Прилага се на кучета между 6 и 8 седмици /не повече/. Системата е отработвана повече от 8 години върху повече от 10 000 кучета.
Тестът се провежда на непознато място, където да няма отвличащи вниманието фактори. Кутрето не трябва да бъде ободрявано или галено. Не трябва да му се говори.
Тестът се състои от пет части:
1.Социална привлекателност. Сложете кутрето на земята, отдалечете се на няколко крачки /в противоположна посока на тази, от където сте дошли/. Клекнете или коленичете, плеснете с ръце за да привлечете вниманието му. Следете за следните реакции:
А- кутрето незабавно притичва, скача върху експериментатора, играе, облизва го и му погризва ръцете, опашката е високо вдигната;
В- кутрето незабавно притичва, подрасква експериментатора с лапички, опашката е високо вдигната;
С- кутрето притичва бързо, но опашката не е вдигната;
Д- кутрето притичва, но не веднага, а след известно колебание и притеснение, има объркан вид;
Е- кутрето не се доближава;
2.Способност за водимост. Застанете до кутрето, а след това с нормален ход се отдалечете от него. Следете за следните реакции:
А- кутрето веднага се затичва след експериментатора, весело е, опитва се да го захапе за крака, опашката е високо вдигната;
В- кутрето веднага се затичва след експериментатора, върви до него или му се мотае в краката, опашката е вдигната;
С- кутрето веднага се затичва след експериментатора, но не смело, а малко несигурно и с леко изоставане, опашката е отпусната;
Д- кутрето тръгва несигурно след експериментатора, разтревожено и смутено, опашката е отпусната;
Е- кутрето се отдалечава и отказва да последва човека;
3.Реакция към доминация. Експериментаторът внимателно поставя кучето по гръб и го държи в това положение около 30 секунди, като го държи в областта на гръдния кош. Последвалата реакция позволява да се оцени степента на поносимост към физическо и психическо превъзходство:
А- веднага и активно протестира, бори се с ръката, извива се и хапе;
В- веднага и активно протестира, опитва се да се измъкне от ръцете на експериментатора;
С- първоначално протестира, а после се отпуска;
Д- не протестира, ближе ръката, която го притиска;
Е- лежи неподвижно, много е уплашено;
4.Социално превъзходство. Кутрето стои или лежи. Експериментаторът го гали по гърба. Според реакцията се оценява способността на кутрето да приеме или отхвърли социалното превъзходство в този случай доминацията на човека:
А- кутрето веднага демонстрира радост, подскача по човека, бие го с лапки и му ближе ръцете;
В- скача, бие човека с лапки, ближе му ръцете;
С- обръща се към човека и му ближе ръцете;
Д- ляга по гръб пред човека, ближе му ръцете;
Е- бяга надалече от човека, не се доближава повече;
5.Доминация при вземане на ръце. Експериментаторът вдига кучето над земята и го държи така примерно около 30 секунди, като го придържа с две ръце под коремчето и под гърдите. Без опора кучето се чувства напълно зависимо от човека. Да се следи за следните реакции:
А- кутрето яростно протестира, дърпа се от ръцете на експериментатора, хапе и ръмжи;
В- кутрето активно протестира, но не хапе;
С- кутрето започва с протест, но се успокоява и започва да ближе ръцете на експериментатора;
Д- кутрето не протестира, спокойно виси или ближе ръцете на експериментатора;
Е- кутрето е наплашено, напрегнато;
РЕЗУЛТАТИ: Методиката на определяне на характера на кутрето се определя от сбора на отговорите А, В, С, Д и Е.
1.При 2хА и повече заедно с няколко В: смята се, че такова кутре ще се опитва да доминира и да подчинява всички околни. То може да бъде потенциално агресивно, способно да хапе ако се сблъска с по-твърдо отношение от страна на хора или други животни. Това куче не се препоръчва за семейства с деца или възрастни хора. За да се възпита куче с такъв характер е необходимо търпение и последователност. Атмосферата вкъщи трябва да бъде спокойна. Тези кучета се учат само със спокойствие и без насилие.
2. При 3хВ и повече: смята се, че такова куче е склонно към спокойно и уверено доминиране. То ще бъде добро за дресура, за изложби. При добре обмислена програма за възпитание това куче ще стане предан и послушен приятел. С него е приятно и удобно във всяка обстановка сред тълпата или пред телевизора.
3.При 3хС и повече: смята се, че това куче прекрасно ще се адаптира към всякакви условия. То е послушно и много подходящо за семейства с деца и възрастни хора. Възможно е да възникнат проблеми с отработването на самостоятелност. Такова куче има нужда от насърчаване.
4. При 2хД и повече, особено при комбинация с 1 или повече Е: смята се, че това куче е силно подвластно на заобикалящата го среда и склонно към подчинение . То ще има нужда от тесен и постоянен контакт с човека, нуждае се от поощрение, тактиката на възпитание трябва да бъде основана на постоянно внимание към кучето, нежност и чувствителност. Такова животно по правило е спокойно в семейство с деца, но може да хапе ако се отнесат зле към него, като форма на пасивна защита.
5. При 2 и повече Д, съчетано с Е в раздел социално превъзходство: могат да възникнат трудности при социализацията, необходима е специална методика за дресура. Ако при тестването кучето е получило и някоя оценка А или В, много вероятно е да напада от страх, особено при корекции и наказания. Ако кучето е получило повече от 2 Д или пък 2С, то най-вероятно кучето ще бъде нестабилно в стресови ситуации и с деца. Това животно ще иска непрекъснат контрол. Неподходящ е за ринга.
6. При 2 и повече Е: кучето ще бъде трудно за дресура. Възпитателните мерки практически няма да оказват никакво въздействие върху него. Може да хапе от страх или в стресови ситуации. Такова куче е неподходящо за семейства, където има деца. Иска много сериозен подход към дресурата. Не е подходящо за ринга.
7.При съчетаване на противоположните А и Е: ще израсте куче с непредсказуем характер. Поведението ще зависи от твърде много фактори. Стабилност ще може да се постигне само при установяване на непроменима рутина.
Цитат
William E. Campbell, internationally recognized authority on pet dog behavior problems. Bill co-founded the American Society of Veterinary Ethology (1975) and, although not a veterinarian, was its first president-elect. He is a charter member of the Dog Fancy Magazine Hall of Fame (1996); author of "behavior Problems in Dogs, 3rd ed." 1999, "Dog behavior Problems - The Counselor's Handbook," (1999) (DogWise 800-776-2665) and the new "Better behavior in Dogs," 1999, A Guide to solving all your dog's problems,(Alpine Publishers 800-777-7257). Bill has worked closely since 1967 with pet owners, veterinary practitioners, behavior consultants and trainers.