Померан-Говорилня обсъждаме нашите любими помчовци
#3162
Публикувано: 14 October 2008 - 10:42 PM
#3163
Публикувано: 14 October 2008 - 10:47 PM
#3165
Публикувано: 14 October 2008 - 10:50 PM

VelvetD`amour
Persian,Exzotik,Ocicat,Pomeranian&Greyhound
cattery&kennel
http://vdamour.hit.bg/
http://velvetdamour.net/
#3166
Публикувано: 14 October 2008 - 10:51 PM
Камелия укротиха се вече и двамата ,даже сега пък немога да ги разделя,права беше :yahoo:
#3167
Публикувано: 14 October 2008 - 10:52 PM

VelvetD`amour
Persian,Exzotik,Ocicat,Pomeranian&Greyhound
cattery&kennel
http://vdamour.hit.bg/
http://velvetdamour.net/
#3168
Публикувано: 14 October 2008 - 11:00 PM
Ами да- нали са стопани на една къща ,как няма да се разбират!
Помераните са мнвого толеранти към другите, само дето преследването не винаги е еднакво забавно за двете страни- мойте котки са мързели...
#3170
Публикувано: 14 October 2008 - 11:34 PM
Цитат
Ехеее, толкова мъничък и вече е в стойка! ;D
#3171
Публикувано: 15 October 2008 - 12:07 AM
Само,че никога не забравяйте- американците не развъждат по ФСАЙ, а по АКС-по стандарт при тях се гледа не височината1, а само килограмите- т.е.паундите и либрите-, не се гледат и броят зъбите.
И-при тях се става шампион и преди 1 годишна възраст - а после много от кучетата изчезват от ринга и никой не ги вижда- как се развиват, какво става с тях.Има една болест - ,,Black back"-вид алопеция, която като симптоматика е добре изучена, предава се генетично и не се лекува- при нея кожата потъмнява, козината опада, а кучето си е здраво-тя не се третира, освен временно, просто кучето сотава плешиво.И се развива след 2-та година обикновено- кучето може вече да е шампион ,но като не се показва и никой не знае,неговите бебета носят болния ген.
Така че гледайки тези уникални кучета, много се изкушавам да им отворя устите- надявам се там всичко да им е така прекрасно,както и отвън!!
Говорих преди време за една женска от Крисчендо-само че като казах ,че е за тук и работим по ФСАЙ- веднага питах за зъбите- ами тя нямаше 4-те премолара-и какво да правя -кучето беше супер,но ...
Тя не се обиди- каза ,че няма проблем - ще го продаде в страна ,в която зъбите не се броят...
Различни стандарти -това е !
И въпреки това за мен Американските развъдници и Крисчендо *Канада* като цяло са най-добрите в тип, въпреки че напоследък Филипините и Тайланд откраднаха доста тяхна кръв и работят много успешно,но на тях някак нямам доверие.
#3172
Публикувано: 15 October 2008 - 06:50 AM
Цитат
Така че гледайки тези уникални кучета, много се изкушавам да им отворя устите- надявам се там всичко да им е така прекрасно,както и отвън!!
Тези кучета са наистина с американска и канадска кръв, но слава богу при тях всичко е наред. Първият е Powerpom Maxmillion внос от Тайлант. Сега живее в Испания http://www.pomdelacr...ages/machos.htm и има изложбена кариера и в Европа. Вторият е Jan-Shars Trump Card, внос от САЩ, сега живее в Русия- развъдник Дан - Стар - Ком, вече е шампион на Русия, Финландия, Беларус, Литва и съвсем скоро с чудесно представяне на Европейското първенство. Дай Боже на всеки му такива кучета-красиви, здрави и без дефекти. :blink:
#3173
Публикувано: 15 October 2008 - 07:29 AM
Всяка порода кучета си има и слабите места, не знам аз за кучета, които нямат характерни специфични заболявания. От това никой не е застрахован, но и не може да се лишим от щастието да притежаваме куче само защото има известен риск някога да боледува. То и с хората е така.
#3175
Публикувано: 15 October 2008 - 08:11 AM
#3176
Публикувано: 15 October 2008 - 09:36 AM
Цитат
Даааа, все едно и също!!! На последните няколко страници сме писала поне трима собственици на развъдници за померани! Или не търсите достатъчно добре или не четете, но с това старание трудно ще намерите хубаво куче. Поне малко проучихте ли породата преди да се спрете на нея, ако бяхте щяхте да забележите, че тук пишат развъдчици. А относно цените ПАК казвам, че тук не е мястото да се коментират. Цените не са еднакви за всички кучета, зависят от много фактори. В едно кучило може да има три бебета и всички да струват различно според тяхното качество.
