Dog.bg Форуми : Руска синя котка

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Руска синя котка

#1 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 16 January 2005 - 05:37 PM

Моля Ви кажете нещо повече за тази порода, и има ли и в България представители.
User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 16 January 2005 - 06:18 PM

По късно ще ти кача европейския шампион за породата, който е на един приятел сърбин.

#3 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 16 January 2005 - 07:34 PM

Много благодаря.
r) Ще чакам
User's Signature

Качена снимка

#4 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 January 2005 - 08:01 PM

Представителите на породата Руска синя за съжаление не заемат мястото, което заслужават. Не само поради това, че тази котка е сравнително слабо разпространена, но на много места по света тя е почти неизвестна, като много често хората я бъркат с породата Шартрьоз или Британска синя.
Има доста различни мнения за произхода на породата Руска синя. Според общоприета версия, тя произхожда от Архангелск. Предполага се, че първите екземпляри от тази порода се появяват в Англия, докарани от моряци, които имали връзка със северното пристанище Архангелск. Оттам тя получава името "Архангелска котка", а по-късно Руска синя, което вече е възприето като официално име на породата. В действителност произходът на тази котка е по-скоро от средиземноморския басейн. Възможно ли е тя да е имала общи предци с Шартрьоза? Според тази втора хипотеза за произхода й дълго време Руската синя котка е била наричана "Малтийска котка" или още "Испанска синя котка".
Именно обаче на британските развъдчици трябва да бъдем благодарни за направената селекция и за уточненията на породата, което спомага да бъдат обособени две отделни породи: Британска синя и стройната руска синя красавица всяка порода със свой стандарт.
Във Франция, тази котка участва за първи път на фелиноложка изложба през 1925 г., представена под името "Малтийска котка", но не може да се твърди, че е предизвикала възторг у публиката. И сега когато французите кажат "синя котка", те имат предвид Шартрьоз!? Разбира се, става дума за публиката, която посещава фелиноложките изложби...
Втората световна война нанася удар на развъждането на породата, която почти е на път да изчезне. След войната, скандинавски и британски селекционери, в опитите си да "съживят" породата почти напълно я трансформират, като кръстосват Руска синя котка със Сиамска в резултат обаче, екстериорът на потомствата добивал все по-ориенталски вид и се стигнало дотам, че почти напълно изчезнал изумрудено зеления цвят на очите. Повечето развъдчици осъзнали, че породата е в опасност и се постарали да се върнат към оригиналния тип от преди войната. От 1965 г. насам, неуморният труд и усилията на развъдчиците успяват да закрепят един по-чист тип на Руска синя. Руската синя е сравнително рядка порода във Франция, където малко на брой развъдчици са успели да запазят чистотата на породата. За сметка на това, породата е по-разпространена в САЩ, където е внесена в началото на миналия век, въпреки че е призната едва през 60-те години. Трябва да се отбележи, че в САЩ типът е малко по-масивен от европейския и се предпочитат животни с по-светло космено покритие.
Развъдната дейност на тази порода се сблъска с няколко основни трудности. Първо, тъй като чистопородните екземпляри са сравнително малобройни, съществува повишен риск от кръвно родство. Руската синя страда от конкуренцията на Шартрьоз и Британска късокосместа синя. И още, когато са във възраст за продажба, малките котета Руска синя не са особено привлекателни, защото наситеният зелен цвят на очите, най-големият чар на породата, се развива постепенно и се утвърждава сравнително късно.

СТАНДАРТ
Тялото е удължено, грациозно и изящно, със средна големина.
Крайниците са дълги и слаби, като задните са по-източени от предните; лапите са малки, с овална форма.
Опашката е сравнително дълга и изтънена към края.
Главата е конусовидна, черепът е удължен и плосък. Профилът и носа са почти прави и образуват ъгъл в основата на носа, макар че не може да се говориш за оформен стоп.
Очите са с бадемовидна форма и раздалечени.
Ушите са големи със заострени върхове, вертикално поставени, широки в основата си и изправени, кожата им е фина и почти прозрачна и от вътрешната страна са почти лишени от косъмчета.
Косменото покритие е с къс, гъст (плътен) косъм, копринено на допир; то е подсилено от подкосмието, което му придава малко "щръкнал" вид и сребрист блясък, който е много характерен за породата.
Цветът е еднотонен (солиден), син, без петна, нито таби шарки.
Предпочитания се отдават на синьото оцветяване със средна интензивност, но са толерирани всички нюанси от светло синьо до тъмно (антрацитено) синьо.
Цветът на очите е важен отличителен белег за породата и е особено зрелищен: те трябва да бъдат изумрудено зелени, с възможно най-ярък цвят.

ХАРАКТЕР И РАЗВЪЖДАНЕ
Руската синя е котка със "спортен" характер, жизнена и гъвкава. Тя е много независима и не обича да бъде обезпокоявана. Това е авторитарна котка, която бързо наказва "досадника" със светкавично замахване с лапата (не се свени да показва ноктите си!). Обича да се налага на стопаните си, така че трябва да се държи изкъсо. Недоверчива е към непознатите, защото това е котката, която приема да има само един стопанин, като силно се привързва към него и е гальовна и необичайно нежна.
Дискретна по характер, Руската синя не мяука много, но когато го прави, тонът е жалостив, сякаш се оплаква.
Фактът, че по характер си пада доста "домошар" и се адаптира прекрасно към живот в апартамент съставлява отличителен белег, който не може да бъде оспорен на Руската синя.

НЕДОСТАТЪЦИ
По формата на тялото, Руската синя трябва да се отличава от Шартрьоза и от Британската синя, както и от Сиамката. Следователно, масивно, здраво или набито тяло, глава с квадратна форма или телосложение с подчертано сиамски тип са недостатъци на породата. Освен тях, да добавим: бели и табби петна по косменото покритие и очи с кръгла форма и жълтеникав отблясък.
Стандартът уточнява, че аномалии на опашката (опашка с "възли" или различен брой пръсти) водят до дисквалификация.

Относно това дали има чистопородна Руска синя в БГ, бихте могли да направите справка в НФФЕ... Чувала съм хора да казват, че имат такива, но аз лично наистина не съм виждала в БГ...
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#5 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 16 January 2005 - 08:30 PM

Много благодаря за изчерпателния отговор.
За мен тази котка е много елегантна и има благороднически вид - точно това ми харесва в нея, и явно американския тип няма да е по вкуса ми. Не подозирах че са толкова редки, което ме притеснява. Явно добър екземпляр се намира трудно и цената е много висока.
Но ще потърся в Интернет някой развъдник.
Ако имате адрес - може да ми го изпратите - ще се радвам. b) b) b)
User's Signature

Качена снимка

#6 Потребителят е офлайн   alekian_yona Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1873
  • Регистрация: 08-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 16 January 2005 - 08:46 PM

Цитат

Много благодаря за изчерпателния отговор.
За мен тази котка е много елегантна и има благороднически вид - точно това ми харесва в нея, и явно американския тип няма да е по вкуса ми. Не подозирах че са толкова редки, което ме притеснява. Явно добър екземпляр се намира трудно и цената е много висока.
Но ще потърся в Интернет някой развъдник.
Ако имате адрес - може да ми го изпратите - ще се радвам. b) b) b)

може би е по-добре вие да потърсите... аз повече разбирам от британци... и тях харесвам повече... ;)
User's Signature

Той е специален, защото е един от първите станал 'благородник' и гордо носи името си Бритиш - това гръмко име, избрано от първите му господари - англичаните, защото е създаден, за да бъде независим, солиден, неукротим, излъчва стабилност и сила и толкова много нежност.

#7 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 16 January 2005 - 08:48 PM

Въпреки това бяхте доста изчерпателна
Благодаря
Ако намеря нещо - ще публикувам линк.
User's Signature

Качена снимка

#8 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 17 January 2005 - 12:44 AM

ЕU Ch Valdai Golubaia Zvezda - европейски шампион, руска синя котка. Няма защо да търсиш в нета, питай хората от НФФЕ - Йона или Христо, ще ти помогнат ако си сериозен. Иначе Валдай е от Сърбия, надявам се пролетта пак да ходим до Белград на изложба и да го видя. Golubaia Zvezda е един от престижните сръбски ръзвъдници, специализиран за шартрьоз и руска синя. Бяха и тук, в София, едва се разделихме накрая r) Ето го и ЕU Ch Valdai Golubaia Zvezda, а още страхотни котки от изложби можеш да разгледаш на сайта - тук

Прикачени файлове



#9 Потребителят е офлайн   tedi Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1599
  • Регистрация: 18-September 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 17 January 2005 - 05:15 PM

Ох-ох! w)
Това са ми любимите котки w)
Една позната има такава(незнам да ли е с родословие,ама...много е красива) w) w) w)
User's Signature

Качена снимка

#10 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 17 January 2005 - 08:01 PM

Засега съм виждала само на снимка - страшно елегантни са.
b) Снимката е чудесна
User's Signature

Качена снимка

#11 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 20 January 2005 - 08:18 PM

Zdravei, Ky4eTo,

Ako si naistina seriozna i razpolagash s neobhodimite finansovi sredstva, mi pishi na e-maila da vidim kakvo moje da se napravi po vuprosa:) Razbira se, surbite sa nai-blizo /koeto ne znachi po-evtino mai.../, no...sum siguren, 4e sigurno vav FIFe ima dostatuchno razvudnici i na ruski sini!:)

Do skoro,
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#12 Потребителят е офлайн   Ky4eTo Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 125
  • Регистрация: 24-December 04

Публикувано: 22 January 2005 - 10:26 AM

Благодаря много за съдействието, което ми окзвате, но в момента първо бих желала да опозная старателно породата, и засега само проучвам развъдници. А и все още не съм готова финансово, не искам да ангажирам хора при положение че още не съм сигурна. Но непременно ще се свържа с Вас когато съм готова да приема още един любимец в дома си - БЛАГОДАРЯ за отзивчивостта.
За сега от това което проучих най-много ми допада "Скандинавския тип" Руска синя котка.
Ще изпратя на Dog.bg една снимка да я публикува.
r) c) c)
User's Signature

Качена снимка

#13 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 23 January 2005 - 12:34 AM

CFA's Best Russian Blue
2003-2004
GC, NW, BW Czarcatz Ekaterina of Grisaille

Прикачени файлове



#14 Guest_Guest_litt_*

  • Група: Гости

Публикувано: 29 January 2005 - 02:20 PM

:)))) zdravejte :))
radvam se che popadnah na tova mqsto
nadqvam se da mojete da mi pomognete
imam si ruska sinq kotka - Meril se kazva (imeto oznachava rozichka) i j tyrsim myjkar krasiv pone kolkoto neq ... :)
kato vidqh snimkata na evropejskiq shampion - syshtiq kato nashata sladyrana - mnogo si q obichame vsichki v kushti i ni se iska da si imame malki sladki kato neq kotenca .. no izpitvame golqmo zatrudnenie v namiraneto na mujka ruska sinq kotka... dokolkoto az znam v bg ima nqkolko kejni bratcheta i sestricheta, no ne e dobre da se zaplojda ot bratche zashtoto se izrajda porodata.

#15 Потребителят е офлайн   skogkatt_bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 430
  • Регистрация: 23-September 04
  • Location:Sofia

Публикувано: 29 January 2005 - 02:31 PM

shte se radvam da registrirate vashta ruska sinq v nashta federacia. za celta se iska samo kopie ot rodoslovieto i. sled tova shte triabva da i potursim drugarche - nai-blizkite sa v Surbia.

otnosno izrajdaneto na porodata vi suvetvam da razgledate temata za imbreedinga vuv foruma za kuchetata - neshtata sa sushtite za koktki i kucheta...

pozdravi,
User's Signature

Hristo[br]skogkatt_bg@yahoo.com

#16 Guest_tanislava_*

  • Група: Гости

Публикувано: 03 February 2006 - 06:35 PM

имам си чудесен котарак на 9 месеца, който обожавам. Взех го за син руски. засега обаче очичките му още не са напълно позеленели:) аз обаче, понеже съм много любопитна искам да помоля ако има някой, който да разбира от тази порода, да ми каже мнението си - дали е наистина син руски или е кръстоска. ето и снимките, които са му откогато беше на 4-5 месеца, та до наши дни :


http:// bgphoto.bg

#17 Потребителят е офлайн   Poli Икона

  • Dreamer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2262
  • Регистрация: 13-January 06
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 03 February 2006 - 06:54 PM

Това е котарака ти нали?

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  ____3 (45.91K)
    Брой сваляния: 576

User's Signature

Качена снимка
Бъдещето принадлежи на тези , които вярват в красотата на мечтите си ...!

#18 Guest_tanislava_*

  • Група: Гости

Публикувано: 04 February 2006 - 11:01 AM

да, самият той :)

#19 Потребителят е офлайн   Poli Икона

  • Dreamer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2262
  • Регистрация: 13-January 06
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 04 February 2006 - 12:11 PM

Синя руска котка

Синята руска котка е гальовна и любвеобилна. Силно се привързва към стопаните си, но обича да се налага, затова трябва да се държи изкъсо. Животното е недоверчиво към непознати хора, а спрямо други котки проявява избирателност.
Руската синя котка е лесна за отглеждане. Достатъчно е от време на време да се четка косменото й покритие.

Описание : Тялото й е дълго и изящно, със средна големина. Има дълъг врат, къс череп и почти прав профил, а ушите й са високи и изправени. Скулите са изпъкнали. Очите й са блестящо изумрудени, с бадемовидна форма. Главата е конусовидна, черепът - удължен и плосък, а муцуната - къса, с подчертан стоп. Възглавничките на мустаците са с изпъкнала форма, а брадичката е силна. Опашката е сравнително дълга и изтънена към края. Крайниците на котката са дълги и слаби, като задните са по-източени от предните. Лапите са малки, с овална форма. Косменото покритие е с гъст и къс косъм. Структурата му е фина, мека и копринена, леко бухнала. Оцветяването е от светлосиво до тъмен антрацит а всеки косъм е със сребристи отблясъци. Светлото оцветяване със средна интензивност се предпочита от любителите на породата.







ТОВА Е ЗА ПОРОДАТА.
User's Signature

Качена снимка
Бъдещето принадлежи на тези , които вярват в красотата на мечтите си ...!

#20 Потребителят е офлайн   Poli Икона

  • Dreamer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2262
  • Регистрация: 13-January 06
  • Gender:Female
  • Location:Русе

Публикувано: 04 February 2006 - 12:18 PM

СНИМКА НА ПОРОДАТА

Прикачени файлове


User's Signature

Качена снимка
Бъдещето принадлежи на тези , които вярват в красотата на мечтите си ...!

  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни