Dog.bg Форуми : Избор и определяне на темперамента на кутре

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
Страница 1 от 1
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Избор и определяне на темперамента на кутре Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 17 December 2007 - 02:05 AM

ИЗБОР НА КУТРЕ тест на Уилям Кембъл
Прилага се на кучета между 6 и 8 седмици /не повече/. Системата е отработвана повече от 8 години върху повече от 10 000 кучета.

Тестът се провежда на непознато място, където да няма отвличащи вниманието фактори. Кутрето не трябва да бъде ободрявано или галено. Не трябва да му се говори.
Тестът се състои от пет части:

1.Социална привлекателност. Сложете кутрето на земята, отдалечете се на няколко крачки /в противоположна посока на тази, от където сте дошли/. Клекнете или коленичете, плеснете с ръце за да привлечете вниманието му. Следете за следните реакции:

А- кутрето незабавно притичва, скача върху експериментатора, играе, облизва го и му погризва ръцете, опашката е високо вдигната;
В- кутрето незабавно притичва, подрасква експериментатора с лапички, опашката е високо вдигната;
С- кутрето притичва бързо, но опашката не е вдигната;
Д- кутрето притичва, но не веднага, а след известно колебание и притеснение, има объркан вид;
Е- кутрето не се доближава;

2.Способност за водимост. Застанете до кутрето, а след това с нормален ход се отдалечете от него. Следете за следните реакции:

А- кутрето веднага се затичва след експериментатора, весело е, опитва се да го захапе за крака, опашката е високо вдигната;
В- кутрето веднага се затичва след експериментатора, върви до него или му се мотае в краката, опашката е вдигната;
С- кутрето веднага се затичва след експериментатора, но не смело, а малко несигурно и с леко изоставане, опашката е отпусната;
Д- кутрето тръгва несигурно след експериментатора, разтревожено и смутено, опашката е отпусната;
Е- кутрето се отдалечава и отказва да последва човека;

3.Реакция към доминация. Експериментаторът внимателно поставя кучето по гръб и го държи в това положение около 30 секунди, като го държи в областта на гръдния кош.  Последвалата реакция позволява да се оцени степента на поносимост към физическо и психическо превъзходство:

А- веднага и активно протестира, бори се с ръката, извива се и хапе;
В-  веднага и активно протестира, опитва се да се измъкне от ръцете на експериментатора;
С- първоначално протестира, а после се отпуска;
Д- не протестира, ближе ръката, която го притиска;
Е- лежи неподвижно, много е уплашено;

4.Социално превъзходство. Кутрето стои или лежи. Експериментаторът го гали по гърба. Според реакцията се оценява способността на кутрето да приеме или отхвърли социалното превъзходство в този случай доминацията на човека:

А- кутрето веднага демонстрира радост, подскача по човека, бие го с лапки и му ближе ръцете;
В- скача, бие човека с лапки, ближе му ръцете;
С- обръща се към човека и му ближе ръцете;
Д- ляга по гръб пред човека, ближе му ръцете;
Е- бяга надалече от човека, не се доближава повече;

5.Доминация при вземане на ръце. Експериментаторът вдига кучето над земята и го държи така примерно около 30 секунди, като го придържа с две ръце под коремчето и под гърдите. Без опора кучето се чувства напълно зависимо от човека. Да се следи за следните реакции:

А- кутрето яростно протестира, дърпа се от ръцете на експериментатора, хапе и ръмжи;
В- кутрето активно протестира, но не хапе;
С- кутрето започва с протест, но се успокоява и започва да ближе ръцете на експериментатора;
Д- кутрето не протестира, спокойно виси или ближе ръцете на експериментатора;
Е- кутрето е наплашено, напрегнато;


РЕЗУЛТАТИ: Методиката на определяне на характера на кутрето се определя от сбора на отговорите А, В, С, Д и Е.

1.При 2хА и повече заедно с няколко В: смята се, че такова кутре ще се опитва да доминира и да подчинява всички околни. То може да бъде потенциално агресивно, способно да хапе ако се сблъска с по-твърдо отношение от страна на хора или други животни. Това куче не се препоръчва за семейства с деца или възрастни хора. За да се възпита куче с такъв характер е необходимо търпение и последователност. Атмосферата вкъщи трябва да бъде спокойна. Тези кучета се учат само със спокойствие и без насилие.

2. При 3хВ и повече: смята се, че такова куче е склонно към спокойно и уверено доминиране. То ще бъде добро за дресура, за изложби. При добре обмислена програма за възпитание това куче ще стане предан и послушен приятел. С него е приятно и удобно във всяка обстановка сред тълпата или пред телевизора.