#3177
Публикувано: 15 October 2008 - 10:17 AM
#3180
Публикувано: 15 October 2008 - 10:53 AM
Алопецията е загуба на козина, а ,,Х,, обозначава тази загуба като ,,мистериозна кожна болест,,,засягаща Померана, Миниатюрния Пудел,както и Чау-чау,Аляски Маламут също.
Не всички кучета боледуващи от АХ променят цвета на кожата си - в черен.Това се дължи на хиперпигментация,водеща до тъмни петна на кожата ,както и общото и потъмняване.Загубата на козина засяга често опашката и хълбоците,обикновено не предната част на тялото.
Според професора по дерматология Линда Франк D.V.M,DACVD от Университета в Тенеси и Преподавател в Медицинския Колеж там,АХ е спиране на развитието на цикъла на подмяна и растеж на косъма ,,hair cicle arrest".
АХ се причинява от генетичен дефекнт или алтерация/alteration/.Според една от теориите Финския шпиц, като един от основателите на породите шпицове и свързан с появата на много други породи, е отговорен за приноса на този дефект в тях.
Ковентри, развъдчик на померани ,която има 3 различни померана от различни кръвни линии с този проблем,открива,че освен грозния си външен вид и лесното изстиване ,засегнатите кучета не изпитват болки ил друг дискомфорт.
Неините сомнения за широкото разпространение на АХ сред помераните се засилватслед като кучето BISS CH FIREBROOK'S TABASCO FIASCO (ТOBBY),който е в съсобственост с Донна Мачниак и Ковентри,не се облича в нова козина след смяна ,която те са считали за нормална сезонна загуба на козина .Тя е била съсипана отначало, а после си казва,че е късметлиика ,че с Тобби не се е случило нещо застрашаващо живота му.След време Тобби възвръща козината си,макар и не напълно.
Диазностицирането на АХ според проф.Франк е процес на елиминиране.Много са причините причиняващи загуба на козина-сезонни алергии,ендокринни разстройства,видове рак.Може да се извършат ред тестове ,като :
-кръвен тест
-тест на урина
-тест на тироидната жлеза
-тест за наличието на хормона адреналин
-кожна биопсия
И двата пола са еднакво засегнати от АХ.
Важно е да се елиминират другите възможни причини за алопецията ,като хипотироидизъм, болестта на Кушинг /Cushing disease/,фоликуларна дисплазия,гъбични инфекции,пост-клиппинг алопеция/post-clipping/.
АХ е наблюдавана през годините във вариации от различна степен на засягане,и има множество начини за борба с нея:
-като за дерматити повлияващи се от кастрация
-иследване и добавяне на липсващи хормони
-лечение като за недостиг на хормон на растежа
-лечение както за синдром на адреналин-хиперплазия
Нито едно от тях не е еднакво ефективно за всички засегнати кучета - всяко се третира и изследва индивидуално.
При кастрирането се счита,че след нея често се подновява растежа на козината,когато се касае за де-баланс на хормон свързан със секса.
При болестта на Кушинг се дават хормони,които липсват ,както и хормон на растежа,тези хормони влияят и на растежа на козина- но ветеринарят е този ,който трябва да прецени.
Даването на мелатонин през устата помага при АХ, също и при кучета с диабет .
Не се счита ,че причиняването на АХ се длъжи на стрес.
Ковентри е основала фонд ,чиято цел е да серазкрие и отстрани причината за АХ и среща пълната подкрепа на развъдчиците на померани, както и на Американския Клуб на Померана/American Pomeranian Club/,Pomeranian Charitable Trust,Pomeranian Club of Canada.
Института по Генетика в Берн събира ДНК мостри и родословна информация за да се установи точно моделът на унаследяване.
Проф.Тоссо Лееб Ph.D,професор по генетика заявява,че е ясно установено генетичното унаследяване на АХ,но все още не могат да намерят точно специфичната генна мутация,която предразполага към развитието на АХ.В тяхнотопроучване са открили закономерност,мъжките померанида са по-често засегнатите,но това не е еднозначно.
Генетици в Швейцария изучават CTSL-cathespin L. гена.Неговата мутация води до загуба на козина при голите мишки/сорри, така пише в статията !!!/Те считат,че тази мутация може да е виновна и за АХ, но е необходимо да бъдат изучени и померани и кеесхонди.
След време това ще помочне чрез селективноразвъждане да се избегнат генетично увредените кучета.
Ковентри решава да отстрани Тобби от развъдна дейност.До тогава той е бил номер 1 в породата си.
Тя казва,че това е било съсипващо не само защото е удовослтвие да го виждаш, но и защото за Тобби е било удоволствие да участва в изложби.Въпреки ,че за нея решението е било болезнено, тя се радва,че Тобби не е засегнат от болест,която да застрашава живота му.