Dog.bg Форуми : Кане корсо италиано

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (255 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Кане корсо италиано

#1 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 03 March 2005 - 05:40 AM

История на породата.

Името на породата идва от латинското "cohors", което означава "защитник, защитава двора" . Кане корсо е древна италианска порода молоси. Можем да видим това велико куче на картините и скиците на много художници от изминалото столетие. Великия римски гравьор Барто-ломео Пиннелли (XIX век) изобразявал в свойте работи сцени от живота на Рим и неговите селяни. Денем и нощем го съпровождал верен приятел - кане корсо, който той изобразил редом до себе си на своя автопортрет.

Филип Хакерт, придворен художник, (ХVIII век), нарисувал огромна картина за кралския лов, в центъра на която е кане корсо. В 1628 година кардинал Сципион Боргезе написал в дневника си следните строфи " Корсо - това са свирепи, яростни бойци". В 1551 година известния писател и натуралист Конрад Гесер описва кане корсо така: "Достатъчно силно и мощно куче, което може да се бори с диви зверове и да управлява стадо волове"  И дори да се върнем хилядолетия назад, ще срещнем изображения на кане корсо в ловните сцени на многочислени мозайки от периода на римската империя.

Тези кучета били отдавна разпространени в южна Италия. Те влизали в единоборство с вълци и мечки, хапейки за муцуната и ушите, което позволявало на ловеца да се приближи максимално близко. Много високо ценена е и способността на кане корсо да се ориентира в тъмното, което давало възможност да се ходи на нощен лов без факли. Кане корсо охранявали и стадата от крави и свине, защитавайки ги от диви животни и помагали на пастирите за стадото.

По съхранените свидетелства може да съдим за необикновенната популярност на породата по време на Ренесанса. Използвали са го за лов, за охрана на замъците. Кучето участва и в военните походи, като на гърба и гърдите им са надявани железни доспехи, което ги правело още по опасни за противника. Тази порода била незаменима в тези диви времена. 

Резките изменения на икономическата обстановка в Италия след Втората световна война и миграцията от селото към града едва не се оказват пагубни за породата.  Поголовието рязко се съкратило и единствено настойчивостта на биолога професор Джовани Бонати спасило от изчезване тази древна порода. В 1973 година Бонати, убеден че може да намери потомци на кане корсо, започнал да възражда породата. Успял да намери и немалко подръжници. Профессор Фернандо Казалино, Жанантонио Серени, доктор Стефано Гандолфи, Джанкарло и Лючиано Малавази създават Общество на любителите на кане корсо (SACC), което провежда голяма изследователска работа в южна и северна Италия.

Антонио Морсиане е съставил първия подробен стандарт на породата. В 1988 година на изложби в Милано, Флоренция и Бари съдиите Морсиане, Периконе и Бандоне провели синометрична експертиза на повече от 50 кучета. Италианския Кенел Клуб открил "Открита книга на породата", в която за периода 1989-1992 година били регистрирани над  500 кучета, съответстващи на стандарта кане корсо италиано. Накрая, в януари 1994 година порода била призната от италианския Кенел клуб. А 12 ноември 1996 година кане корсо е официално регистрирана в регистрите на FCI, с което на породата е даден нов живот.




Редакция - twoofo
В помощ на желаещите да се сдобият с кане корсо публикувам списък на регистрирани развъдници по страни, без всякакви претенции за изчерпателност. Списъкът не е класация.


Italy
  Fosso Corno  - www.fossocorno.com   Italy   
Degli Elmi  -  www.deglielmicanecorso.com   Italy 
Del Antico Cerberus - http://www.anticocerberus.it/  Italy
  Valle Dei Lord   -  www.valledeilord.it   Italy   
della Corte Degli Olivi  -   www.dellacortedegliolivi.it   Italy 
Dei Dauni  -   www.deidauni.it   Italy   
Del Rosso Malpelo  - http://www.tanzarell...asp?lingua=ita

Прикачени файлове



#2 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 03 March 2005 - 01:38 PM

Много са красиви! Харесва ми това, че изглеждат внушително, но нямат много злоба вродена b)
Качена снимка
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#3 Потребителят е офлайн   Eli i Droopy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1751
  • Регистрация: 25-July 04
  • Location:София the CITY :-)

Публикувано: 03 March 2005 - 09:29 PM

На мене много ми харесват защото имат комбинация във външния си вид от едни от любимите ми породи-немски дог и мастиф. d)
User's Signature

Качена снимка[br]BG Басет сайт изцяло за породата басет хаунд.[br]Кога ми се преработи сядам и чeкaм да ми мине.

#4 Потребителят е офлайн   bagira Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 807
  • Регистрация: 30-January 05

Публикувано: 03 March 2005 - 11:00 PM

радвам се ,че има и за кане тема.дано повече да пишат!!
Качена снимка
User's Signature

PUNISH THE DEED, NOT THE BREED!

#5 Потребителят е офлайн   papugay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 288
  • Регистрация: 06-January 05
  • Location:sofia

Публикувано: 04 March 2005 - 02:22 PM

ТУК СЪМ ;) . Ако бях котка, сега щях да мъркам доста силно c) Ето и моя "фаворит"като представител на породата си:
Качена снимка

Като го гледам просто се отнасям r) w) l) d) Ако и руснаците правеха толкова качествени селекции направо ме пишете летец l)

#6 Потребителят е офлайн   nori Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 713
  • Регистрация: 10-July 04

Публикувано: 04 March 2005 - 05:29 PM

Обожавам ги тия кучета!Толкова добър характер!Като котките при куетата са!А и аз по принцип обиам куета от този тип w)
До нас живее един мъжки от тази порода,макар че ми се струва малко слаб е много хубав b)

#7 Потребителят е офлайн   moonriver Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 656
  • Регистрация: 09-September 04
  • Location:Plovdiv

Публикувано: 08 March 2005 - 10:32 AM

Качена снимка
Не е ли просто невероятно?Влюбена съм в тези кучета!

#8 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 09 March 2005 - 10:36 AM

Ако всичко върви по план след около 1 година 6те раzнообраzя палитрата на куче6ките породи с една дама от породата w) ,само се притеснявам,че желаните от мен цветове са редки...има ли някой линкове на Кане в Европа който раzвъждат от пясъчни до еленови и сиви кучета?

#9 Потребителят е офлайн   papugay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 288
  • Регистрация: 06-January 05
  • Location:sofia

Публикувано: 09 March 2005 - 06:01 PM

мик- като ми гледаш аватора- според теб като цвят за какъв Кане Корсо се оглеждам по разните сайтове в чужбина? Незнам защо но пясъчните според ме ги пренебрегват малко в сравнение с черните и сивите. Според мен това си е разбираемо, защото до някъде все пак тези цветове предизвикват по- голямо впечатление в околните. Аз лично за първи път когато видях снимка на Кане Корсо имах чувство, че гледам някаква голяма черна котка (ягуар) и като се сетя, че тези кучета имат и котешки тип лапи ... направо си правя асоциацията че си гледам едно голямо черно коте (което лае вместо да мяуче) в къщи. Сивото обаче си ми е любимия цвят за тази порода (пристрастен съм). Гледам също, че по ддругите форуми за кучета вече започват повече да се интересуват от породата и да желаят да се здобият с такова куче. Това няма как да не ме радва, защото търсенето води до предлагане, което естествено се отразява и на цената (абе ще мога да си купя куче от подората на по- нормална цена). Виж на скоро срещнах обява на която жена от Варна търсеше такова куче и някой и беше предложил за 500 евро да и внесе от Унгария елитно Кане Корсо и то престижен развъдник с всички документи. Е аз искам да попитам тези тук, които са запознати с породата- Кой развъдник било то от Унгария или Италия, Румъния или Сърбия биха продали елитно куче от породата на такава ниска цена?Направо такива хора ме разбиват с наглостта с която лъжат. Качена снимка
Ей този сладур, който гледаш например струва 1 300$


#10 Потребителят е офлайн   papugay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 288
  • Регистрация: 06-January 05
  • Location:sofia

Публикувано: 09 March 2005 - 06:07 PM

А това тук е мама:
Качена снимка
Представи си какъв ще стане малкия палавник като порасне w) r) Ще има c) d) d) d)


#11 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 09 March 2005 - 10:07 PM

Папугай, на мама не са ли и малко криви зъбките или така ми се струва?
Иначе са много готини снимките b)
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#12 Потребителят е офлайн   papugay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 288
  • Регистрация: 06-January 05
  • Location:sofia

Публикувано: 09 March 2005 - 10:36 PM

Мама е по- скоро малко страшна като визия, но като се има в предвид породата- тук дамите са малко по- страшни от господата. В смисъл са малко по- ниски и това им придава повече "маса" в сравнение с другия пол (горе сивия е страхотна "кака"но не изглежда толкова масивна и страшна, защото е с няколко години по- млада). Искам да напомня на останалите, че това не е бойна порода и не става за битки с други кучета, защото просто гена му е да защитава а не да напада инстинктивно както правят някои други породи. Все пак всичко опира до възпитанието, което не отменя казаното по- горе от мен. Това е порода кучета, които са идеални компаниони и придават едно приятно спокойствие във всяко семейство а външният вид достатъчно респектира всеки с нечитси помисли спрямо стопаните на кучето. МОЛЯ ВИ ХОРА, НЕПРАВЕТЕ ТОВА С ТЯХКачена снимка
Тук Чара и Стефани само си играят, но като знаем поради какви причини у нас в повечето случаи се развъждат бойни кучета просто ме хваща страх като си помисля, че някой може да използва такова прекрасно животно за битки.
Качена снимкаКачена снимка

#13 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 09 March 2005 - 10:39 PM

Papugay...Както сивите така и пясъчните,еленовите носят рецисивен ген и теzи цветове са рядко сре6тани и zа това и черните и тигровите са толкова често сре6тани.Цените на сивите и цветовете от пясъчен до еленов са често двойно по-скъпи от черните и тигровите.Мен лично никога не ме е превличал тигровият цвят при която и да е порода.А черното е последният вариант на които бих била съгласна ако кучето е качественно.

#14 Потребителят е офлайн   mik Икона

  • Breeding for Quality,NOT Quantity
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2631
  • Регистрация: 13-July 04
  • Gender:Female
  • Location:Стара Загора

Публикувано: 09 March 2005 - 10:43 PM

Да,така е..доста хора се интересуват от породата...една тема съм отворила в един друг хорум,zа6тото тук не мога да качвам снимки и цялата процедура е крайно неприятна и бавна..та ако иска6 погледни в категория Животни в www.all.bg
Cane Corso Italiano !!!

#15 Потребителят е офлайн   papugay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 288
  • Регистрация: 06-January 05
  • Location:sofia

Публикувано: 12 March 2005 - 05:44 PM

Един ?-с свързан с RAR-a към който е прикачен стандарта на породата. bl) какъв е формата му, защото моя не го чете и ми дава съобщение, че файла е в непознат формат и не може да го отвори? s)

#16 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 16 March 2005 - 01:45 AM

Доста снимки на кане корсо r) word, файла е в този формат. Защо ли не ти го чете ?

Прикачени файлове



#17 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 16 March 2005 - 01:45 AM

d)

Прикачени файлове



#18 Потребителят е офлайн   Morti Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 894
  • Регистрация: 18-February 05

Публикувано: 21 March 2005 - 05:54 PM

Страхотни са снимките:)Много яка и в буквален и в преносен смисъл порода:)

#19 Потребителят е офлайн   papugay Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 288
  • Регистрация: 06-January 05
  • Location:sofia

Публикувано: 16 May 2005 - 08:49 AM

Я едно ?-сче от мен за изложбата в Ниш. Та там видях онзи прекрасен екземпляр от любимата порода и ми е любопитно да разбера то участва ли в някоя от категориите и ако "да", може ли малко повече инфо, моля. cl) Единствения "недостатък" ако може така да се каже (поне за мен) бе нивото на скъсената му опашка (нито къса, нито дълга). bl)

#20 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 16 May 2005 - 09:01 AM

Кой по точно ? Имам снимки на кане корсо от Ниш, ще ти ги добавя по късно в форума, а в Ниш кане корсо - BEST PUPPY - 3 м

  • (255 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни