна първата?
КОЛКО малко провинциално градче и кое е то? Само един ветеринар ли работи в него?
--
Лично аз имам ЛОШИ впечатления от ваксината БИОКАН, макар и отпреди няколко години: двукратно ваксинирано кученце почина за нула време от парвовироза. И не, ако на лепенката не пише "Лепто", значи ваксината или не включва такъв компонент, или докторът не е лепнал втората лепенка - ваксината се състои от суха лиофилизирана част и течна, лептоспирозата обикновено е включена в "течната" част.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#48 Потребителят е офлайн   radika Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 26-January 06
  • Gender:Female
  • Location:И тук, и там ...

Публикувано: 28 January 2006 - 12:15 PM

Благодаря!
Късно ли е да се имунизира срещу Лептоспироза след две седмици (например) или е важно да има две имунизации през определен срок?

P.S. Бари е десет СЕДМИЧНО куче, грешката е моя.

#49 Потребителят е офлайн   radika Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 26-January 06
  • Gender:Female
  • Location:И тук, и там ...

Публикувано: 28 January 2006 - 12:25 PM

Цитат

Само един ветеринар ли работи в него?
--
Лично аз имам ЛОШИ впечатления от ваксината БИОКАН...
--
ваксината се състои от суха лиофилизирана част и течна, лептоспирозата обикновено е включена в "течната" част.

Извинявам се, наистина се обърках като писах възрастта - на 10 седмици е мъника. Поправям си поста веднага r)

Само един ветеринар има, какво да правиш. Не съм във възторг от него, но в царството на слепите и едноокия е....

Ваксината беше със суха част, която ветеринаря разреди с физиологичен разтвор. Това ме усъмни, защото преди години, когато слагахме ваксина на предишното ни куче - афганка - по мои спомени процедурата беше съвсем друга (е, живеехме в София).

#50 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 28 January 2006 - 12:29 PM

Вабанк, много си права с тези уточнения. Просто не исках да задълбочавам темата в насоката за компетентноста на вет.лекарите и за медицината в малките градчета.....

И аз не работя и никога не бих работил с ваксини на Биокан.
Относно "втората лепенка" - мисля, че само Интервет все още правят лепенки с отделно посочени антигени. Останалите производители (за Мериал и Форт Додж съм абсолютно сигурен) отбелязват и на двата (трите) стикера всички антигени на ваксината, независимо дали са в лиофилизираната част или дилуента.

Не е късно да се ваксинира срещу лептоспироза. При последната ваксинация на 90-100 дневна възраст може да се ваксинира комбинирано с Лепто и след около месец да се реваксинира само Лепто (моноваксина - има на Интервет).

#51 Потребителят е офлайн   radika Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 24
  • Регистрация: 26-January 06
  • Gender:Female
  • Location:И тук, и там ...

Публикувано: 28 January 2006 - 12:39 PM

Цитат

И аз не работя и никога не бих работил с ваксини на Биокан.

Още веднъж изказвам своите благодарности.
Малко се замислих, дали тази ваксинация не е безсмислена. Ако Биокан е неефективна... Може би реваксинация...? Вашето мнение?

#52 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 28 January 2006 - 12:49 PM

Не използвам ваксини на Биовета, защото чехите никога не са били "лидер" в имуно-препаратите. Нямам впечатления от тези ваксини, съответно не мога да ги отхвърля автоматично като лоши, но и никога не бих си ваксинирал кучето с такава.
Добре е реваксинацията да се направи с ваксина на друг производител (Интервет, Форт додж, Мериал).

#53 Guest_Guest_EMI_*

  • Група: Гости

Публикувано: 28 January 2006 - 08:12 PM

Защо много български лекари предлагат ваксинацията срещу бяс да се прави на 6 месечна възраст- това родна политика ли е?

#54 Guest_marteoiv_*

  • Група: Гости

Публикувано: 28 January 2006 - 10:29 PM

predi 5 mesetsa si vzex koker4e na 3mesetsa no se okaza bolno ot gana i go varnax v magazina.iskam da si zema pak.niakoi znaae li dali ima opastnost i novoto ku4entse da se zarazi.ima li na4in da se predpazia ot tova. oo

#55 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 29 January 2006 - 09:28 AM

Поне по идея ваксината за бяс... не, че се понася по-тежко от организма, но по-трудно се възприема, поради което е разумно да не се поставя едновременно с друга поливалентна ваксина (или да влиза в състава й). Поне според това което аз знам, след 5-6 м. възраст кучето, вече поизрастнало и със стабилна имунна система, има по-добър шанс да приеме добре ваксината за бяс, т.е. да "произведе" по-голямо количество антитела. Поради което аз лично предпочитам първата ваксинация за бяс да слагам след 6 м. възраст... оттам нататък вече - ежегодно, тъй като кучетата ми са изложбени и им гледат лепенките в паспортите.
Иначе повечето фирми препоръчват реваксинация специално за бяс да се прави на 2 или 3 години (зависи от фирмата).
--
Имам тихо подозрение, че "над 6 м." привичката е останала от соц-времената, когато единствената ваксина в наличие беше руска, с тежки последствия за организма и с тежки странични ефекти, при нея в указанията това беше изрично условие - кучето да е над 6 м.
Макар че, от друга страна, по "онова" време съм си водила кучетата на ваксинация в държавната клиника и с клепач не са мигнали след "беса"...
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#56 Guest_Мини_*

  • Група: Гости

Публикувано: 02 February 2006 - 09:47 PM

Редовни са ваксините на ротвайлера-/4г/ ни до преди 2 години.Т.е. от 2 години не е ваксиниран, проблем ли е това?Кучето е здраво, през 2-3 месеца приема орално обезпаразитяващи.
Моля за отговор.

#57 Guest_student_*

  • Група: Гости

Публикувано: 05 February 2006 - 09:39 PM

Цитат

Поне по идея ваксината за бяс... не, че се понася по-тежко от организма, но по-трудно се възприема, поради което е разумно да не се поставя едновременно с друга поливалентна ваксина (или да влиза в състава й). Поне според това което аз знам, след 5-6 м. възраст кучето, вече поизрастнало и със стабилна имунна система, има по-добър шанс да приеме добре ваксината за бяс, т.е. да "произведе" по-голямо количество антитела. Поради което аз лично предпочитам първата ваксинация за бяс да слагам след 6 м. възраст... оттам нататък вече - ежегодно, тъй като кучетата ми са изложбени и им гледат лепенките в паспортите.
Иначе повечето фирми препоръчват реваксинация специално за бяс да се прави на 2 или 3 години (зависи от фирмата).
--
Имам тихо подозрение, че "над 6 м." привичката е останала от соц-времената, когато единствената ваксина в наличие беше руска, с тежки последствия за организма и с тежки странични ефекти, при нея в указанията това беше изрично условие - кучето да е над 6 м.
Макар че, от друга страна, по "онова" време съм си водила кучетата на ваксинация в държавната клиника и с клепач не са мигнали след "беса"...

Vabank vetmed li si

#58 Потребителят е офлайн   Vabank Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1492
  • Регистрация: 09-August 04
  • Location:София

Публикувано: 06 February 2006 - 08:21 AM

Цитат

Vabank vetmed li si

Не, и не претендирам b) Вет-прак съм, така да се каже r) - грехота е хх години да се занимаваш с ххх кучета и поне нещичко да не понаучиш в областта на най-елементарното. Тоест - даже не грехота, ами направо опасно си е...
Иначе, като нормален кучесобственик, за всичко си търся ветеринарите, които ми "ползват" кучетата и гледам да не се занимавам със самолечение на животинките. Бих се пошегувала да кажа, че и ветеринарите са хора, и те трябва да спечелят пари от нещо b) , но май по-разумно е да се каже:
НЕ ОПИТВАЙТЕ ТОВА У ДОМА!
Т.е. всеки кучесобственик трябва да чете, да се подготвя и да знае, за да може да реагира правилно при нужда; но кучето се лекува единствено от ветеринарите.
User's Signature

Качена снимка Почивайте в мир, мили ангели!

#59 Guest_Cилвия_*

  • Група: Гости

Публикувано: 25 February 2006 - 05:31 AM

Споделете ми вашия опит за ваксинация срещу коронавирус. Вярно ли че това заболяване не е много опасно?

#60 Потребителят е офлайн   д-р Огнян Гъдуларов Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 161
  • Регистрация: 16-August 05
  • Location:София

Публикувано: 27 February 2006 - 05:56 PM

Коронавирозата е заболяване с клинични признаци много напомнящи на парвовирозата, но протича значително по-леко. При кучета над една година може да премине дори незабелязано. Заболяването все пак никак не е за подценяване тъй като и при него се засягат епителните клетки на тънките черва и това може да стане входна врата за множество вторични инфекции.

  • (31 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни