Dog.bg Форуми : Кучетата и наркозата

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Кучетата и наркозата

#1 Потребителят е офлайн   MistressLinda Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 768
  • Регистрация: 09-August 06
  • Gender:Female
  • Location:London

Публикувано: 04 September 2007 - 12:57 PM

Чета темата за починалото боксерче.... s)


Въпросът ми е за риска от наркозата по принцип, когато действително се налага кучето да се упоява, за да се извършат някои манипулации или хирургически интервенции (купирането е вече обсъждано в 12 страници тема)

Пример е моето шелти, което е от т.нар. чувствителни породи - трябваше да му се почисти зъбния камък, с пълна упойка, и според развъдчика това би било риск за него (заради упойката)

В крайна сметка всичко мина успешно, но моля за малко повече разяснения от страна на ветлекарите в тази посока.
User's Signature

Аnimals fans and friends are what keep this board alive !!!

#2 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 04 September 2007 - 04:06 PM

Риск при наркозата винаги има. В анестезиологията обаче са отдиференцирали риска от медикамента и риска от пациента. Различните видове наркози имат различен по сила и начин на действие риск от усложнения. Някои подтискат дишането, други затормозяват мозъчната функция, трети водят до парализа на мускулатурата. Животните също се делят на пет степени на риск, като първа са здрави клинично и параклинично пациенти с минимален риск от усложнения, а пета степен са най тежките случаи на животни в шок, анемични, много стари със засягане на жизненоважни органи и при тях по принцип се очаква смърт до 24 часа. Като правило те не се упояват. На базата на това коя степен на риск е пациента се преценя каква да бъде упойката и дали въобще да се упоява. Днес на пазара има различни препарати и за щастие тези от тях, които най-често предизвикват усложнение като спиране на дишането например имат антидот. Друг е въпроса ако животното е свръхчувствително и направи алергична реакция от бърз тип или сърдечен стоп без възможност от реанимиране. Това са много редки случаи/под едно на хиляда/ и са приемлив риск. Доста са случаите, при които обаче по време на анестезията дадено животно, което иначе е понесло упойката в началото добре изведнъж спре да диша. Тогава то се реанимира с медикаменти и апарати докато възстанови спонтанното дишане. На много от вашите любимци това може и да се е случвало, но вие дори да не подозирате. Това са рутинни макар и нежелани неща с които лекарите се справят обикновено доста добре.
Моето лично мнение е, че риск винаги е имало и поне в близко бъдеще ще има независимо от новите продукти, но след правилна и задълбочена преценка от страна на лекаря той е минимален.
P.S. В написаните по-горе неща не съм обърнал внимание на пациенти, чийто стопани са влияели на решението на лекаря да оперира или не, както и каква упойка да използва от финансова гледна точка. Тогава риска се определя от други немедицински фактори и не желая да го коментирам.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#3 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 04 September 2007 - 07:51 PM

Като заговорихме за наркозата, кастрацията под пълна упойка ли се прави? Предстои ми кастрация на котарака ми и се притеснявам много. Какви са рисковете. Той е персиец с т.нар. брахицефална форма на муцунката. Моля ви, дайте ми съвет има ли рискове при тази операция и какви са те. Вета ме убеждава че било "рутинна" процедура, но аз се притеснявам. Ако нещо ми стане с котчицата ще взвривя **бания Тракийски университет... Благодаря..

#4 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 04 September 2007 - 08:51 PM

въпроси към д-р Коко (а и останалите ветове във форума), породени от неговото мнение.
защо не се обяснява толкова потробно на всеки пациент който бива посъветван за каквато и да е операция. ето в съседна тема имаме примера с "рутинната процедура". аз лично знам че дори при рутинни процедури могат да станат фатални усложнения, ама някои хора не знаят. и това им се съобщава в последствие. предполагам че е трудно да се изнасят лекции на всички пациенти, ама пък може да се направи една листовка, нещо подобно на информираното съгласие, която да се дава на пациентите-да пише основните рискове, както и препоръки за поведение на стопаните за да се избегнат.

Цитат

На много от вашите любимци това може и да се е случвало, но вие дори да не подозирате

това пък е повече от лекарска небрежност. как може да се случи усложнение за което да не се уведомят стопаните? особено един стопанин да не е информиран за подобна реакция на любимеца си към определен медикамент... най малкото трябва да внимава занапред, поне да избягва ненужните упоявания (за подстригвания, рентгенови снимки и тн, които са 99% напълно излишни). и ако се разчита че вет.лекаря е запознат, то трябва да се предвиди че често стопаните сменят лекуващия лекар на кучето си за различни проблеми, или след смяна на местоживеенето и стотици други причини, и изведнъж се поставя новия лекар в небрано лозе.

#5 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 September 2007 - 07:39 AM

На първия ви въпрос ще отговоря така- Не е необходимо да ви обяснявам за всички подробности относно вида на упойка и други неща, важното е аз да съм си изчистил за себеси степента на риск и да съм направил правилен план на операцията. Ако съществува повишен риск ще ви уведомя. Вече в доста клиники у нас се попълват бланки за уведоменост и съгласие, но съм ставал и свидетел как едни стопани отказват да подпишат такава бланка и отиват на друго място , където това не се изисква с цел да търсят изцяло отговорност от лекаря и да се правят на невинни. Скоро навсякъде ще сме с бланки.
Относно втория ви въпрос- сигурно сте най-немарливия и невеж шофьор ако когато карате колата си и иначе новата ви гума изведнъж се спука. Ще кажете, че това може да се случи на всеки- ми това е.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#6 Потребителят е офлайн   MistressLinda Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 768
  • Регистрация: 09-August 06
  • Gender:Female
  • Location:London

Публикувано: 05 September 2007 - 07:56 AM

Благодаря за отговоритв, D-r Koko.

A какво ще кажете по въпроса на Vesela_5 за кастрацията ?
User's Signature

Аnimals fans and friends are what keep this board alive !!!

#7 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 September 2007 - 09:01 AM

На Весела ще отговоря, че има няколко варианта при нейния случай за упояване. При първия се използва доста скъпа упойка, но пет минути след поставянето и вече я няма и животното се събужда. Някои котки обаче много се тормозят докато им се постави венозен път. При втория тип на упойката / който използвам най-често аз/ наркозата е лека и животното се събужда лесно, обикновено за около час в кабинета. При трети вид наркоза животното е силно седирано и има известен риск, но пък тук има добър антидот за неутрализирането и. Може да се използва и инхалационна анестезия, но при тази манипулация според мен няма нужда .
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#8 Потребителят е офлайн   North face Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 4588
  • Регистрация: 05-August 04
  • Gender:Female
  • Location:Bulgaria,Sofia
  • Interests:siberian husky, akita,amerikan akita pomeran, grooming and handling.

Публикувано: 05 September 2007 - 10:38 AM

Точно чета темата и ми се обади наша приятелка от Стара Загора да ме попита за някой неща около снимките на ТД та като се разговорихме с изумление научих,че на кучката и е ваден кърлеж с пълна упойка bl) Аз лично съм против този тип " работа" ...."да му сложим на кучето упойка да не мърда " също така съм чувала и за слагане на упойка при подстригване. За мен това не е оправдано.Но все пак лекарите може да имат и друго мнение.
User's Signature

Golden Nicol siberan huskies
Качена снимка

Сибирско хъски - истината е повече от две сини очи

#9 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 05 September 2007 - 10:47 AM

Цитат

На първия ви въпрос ще отговоря така- Не е необходимо да ви обяснявам за всички подробности относно вида на упойка и други неща, важното е аз да съм си изчистил за себеси степента на риск и да съм направил правилен план на операцията. Ако съществува повишен риск ще ви уведомя.

И 0,0001% риск е нещо когато става въпрос за гадинките. Е ветеринар няма да ме разбере. И ще си вземе решението, но когато гаднката умре заради купиране на уши преценилият риска просто ще вдигне рамене "Ами да то риск имаше"
Същото е за кастрации, ваксини и всичко останало. Риск има, но не е работа на ветеринарите да взимат решение.

#10 Потребителят е офлайн   sad eyes Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 545
  • Регистрация: 18-January 07
  • Gender:Female
  • Location:Сливен

Публикувано: 05 September 2007 - 11:22 AM

Не разбирам защо ние собствениците на животинки винаги сме склонни да обвиняваме единствено и само ветеринарните лекари. А самото купиране като процедура толкова ли е било важно за куч, защо стопанина причинява това на животното и не е ли редно да поеме и той част от вината за случилото се. Възможно е да става дума за лекарска грешка ,не твърдя обратното и ако е така ветеринарният лекар си заслужава горчивите думи, но отговорността е обща и всеки трябва да поеме своята част от нея.
В момента съм изправена пред проблем свързан с евентуална анастезия и ужасно ми се иска само някой друг да вземе решението и да поеме отговорността за това,но разбирам,че не е възможно.
Риск същесвува и в хуманната медицина и то при наистина рутинни операции- значи ли това,че не трябва да се оперира изобщо или да се прави каквато и да е манипулация свързана с анестезия. Хареса ми примера с гумата,понякога не всичко може да бъде под наш контрол за жалост.
В момента в режим на преглед виждам мнението за случаите с подстригване.Моето първо куче живя 16 години и нито веднъж не успя да го подстриже вета, беше си агресивен милия ми. Не разрешавах да го упояват дори и леко за тази процедура,но само аз си знам какво ми струваше да го подстрижа сама и то твърде нескопосано.
Говоря за случаите в които анестезията е наложителна и леталния изход просто нещастен случай,има такива.Лекарските грешки са друга тема.


#11 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 05 September 2007 - 02:44 PM

Цитат

Не разбирам защо ние собствениците на животинки винаги сме склонни да обвиняваме единствено и само ветеринарните лекари. А самото купиране като процедура толкова ли е било важно за куч, защо стопанина причинява това на животното и не е ли редно да поеме и той част от вината за случилото се. Възможно е да става дума за лекарска грешка ,не твърдя обратното и ако е така ветеринарният лекар си заслужава горчивите думи, но отговорността е обща и всеки трябва да поеме своята част от нея.
В момента съм изправена пред проблем свързан с евентуална анастезия и ужасно ми се иска само някой друг да вземе решението и да поеме отговорността за това,но разбирам,че не е възможно.
Риск същесвува и в хуманната медицина и то при наистина рутинни операции- значи ли това,че не трябва да се оперира изобщо или да се прави каквато и да е манипулация свързана с анестезия. Хареса ми примера с гумата,понякога не всичко може да бъде под наш контрол за жалост.
В момента в режим на преглед виждам мнението за случаите с подстригване.Моето първо куче живя 16 години и нито веднъж не успя да го подстриже вета, беше си агресивен милия ми. Не разрешавах да го упояват дори и леко за тази процедура,но само аз си знам какво ми струваше да го подстрижа сама и то твърде нескопосано.
Говоря за случаите в които анестезията е наложителна и леталния изход просто нещастен случай,има такива.Лекарските грешки са друга тема.

Ами защото са си виновни за това се обвиняват. Нямат право да премълчават без значение реакцията на някои хора.

#12 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 September 2007 - 04:27 PM

Цитат

Риск има, но не е работа на ветеринарите да взимат решение.

Ами кой тогава да взима решение, ти ли? И на каква основа , медицинско познание или сантиментални чувства? Ако трябва да спазваме закона в пълната му сила всяко действие, което ще причини болка на кучето или котката, както и да го постави под стрес трябва да се извършва под наркоза. Решението го взимаме ние и отговорността е наша. В моя кабинет аз решавам какво ще правя и как . Който не е съгласен- да търси друг, но аз подлога на клиент за сметка на съвестта си, познанията и доброто на пациента няма да стана.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#13 Потребителят е офлайн   manus Икона

  • Claymore
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1299
  • Регистрация: 28-February 05
  • Gender:Male
  • Location:София, България

Публикувано: 05 September 2007 - 08:26 PM

здравейте отново. съжалявам че ще продължа с въпросите ама не разбирам пак някои неща. на първо място ще кажа че не трябва наистина да се разказва подробно процедурата като по учебник, ама трябва да се каже "ще се направи това, ще се дадат тези медикаменти, заради което може да се случи еди кое си, в който случай вие трябва еди какво си, а за да не се случи ще направите нещо друго". примерно най елементарното обезпаразитяване-обясняваш че ще обезпаразитиш (така знаем за един случай когато загубена бременна котка е обезпаразитена набързо от един вет, след което не успя да доизноси плодовете-не че е задължително да са свързани нещата ама е показателно че не е проверено за противопоказания), обясняваш че не трябва да се яде определено време ама обясняваш ли в какви случаи трябва след това веднага да се поърси помощ? например залитане и друга нервна симптоматика.

някак си не разбрах примера с гумата... нито мисля домашните си любимци за вещи, които просто понякога умират/разболяват се, нито мисля че това имаше отношение с въпроса ми защо не се уведомяват стопаните за настъпили усложнения по време на операция. и то не примерно лек кръвоизлив а спиране на сърцето и тн. дали ако ваш близък като го оперират и си премълчат такова нещо ще ви е приятно? и дали сам не можете да се сетите че освен неприятно е и опасно.

по мнението на Еметик само ще допълня че според мен винаги трябва да се казва че има риск, точно за защита на самия лекар. не после да се поставя и лекаря и собственика пред свършен факт, понякога доста тъжен. и поне при хората лекаря предлага лечение а пациента е свободен да го приеме или откаже след като е запознат с резултата от това решение. защо при животните да е различно? как така някой друг ще решава дали и как ще се лекува мое животно. още малко ще почне да решава и дали направо да не го евтаназира... винаги собственика решава, и отговорността е негова. защото както вие казвате, д-р Коко, че си носите отговорност за действията и решенията ще ви попитам каква? финансова, съдебна...?

и другата голяма грешка която се допуска е да определяш възможността на един стопанин да разбере това което му се говори. аз например имам медицинско образование, ама не го тръбя навсякъде. и да, мога да преценя в доста ситуации дали едно лечение е наложително, грешно и тн. заради това държа да ме информират. ама някои ветеринарни лекари се опитват да спестят информация за това какво лечение прилагат (например дават се едни бели хапченца в пликче и се казва че се дават по някаква схема... ама какви, ама защо никой не ти казва, докато не попиташ). та... обяснявайте на стопаните и ги оставете сами да си вземат решения. ако не разбират ще ви попитат, ако решат ще ви се доверят сляпо. не е ваша работа да решавате.
ще завърша с една мисъл: "Лекарят предполага, Господ разполага"

#14 Потребителят е офлайн   D-r Koko Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Група: Ветеринарен лекар
  • Мнения: 1597
  • Регистрация: 20-June 06
  • Location:Пловдив

Публикувано: 05 September 2007 - 10:10 PM

Точно така, при положение че аз взимам решението и когато собственика е съгласен да започна лечение нося и финансова и съдебна отговорност. Ставали са сакатлъци и се е налагало да доказвам по различни инстанции, че съм бил прав, така че знам какво е отговорност. Точно по тази причина правя каквото сметна, че е нужно и правилно, а не каквото стопанина иска.
User's Signature

ветеринарен кабинет "Д-р КОКО" гр. Пловдив
тел: 0887415207 032/693578
Аз не съм най-добрия лекар, аз просто си върша работата.

#15 Потребителят е офлайн   Hardy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 26-September 05

Публикувано: 12 September 2007 - 02:16 PM

@манус
Кажи ми как се прави рентгенова снимка на куче без упойка, че днес бяхме на рентген и хич не ми изглежда възможно без седиращ препарат да се получи нещо??????????? Кучето ми е див, бесе,весел кокер и няма сила на земята, която да го удържи. Днес 3-ма души го държахме само за инжекцията! Добре, че нямам московска стражевая! Или по-добре е за теб снимката от рентгена да е размазана и да не забележат нещо много важно на нея, защото си спестил 3-те лева за препарата!
Лекувай си хоракато си с медицинско образование, остави ветеринарите да лекуват животни. Не Е същото!
User's Signature

Харди! Черен си ми пред очите.[br][br]

#16 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 12 September 2007 - 04:02 PM

Цитат

@манус
Кажи ми как се прави рентгенова снимка на куче без упойка, че днес бяхме на рентген и хич не ми изглежда възможно без седиращ препарат да се получи нещо??????????? Кучето ми е див, бесе,весел кокер и няма сила на земята, която да го удържи. Днес 3-ма души го държахме само за инжекцията! Добре, че нямам московска стражевая! Или по-добре е за теб снимката от рентгена да е размазана и да не забележат нещо много важно на нея, защото си спестил 3-те лева за препарата!
Лекувай си хоракато си с медицинско образование, остави ветеринарите да лекуват животни. Не Е същото!

Значи ще рискуваш да умре от упойката заради ренгенова снимка или по точно заащото не можете уж да го удържите?

#17 Потребителят е офлайн   MistressLinda Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 768
  • Регистрация: 09-August 06
  • Gender:Female
  • Location:London

Публикувано: 12 September 2007 - 04:19 PM

След като лекарят е преценил, че за тази рентгенова снимка това куче трябва да се седира, значи така е редно.
User's Signature

Аnimals fans and friends are what keep this board alive !!!

#18 Потребителят е офлайн   emetic Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 588
  • Регистрация: 06-July 05

Публикувано: 12 September 2007 - 04:36 PM

Цитат

След като лекарят е преценил, че за тази рентгенова снимка това куче трябва да се седира, значи така е редно.

Лекрая от предишната тема беше преценил че онова боксерче трябва да се упои и да се купира - линк към темата ли искаш или ще си я намериш. Е кученцето е починало - лекаря е преценил - виновни няма.

#19 Потребителят е офлайн   MistressLinda Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 768
  • Регистрация: 09-August 06
  • Gender:Female
  • Location:London

Публикувано: 12 September 2007 - 04:40 PM

Точно по повод боксерчето отворих тази тема, и смятам че Д-р Коко даде
достатъчно изчерпателни обяснения за рисковете при анестезия.
User's Signature

Аnimals fans and friends are what keep this board alive !!!

#20 Потребителят е офлайн   Hardy Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 467
  • Регистрация: 26-September 05

Публикувано: 12 September 2007 - 07:16 PM

Едно е от претенция да седираш куче, защото искаш НЕЗАКОННО да му махнеш опашката, друго е когато трябва да се види, че има луксация на заден ляв и отлепване на тазобедрената става !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Моля! Великият хуманен лекар да мълчи, щото съм бясна! a)
Освен това не знам дали знаеш, но при прегледа имаше съмнения за луксация, защото, ако на хората се прави директно рентген на кучето му се бърка в ануса и се опипват костите. Кучето не може да ти каже къде го боли и как го боли. Am I clear? Освен ако не си педиатър де...
User's Signature

Харди! Черен си ми пред очите.[br][br]

  • (4 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни