Dog.bg Форуми : Бордър коли

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Бордър коли

#1 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 05 February 2005 - 01:55 AM

Съчетанието на непрестанната бдителност с неизчерпаемата енергия на бордер колито, го прави един незаменим овчар! Славата им се носи по цял свят и тези кучета се използват най често за овчарска дейност и аджилити.Трудно могат да се гледат в апартамент, да не кажем почти невъзможно, заради тяхната енергичност. Бордер колито не е агресивно куче, може би дори притежава прекалена доброта и благородство! Това обаче не значи, че не си пази територията и не става за куче пазач. Нали все пак "пази" овцете.
Това е куче родено да бъде сред природата. Тоест не става за града.
Бордер колито се разбира с деца и изгаря да играе с тях!
Какво мислите за тези кучета?
Много жалко, че в България ги няма, въпреки, че сега ми съобщиха за едни, които се надявам да разбера дали наистина са бордер колита, защото ако е така w)

Качена снимка
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#2 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 10 February 2005 - 03:38 PM

Днес най-накрая открих колито, за което толкова говоря! Майката на колито е английско куче. Стопанина е бил тук в България и го е заплодил, но незнам все още с кое куче. Сега живее в Англия с женската. Тук са оставени 4 кучета, които сега са на по 4години. Утре ще снимам едното, а за напред ще се опитам със стопаните да открием някакси връзка с този човек в Англия, който да ни каже имат ли родословия кученцата и кой е бщата, също и майката де. Но е въпрос на време, защото жената която има връзка с него сега е в Германия и се връща няколко пъти в годината. Туковиж се оказало, че наистина са чистокръвни!
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#3 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 11 February 2005 - 06:21 PM

Ето го кучето-казват му Чарли.
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
За съжаление обаче апарата ми поднесе изненада за пореден път, както прави на всяка изложба и спря да работи, та неможах да направя хубави снимки...
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#4 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 11 February 2005 - 07:08 PM

Позволи ми да се усъмня в чистопородността на това куче!!! a)
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#5 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 11 February 2005 - 07:51 PM

Ами ти знаеш повече от мен, немога да успоря, но на мене ми изглежда като бордер коли...като сравнявам...
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#6 Потребителят е офлайн   martin_stoimenov Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 18
  • Регистрация: 11-December 04

Публикувано: 15 February 2005 - 06:37 PM

Ин4е, ти си страшна!!! Как го откри? :)
На sheltie искам да кажа, че се възхищавам от успехите на техния развъдник и им пожелавам успех и за напред! Колкото до въпросното бордър коли- може и да не е родословно, но определено снимките, които Ин4ето е направила са на бордър коли. Самият факт, че се е появило бордър коли си е събитие :). Ин4е надявам се, че ще поддържаме контакт :)
ПОЗДРАВИ!!!

#7 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 15 February 2005 - 08:09 PM

Здравей и добре дошъл!
А кучето...аз го бях виждала и преди, но не ми беше правило впечатление, обаче тия дни го видях от рейса и...трябваше да говоря със собственичката.
Колито съм замислила ако стопанката се съгласи да го доведем на едно замислено от мене нещо, ама незнам дали ще стане...
Ще напиша за какво говоря след няколко дни в темата за колито b)
Мартине, аз съм на линия нон стоп ;)
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#8 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 15 February 2005 - 09:13 PM

Слимките , които са по-долу са от Европейското първенство в Барселона 2004 год и смело мога да кажа , че там се явиха най-елитните бордъри в Европа.Отсъждането им продължи изключително дълго , поради факта че са равностойни .А сравнението оставям на вас.
Снимките не са от най-добро качество , но и от тях кучетата се виждат добре.
Качена снимка
Качена снимка
Качена снимка
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#9 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 15 February 2005 - 10:23 PM

sheltie, това са изложбени колита, а показаните от мен са работни(поне последните две). Едно неизложбено куче може да бъде и по-добро от друго изложбено(и на стопаните да не им се занимава с изложби), но заради разликата в грижите се вижда и разлика в кучетата. Така е при всички породи и ти го знаеш...
Не, че споря, че кучето, което снимах е родословно или чистокръвно, като това неможе да се докаже, но ако успея все пак да се свържа със собственика на майката той ще каже за какво става въпрос, чисто ли е, има ли родословия и тн... Аз не твърдя нищо за това куче, но за разлика между Бордър коли и Бордър коли има (породисти кучета)
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#10 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 15 February 2005 - 10:59 PM

Защо смяташ ,че след като даден бордър се явява на екстериорни изложби,той не може да бъде и работно куче?Без да се смятам за голям специалист на бордъри,ще ти обърна внимание на някои неща от стандарта на бордърколито,а пък ти виж дали на снимките публикувани от теб (става въпрос за кучето в снега) това е така.Очите трябва да са овални,а не кръгли,ушите трябва да са високо поставени,а не отстрани, костната система трябва да е здрава,именно защото това са работни кучета,стопа трябва да е плавен,а не ясно изразен.Повече няма да изброявам,тъй като кучето не е снимано в стойка,а и не обичам да давам стопроцентови оценки по снимка.Все пак не е трудно да откриеш целия стандарт на бордъра по интернет и когато пак видиш въпросното куче сама да различиш къде не съвпадат нещата.Знай,че стандарта е валиден както за работни,така и за екстериорни кучета.
"но заради разликата в грижите се вижда и разлика в кучетата"-това не е съвсем така,защото колкото и добре да се грижиш за едно куче,ако то не отговаря на стандарта и ако е без родословие,няма как да става за изложби.
Снимките на кучетата показани от теб са взети от американски сайт и не мога да твърдя че тези кучета са само работни.
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#11 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 15 February 2005 - 11:10 PM

Добре, но ако това куче имаше родословие щеше да гледаш от друга страна, въпреки "дефектите", нали? Предполагам когато е малко кученцето неможе да се определи стопа и ушите, а за очите немога да твърдя че са кръгли, но немога да твърдя и че не са. Защото колкото и добра да е една линия, често излиза едно кученце с петно, нали?
А за грижите съм съгласна с тази страна, но обратната страна-когато имаш едно перфектно куче, но не му даваш витамини, решиш го веднъж седмично и го храниш с хляб и булйони-дали ще се получи от него изложбено куче?
За стандарта ще направя каквото ми каза и дори може да го направя докато гледам кучето наживо. Тогава може да се убедя, че има достатъчно недостатъци за да неможе да се нарече Бордър коли, но може да се убедя, че има разлика в снимката и това, което е и да може спокойно да се нарече Бордър коли...не, че ще мога да преценя толкова твърдо, но като преценка за самата себе си...
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#12 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 15 February 2005 - 11:24 PM

"когато имаш едно перфектно куче, но не му даваш витамини, решиш го веднъж седмично ,дали ще се получи от него изложбено куче?"
Аз не давам на кучетата си витамини ,реша ги един път седмично и въпреки това те винаги изглеждат отлично!Разчитам разбира се и на висококачествена храна.

Специално за колитата и шелтитата твърдя,че още когато кученцето е на 30 дни,може да се каже дали има правилно поставени уши и нормален стоп.

"Защото колкото и добра да е една линия, често излиза едно кученце с петно, нали?"-честно казано не разбрах за какво петно говориш.

"Добре, но ако това куче имаше родословие щеше да гледаш от друга страна, въпреки "дефектите", нали?"-както ти казах,стандарта е еднакъв за всички кучета от дадена порода.Родословието не определя положителните качества и дефектите на дадено куче.Това е само едно удостоверение за произход.
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#13 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 15 February 2005 - 11:32 PM

За петното имах в предвид като... недостатък... общо за всички породи и попринцип... Решава един американец, че трябва да има бяло куче...цял живот развъжда бели кучета, родословията са на 6 и изведнъж, кученце с петно...(малко глупав пример ама по-лесно за обяснение)
Аз напускам обаче, че сънят ме зове...
Лека вечер ;)
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#14 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 07 March 2005 - 10:56 PM

Ето още една снимка изкопана от гугъла случайно, но като я видях ми заприлича кучето на това от квартала...най-вече по широко поставените уши r) но е сладко самото куче...
Качена снимка
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#15 Потребителят е офлайн   boxerfan Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 175
  • Регистрация: 04-January 05
  • Gender:Male
  • Location:Във Варна, с кученцата...

Публикувано: 08 March 2005 - 04:35 PM

Цитат

Очите трябва да са овални,а не кръгли,ушите трябва да са високо поставени,а не отстрани, костната система трябва да е здрава,именно защото това са работни кучета,стопа трябва да е плавен,а не ясно изразен.Повече няма да изброявам,тъй като кучето не е снимано в стойка,а и не обичам да давам стопроцентови оценки по снимка.Все пак не е трудно да откриеш целия стандарт на бордъра по интернет и когато пак видиш въпросното куче сама да различиш къде не съвпадат нещата.Знай,че стандарта е валиден както за работни,така и за екстериорни кучета.
"но заради разликата в грижите се вижда и разлика в кучетата"-това не е съвсем така,защото колкото и добре да се грижиш за едно куче,ако то не отговаря на стандарта и ако е без родословие,няма как да става за изложби.
Снимките на кучетата показани от теб са взети от американски сайт и не мога да твърдя че тези кучета са само работни.

Не бих се месил в дискусията ако не бях живял с бордъри докато стажувах в Германия.
Хазяйката ми имаше две такива сладурчета и заради тях си беше купила...овце, 14 на брой.
b) Не е смешно. b)

Всяка вечер ходехме с велосипеди при овцете и кучетата работеха на около 2 декара ама наистина виждал съм го с очите си. И това защото цитирам: " Ако Фели (Това е името на едната женска, другата беше Кейт) не поработи един ден почва да чува мухи из стаята и да ги гони" И това съм го виждал l) ако и наподобиш звука от муха пощуряваше милата r) .

Четейки постовете останах с чуството, че sheltie описва и показва снимки на перфектни екземпляри, които ако се срещаха навсякъде, стандарта щеше да е постигнат. А пък такива неща не се случват. Развъждането има за цел да постигне стандарта, но ако някой познава развъдчик стигнал стандарта, този развъдчик мнооого се е "похвалил".

Р.S. Обещавам да сканирам малко снимки и да ги кача някъде да ги видите и двете женски бяха родени в Шотландия и закупени от развъдници, но ходеха само по работни изпитания. r)

#16 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 08 March 2005 - 06:38 PM

Цитат

Цитат

Очите трябва да са овални,а не кръгли,ушите трябва да са високо поставени,а не отстрани, костната система трябва да е здрава,именно защото това са работни кучета,стопа трябва да е плавен,а не ясно изразен.Повече няма да изброявам,тъй като кучето не е снимано в стойка,а и не обичам да давам стопроцентови оценки по снимка.Все пак не е трудно да откриеш целия стандарт на бордъра по интернет и когато пак видиш въпросното куче сама да различиш къде не съвпадат нещата.Знай,че стандарта е валиден както за работни,така и за екстериорни кучета.
"но заради разликата в грижите се вижда и разлика в кучетата"-това не е съвсем така,защото колкото и добре да се грижиш за едно куче,ако то не отговаря на стандарта и ако е без родословие,няма как да става за изложби.
Снимките на кучетата показани от теб са взети от американски сайт и не мога да твърдя че тези кучета са само работни.



Четейки постовете останах с чуството, че sheltie описва и показва снимки на перфектни екземпляри, които ако се срещаха навсякъде, стандарта щеше да е постигнат. А пък такива неща не се случват. Развъждането има за цел да постигне стандарта, но ако някой познава развъдчик стигнал стандарта, този развъдчик мнооого се е "похвалил".


Доста развъдчици не само са достигнали стандарта,но и се стараят да го поддържат.Имай предвид,че стандарта на ръста за дадена порода не е едно фиксирано число,а варира "от"- "до".Стандартното тегло също варира в определени граници.В стандарта на всяка една порода е посочено точно кое е позволено и в какви граници,и кое не.Веднага ти давам пример:по стандарт,ушите на колитата не трябва да са прави и ако са прави,това винаги се наказва,а в стандарта на бордър колито се допуска ушите да бъдат във всякакъв вид.В стандартите на някои породи се допуска липса на зъби,но при някои породи,това е категорично недопустимо.Така че,всяка порода си има стандарт,който особено развъдчиците спазват стриктно и когато работят със стандартни кучета,при всички положения постигат и стандартни поколения.Що се отнася до кучетата които ги използват за работа,то те могат и да нямат екстериорни качества.Например в конкурсите по аджилити,никой не гледа дали едно куче например е със стандартни размери.Важното е само да спазва правилата за аджилити.
Предполагам,че сега си ме разбрал правилно.
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

#17 Потребителят е офлайн   martin_stoimenov Икона

  • Member
  • PipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 18
  • Регистрация: 11-December 04

Публикувано: 21 March 2005 - 08:04 PM

"Хазяйката ми имаше две такива сладурчета и заради тях си беше купила...овце, 14 на брой. "- това съм го чувал и друг път, че заради бордър стопанина си взима овце b) . На живо не съм ги наблюдавал, но съм гледал по телевизията "състезания по пастирски умения"(ако мога така да се изразя r) ) и направо не съм вярвал, че две такива приятелчета насочват 600 овце накъдето овчаря нареди или пък да прекарат стадото през 3 метрова порта по команда дадена от 100м да речем. Изключително интилигентни и верни кучета.


П.С. boxerfan, ако имаш някакви координати на бордери или пък каквато и да е информация много ще съм радостен да я споделиш.

#18 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 21 March 2005 - 09:22 PM

Днеска обикалях полетата с мойто и още едно коли и един приятел и се размечтахме как ще си имаме полета...колита и овце b) Само, че в България условията не са кой-знае какви...примерно днеска овчаря с овцете ни заяви че неможем да минем покрай овцете му, щото овчарските кучета ги знаел той какви били bl) Иначе едно бордер коли наистина ме изумява с овцете с които се справя...чувала съм и че ги различават, за което вече несъм сигурна...
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#19 Потребителят е офлайн   In4et0 Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2722
  • Регистрация: 06-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Белгия
  • Interests:Дого Аржентино

Публикувано: 09 April 2005 - 05:48 PM

Има ли бордър колита в околните държави, някой може ли да ми каже? Говоря за Сърбия, Гърция, Македония...
User's Signature

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ

#20 Потребителят е офлайн   sheltie Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 1792
  • Регистрация: 31-August 04
  • Location:BG

Публикувано: 11 April 2005 - 03:49 PM

Цитат

Има ли бордър колита в околните държави, някой може ли да ми каже? Говоря за Сърбия, Гърция, Македония...

За Гърция немога да ти кажа със сигурност , но за Сърбия и Македония е 100 % сигурно , че няма !
User's Signature

ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ И ВНОСИТЕЛ НА КУЧЕШКИ И КОТЕШКИ ХРАНИ  BOSCH ОТ ГЕРМАНИЯ[br][br]ARMONIA DI COLORI- БАЛКАНСКИЯ РАЗВЪДНИК ЗА ШЕЛТИ И КОЛИ!!!

  • (5 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни