Dog.bg Форуми : Новоизлюпени килита

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Новоизлюпени килита

#1 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 27 June 2007 - 12:47 PM

Здравейте!
Едновременно съм щастлив и горд, че успях да развъдя целенасочено 3 вида килита.Резултатите получих след, като залях торф от следните 3 вида:
1.Nothobranchius guentheri " Zanzibar ".
2.Simpsonichthys papilliferus " Inoa ".

#2 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 80
  • Регистрация: 27-November 06
  • Location:Ботевград
  • Interests:Акваристика

Публикувано: 27 June 2007 - 02:14 PM


    Съжалявам за неточността при предишното съобщение, но ми се разпадна интернета.
    Много съм щастлив и горд от размножаването на следните видове кили - рибки.
    Целенасочено при заливане на торф, излюпих следните 3 вида:
    Първи вид:
    1.Nothobranchius guentheri " Zanzibar".
    При заливането се излюпиха над 100 малки рибки.

    Прикачени файлове



    #3 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

    • Advanced Member
    • PipPipPip
    • Група: Потребители
    • Мнения: 80
    • Регистрация: 27-November 06
    • Location:Ботевград
    • Interests:Акваристика

    Публикувано: 27 June 2007 - 02:30 PM

    Втория вид, които успях да развъдя е:
    2.Simpsonichthys papilliferus " Inoa ".
    При заливането се излюпиха над 100 малки рибки.

    Прикачени файлове



    #4 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

    • Advanced Member
    • PipPipPip
    • Група: Потребители
    • Мнения: 80
    • Регистрация: 27-November 06
    • Location:Ботевград
    • Interests:Акваристика

    Публикувано: 27 June 2007 - 02:32 PM

    Третия вид, който успях да развъдя е :
    3.Fundulopanchax filamentosus " Ijebu Ode ".
    При заливането на торфа се излюпиха около 100 малки рибки.

    Прикачени файлове



    #5 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

    • Advanced Member
    • PipPipPip
    • Група: Потребители
    • Мнения: 80
    • Регистрация: 27-November 06
    • Location:Ботевград
    • Interests:Акваристика

    Публикувано: 27 June 2007 - 03:03 PM

    Малките и на трите вида, са само на няколко дни.Най-едри са на вида, Simpsonichthys papilliferus " Inoa " и те спокойно се хранят с новоизлюпена артемия - салина.На останалите два вида, малките ги храня с култура от инфузория, тъй като са много дребни.

    #6 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

    • Advanced Member
    • PipPipPip
    • Група: Потребители
    • Мнения: 810
    • Регистрация: 09-November 04
    • Location:София

    Публикувано: 28 June 2007 - 08:50 AM

    Браво lopi! Ти си примерът, че когато човек подходи сериозно и без страх към кили рибките успехите неминуемо ще дойдат! Очаквам следващите успешно развъдени от теб видове.

    #7 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

    • Advanced Member
    • PipPipPip
    • Група: Потребители
    • Мнения: 80
    • Регистрация: 27-November 06
    • Location:Ботевград
    • Interests:Акваристика

    Публикувано: 28 June 2007 - 11:16 AM

    Благодаря ти Васко!
    Наистина се потрудих и си струва да изпиташ задоволени естетични потребности от допира с килитата.Това са ми първите видове, които успях да размножа.Щастлив и горд съм, че целия цикъл - от подтготовката на производителите, полагане на хайвер, засушаване и излюпване съм го усъществил правилно.Това за мен е сериозен резултат, но той не ме опиянява а много - много ме амбицира, да опозная в детайли дълбините на многообразно-пъстрия кили - свят.Защото човек опознае ли килитата, неминуемо изпитва положителни емоции от тези така пъстри, но индивидуално-специфични и интересни представители на ихтио-фауната.
    Пожелавам на всеки оценил многообразието на формите и красотата на килитата, да опознае тайнството, което природата е заложила във всеки кили-вид.Тайнство, което ни привлича и ни показва съвършенството на природните закони. Това тайнство ни и задължава да опазим, съхраним и продължим съществуването на всеки кили - вид дори и в нашите стопанства.
    Успехи!

    #8 Потребителят е офлайн   hidalgo Икона

    • Member
    • PipPip
    • Група: Потребители
    • Мнения: 12
    • Регистрация: 31-July 05
    • Location:София

    Публикувано: 29 June 2007 - 05:08 PM

    Цитат


      Съжалявам за неточността при предишното съобщение, но ми се разпадна интернета.
      Много съм щастлив и горд от размножаването на следните видове кили - рибки.
      Целенасочено при заливане на торф, излюпих следните 3 вида:
      Първи вид:
      1.Nothobranchius guentheri " Zanzibar".
      При заливането се излюпиха над 100 малки рибки.

      И аз те поздравявам. Защото трудно излюпих именно нотобранхиусите на Гюнтер, и то след практически разговор с Васко. Интересува ме колко градуса беше водата ти при заливането и след колко дена от засушаването на хайвера - излюпи рибките?

      #9 Потребителят е офлайн   Vasko Икона

      • Advanced Member
      • PipPipPip
      • Група: Потребители
      • Мнения: 810
      • Регистрация: 09-November 04
      • Location:София

      Публикувано: 29 June 2007 - 06:35 PM

      Ей, hidalgo, добре дошъл отново след дългото отсъствие! Радвам се, че все още имаш интерес към кили рибките и не си ни забравил! Дано сега се задържиш по-дълго!

      lopi, напиши, наистина, как точно успя да постигнеш тези забележителни резултати, ще е интересно за всички ни.

      #10 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

      • Advanced Member
      • PipPipPip
      • Група: Потребители
      • Мнения: 80
      • Регистрация: 27-November 06
      • Location:Ботевград
      • Interests:Акваристика

      Публикувано: 02 July 2007 - 10:35 AM

      Цитат

      Цитат


        Съжалявам за неточността при предишното съобщение, но ми се разпадна интернета.
        Много съм щастлив и горд от размножаването на следните видове кили - рибки.
        Целенасочено при заливане на торф, излюпих следните 3 вида:
        Първи вид:
        1.Nothobranchius guentheri " Zanzibar".
        При заливането се излюпиха над 100 малки рибки.

        И аз те поздравявам. Защото трудно излюпих именно нотобранхиусите на Гюнтер, и то след практически разговор с Васко. Интересува ме колко градуса беше водата ти при заливането и след колко дена от засушаването на хайвера - излюпи рибките?

        Здравей от мен!
        Относно размножението на вида Nothobranchius guentheri " Zanzibar " мога да кажа следното:
        1.Хайвера с торфа го съхранявам в полиетиленов плик на тъмно, но при сравнително висока стайна температура - 26-27 градуса, даже достигаше на моменти 28 градуса.
        2.Хайвера го залях с вода след 47 дни от засушаването в торфа.
        3.Водата с която залях торфа, беше престояла 24 часа заради хлора, но температурата на водата беше стайна около 25-26 градуса.Не съм я охлаждал но съм доволен от резултата, който получих.
        Ако нещо друго те интересува, пиши ми!
        Поздрави!

        #11 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 July 2007 - 10:55 AM

        Цитат

        Ей, hidalgo, добре дошъл отново след дългото отсъствие! Радвам се, че все още имаш интерес към кили рибките и не си ни забравил! Дано сега се задържиш по-дълго!

        lopi, напиши, наистина, как точно успя да постигнеш тези забележителни резултати, ще е интересно за всички ни.

        С удоволствие ще Ви опиша алгоритъма на размножението на тези килита в мои условия:

        Nothobranchius guentheri " Zanzibar ".
        За него в предното съобщение дадох отговор.

        Simpsonichthys papilliferus " Inoa ".
        1.Съхранението на торфа с хайвера е в полиетиленов плик на тъмно място.
        2.Температурата на съхранение е стайна, варираща от 25 до 28 градуса.
        3.Заливането на торфа направих след 77 дни съхранение на торфа.
        4.Водата с която залях е със стайна температура, около 25 градуса, но я оставих да престои 24 часа заради хлора.
        За този вид, ми направи впечатление, че се излюпиха много рибки, но имаше и рибки "пълзачи".Това предполагам, се дължи на закъснението при заливането.Аз бях си поставил период на засушаване 2 месеца и предполагам, че това ще бъде по-добър срок на засушаване, но реших да закъснея със 17 дни.
        Въпреки всичко съм доволен.

        Fundulopanchax filamentosus " Ijebu Ode ".

        За този вид ще дам допълнително отговор.

        #12 Потребителят е офлайн   zlodej Икона

        • Member
        • PipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 17
        • Регистрация: 14-July 07

        Публикувано: 14 July 2007 - 10:54 PM

        Здравей!
        Браво за резултата,който си постигнал.
        Впечатляващо!

        Интересно ми е,обаче,какво правиш с толкова много рибки?
        Въпросът може би ще ти се стори доста битов,но...
        Аз преди време също гледах рибки и ми беше голям мерак да ги развъждам.
        Един път реших да развъдя гупите.
        Родиха се около 40 малки и така.
        После се чудех какво да ги правя,защото зоомагазините "преливат" от тях.
        С барбусите бе по същият начин.
        Това леко обезсърчава.


        #13 Потребителят е офлайн   lusy Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 35
        • Регистрация: 29-July 07

        Публикувано: 30 July 2007 - 11:55 AM

        Извинявайте но ще ми кажете ли какво е кили рибка ?Много ми харесват тези които видях . w) От къде мога да си купя и виреят ли с други рибки?

        #14 Потребителят е офлайн   oncho99 Икона

        • Група: Потребители
        • Мнения: 1
        • Регистрация: 11-July 07

        Публикувано: 30 July 2007 - 08:02 PM

        Цитат

        Извинявайте  но ще ми кажете ли какво  е кили рибка ?Много ми харесват тези  които видях . w)  От къде мога да си купя и виреят ли с други рибки?

        Някоии виреят ,повечето май :)

        в някоии магазини се продават такива рибки но най често любителите сами си ги развъждат :)
        r)

        #15 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 August 2007 - 10:20 AM

        Цитат

        Извинявайте  но ще ми кажете ли какво  е кили рибка ?Много ми харесват тези  които видях . w)  От къде мога да си купя и виреят ли с други рибки?

        Здравей!
        Казвам се Николай и съм от гр.Ботевград. Хората, които обичаме кили-рибките, членуваме в Асоциация с абривиетура К.А.Б.Това в превод означава Кили Асоциация на България.Наистина, човек видял тези представители на ихтиофауната, ще изпита положителни емоции от своеобразното им поведение и размножаване.Многообразието на формите и наситеността на цветовете, положително намагнетизират емоционалния статус на всеки докоснал се до тях.Начина им на живот, интересното поведение и размножаване са съвършени природни закони, които карат човек да се чувства щастлив, че познава.

        На въпросът ти - " ..... какво е кили рибка? " ще ти пусна една статия от сайта на нашата асоциация.
        Ето статията:

        Кили рибките (хайверополагащи шаранозъби),семейство Cyprinodontidae,са повече от 500 вида,като непрекъснато се откриват нови видове и локални форми.Наименованието си кили те получават не от английския глагол "kill"(убивам),а от холандския език.На старохоландски думата "kil" означава малка плитка яма,запълнена с вода.
        На външен вид,с просто око,може да се забележи сходство в анатомията на кили рибките с живородните рибки(семейство Poecilidae).Но двете семейства,в хода на еволюцията са тръгнали по различни пътища в борбата си за оцеляване и съществуване.
        Неголемият размер на кили рибките,обикновено до 12 см,с малки изключения,разнообразието от форми и цветове,необичайния начин на размножаване ги прави желани гости и обитатели в аквариумите на любители от целия свят.Размерът на рибките от семейството позволява те да се отглеждат в малки аквариуми,от 10 до 30 литра,което дава възможност в минимален обем да се отглежда една прилична колекция от кили рибки.
        Добрата адаптация и генетична пластичност на кили им е позволила да заемат голям географски район-от Южна Канада през Централна Америка,до средните и южни части на Аржентина,Южна и Източна Азия,Африка и средиземноморската част на Европа.Срещат се както в малки,пресъхващи през сухия сезон локви,достигащи понякога обем от няколко десетки литра вода,така и в по-големи блата,езерца,поточета,рекички,както и в устията на някои по-големи реки,от където е възможно да излизат и на известно разстояние в открито море.

        Качена снимка

        По време на сухия сезон видовете от пресъхващите водоеми (ануални,едногодишни видове) оцеляват благодарение на хайверните зърна,които живеят и се развиват в калта и тинята на "бившия" водоем.Освен че имат доста твърда обвивка,от хайверното зърно излизат нишки по които полепват външни частици.Така зърното си създава допълнителна обвивка,която е напълно достатъчна да издържи тежестта на големите бозайници които минават върху него.В експерименти,проведени с такива зърна се оказва,че едно такова зърно издържа на натиск от 500 грама.
        След настъпването на дъждовния сезон и напълването на локвите с вода,от хайверните зърна в дънния субстрат се излюпват малките рибки.Те растат с невероятно темпо и много бързо достигат полова зрялост.От тук до края на живота си рибките имат една задача-да хвърлят хайвер.
        Разбира се,не всички видове кили живеят в такива екстремни условия,но всички са пригодени за тях.Инкубационният период на кили рибките живеещи в непресъхващите водоеми е от 1 до 3 седмици,а типичните ануални видове са с инкубационен период от 45 дни до 7-8 месеца и повече при някои южноамерикански видове.Има и една междинна група,наречена полуануални видове,при които хайвера може да се развива както във вода,без прекъсване,така и във влажен субстрат,с прекъсвания(диапаузи).Типичен
        представител на тази полуануална група е род Fundulopanchax.
        Неголямата популярност на кили рибките до голяма степен се дължи на особеностите им в размножаването.И досега много хора,при това опитни акваристи,смятат,че има нещо тайнствено и мистично в развъждането им.А иначе няма човек,който да види Nothobranchius rachovii например,и да каже ,че не е красив и не го харесва.В известна степен успеха в развъждането на кили рибките зависи и от подхода и настройката на самия акварист,от знанията и опита му,както и от готовността му да експериментира.А иначе получаването на хайвер от половозрели рибки-производители,в повечето случаи не е проблем.Проблемът е в осигуряването на оптималните условия за развитието му.
        Като цяло за кили рибките може да се каже,че са малки,красиви създания,чиято единствена цел през краткият им живот в природата, е да оцелеят.Не може човек да не изпитва истинско уважение и възхищение от тях!

        Истински се радвам, че тези рибки, които си видял са ти харесали.Освен тях, притежавам още 10 вида т.е. общо съм щастлив притежател на 13 различни вида кили-рибки.В момента имам доста подрастващи малки от различни видове.
        Нека с цветни снимки ти покажа какви видове притежавам:
        1.Първи вид - Aphyosemion bitaeniatum
        2.Втори вид - Nothobranchius guentheri " Zanzibar "
        Качена снимка

        #16 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 August 2007 - 12:17 PM

        Цитат

        Извинявайте  но ще ми кажете ли какво  е кили рибка ?Много ми харесват тези  които видях . w)  От къде мога да си купя и виреят ли с други рибки?

        Съжалявам за прекъсването, но ми се разпадна интернета.Продължавам с видовете, които притежавам.

        1.Първи вид - Aphyosemion bitaeniatum

        Много красива рибка.
        Вида показан на снимката е рибка от локацията " Benin ".
        Пускам ти и линк за да видиш цялата красота на рибката като вид, заедно с нейните локационни форми.Просто кликни на линка и ще ти се отвори сайта.
        Ето линка:
        My Webpage

        Прикачени файлове



        #17 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 August 2007 - 12:52 PM

        5.Пети вид, който притежавам - Pseudepiplatys annulatus " Maboshi ". 2.Втория вид, който притежавам - Nothobranchius guentheri " Zanzibar ".

        От него имам 50 - тина малки подрастващи рибки.
        Качена снимка

        3.Третия вид, който притежавам - Nothobranchius rachovii " Beira 98 ".

        От него имам торф с положен хайвер.
        Качена снимка

        4.Четвърти вид, който притежавам - Nothobranchius foerschi "Ruvu River TZ 91-103 ".

        Долната снимка е на локацията " TZL 49-01 ", но ще добиеш представа за вида.От този вид имам торф с положен хайвер.
        Качена снимка

        5.Пети вид, който притежавам - Pseudepiplatys annulatus " Maboshi ".

        Снимката е на същия вид но с локация - " CI 06 ".Така ще добиеш представа за вида.От този вид имам 6 подрастващи рибки.

        Прикачени файлове



        #18 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 August 2007 - 01:23 PM

        6. Шестия вид в моето стопанство е - Aphyosemion striatum " GEMHS 00-34 ".
        Качена снимка

        7.Седмия вид, който имам е - Fundulopanchax sjoestedti " Niger Delta ".

        От него имам 30-40 подрастващи малки рибки.
        Качена снимка

        8.Осми вид в стопанството ми е - Aphyosemiom bivittatum " Funge ".

        От него имам 10 млади рибки.

        Прикачени файлове



        #19 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 August 2007 - 01:32 PM

        9.Деветия вид при мен е - Aphyosemiom bivittatum " Hollyi ".

        От него имам 8 подрастващи млади рибки.

        Прикачени файлове



        #20 Потребителят е офлайн   Nikolay Ninchev Икона

        • Advanced Member
        • PipPipPip
        • Група: Потребители
        • Мнения: 80
        • Регистрация: 27-November 06
        • Location:Ботевград
        • Interests:Акваристика

        Публикувано: 02 August 2007 - 01:46 PM

        10. десетия вид, който притежавам е - Aphyosemion australe " Orange ".

        Прикачени файлове



        • (2 Страници) +
        • 1
        • 2
        • Не можеш да публикуваш нова тема
        • Не можеш да отговаряш в тази тема

        1 потребители четат тази тема
        0 потребители, 1 гости, 0 анонимни