3.При 3хС и повече:  смята се, че това куче прекрасно ще се адаптира към всякакви условия. То е послушно и много подходящо за семейства с деца и възрастни хора. Възможно е да възникнат проблеми с отработването на самостоятелност. Такова куче има нужда от насърчаване.

4. При 2хД и повече, особено при комбинация с 1 или повече Е: смята се, че това куче е силно подвластно на заобикалящата го среда и склонно към подчинение . То ще има нужда от тесен и постоянен контакт с човека, нуждае се от поощрение, тактиката на възпитание трябва да бъде основана на постоянно внимание към кучето, нежност и чувствителност. Такова животно по правило е спокойно в семейство с деца, но може да хапе ако се отнесат зле към него, като форма на пасивна защита.

5. При 2 и повече Д, съчетано с Е в раздел социално превъзходство: могат да възникнат трудности при социализацията, необходима е специална методика за дресура. Ако при тестването кучето е получило и някоя оценка А или В, много вероятно е да напада от страх, особено при корекции и наказания. Ако кучето е получило повече от 2 Д или пък 2С, то най-вероятно кучето ще бъде нестабилно в стресови ситуации и с деца. Това животно ще иска непрекъснат контрол. Неподходящ е за ринга.

6. При 2 и повече Е: кучето ще бъде трудно за дресура. Възпитателните мерки практически няма да оказват никакво въздействие върху него. Може да хапе от страх или в стресови ситуации. Такова куче е неподходящо за семейства, където има деца. Иска много сериозен подход към дресурата. Не е подходящо за ринга.

7.При съчетаване на противоположните А и Е: ще израсте куче с непредсказуем характер. Поведението ще зависи от твърде много фактори. Стабилност ще може да се постигне само при установяване на непроменима рутина.

Цитат

William E. Campbell, internationally recognized authority on pet dog behavior problems. Bill co-founded the American Society of Veterinary Ethology (1975) and, although not a veterinarian, was its first president-elect. He is a charter member of the Dog Fancy Magazine Hall of Fame (1996); author of "behavior Problems in Dogs, 3rd ed." 1999, "Dog behavior Problems - The Counselor's Handbook," (1999) (DogWise 800-776-2665) and the new "Better behavior in Dogs," 1999, A Guide to solving all your dog's problems,(Alpine Publishers 800-777-7257). Bill has worked closely since 1967 with pet owners, veterinary practitioners, behavior consultants and trainers.

User's Signature

Качена снимка

#2 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 17 December 2007 - 07:46 AM

ТЕСТВАНЕ НА КУЧИЛОТО СПОРЕД ТОМАН

Предлаганите тестове са предназначени за установяване предразположеността на кученцата от кучилото към доминиране.
Кученцата се разпределят по четири категории:
- категория Л, "лидер", водач на глутницата;
- категория П, "предани", подчинени кучета, т.е. послушни;
- категория О, "отстранени", равнодушни кучета;
- категория А, "асоциални", плашливи и опърничави кучета.

1. КУЧЕНЦАТА ПОПАДАТ В НЕПОЗНАТО ПОМЕЩЕНИЕ

Майката е достатъчно отдалечена от кучилото, за да не я чуват кученцата. Развъдчикът също се намира на значително разстояние.
Тип Л не лае и изследва новото помещение спокойно.
Тип П лае срещу Л и се мъчи да го привлече към игра.
Тип О не се движи, изглежда изгубено, скимти като се оглежда наоколо, следва другите.
Тип А ходи в кръг, скимти.
След няколко минути Л и П играят заедно, О се мъчи да се присъедини към тях, но бяга при най-малкия неуспех, А не участва в игрите и скимти.

2. ПОЯВЯВАНЕ НА РАЗВЪДЧИКА

При приближаването на развъдчика А и О бягат към него, П спокойно се приближава, а Л просто го гледа или се занимава със свои работи.

3. ВНАСЯНЕ НА ХРАНА

Тази ситуация напълно променя позицията на кученцата в сравнение с предходния тест. Л и П започват да ядат, даже ако са сити, и нападат А и О, когато те се опитват да се приближат. Развъдчикът е принуден често да се намесва, за да възстанови реда и да се убеди, че всички могат да ядат.

4. ПОЯВЯВАНЕ НА НЕИЗВЕСТЕН ПРЕДМЕТ

Близо до кученцата хвърлят предмет, като пластмасова бутилка, но така, че да не ги засегне. Л бяга към предмета и започва да го хапе. П приближава по-внимателно, след това заедно с Л започва да изследва предмета и да играе с него. О е изплашен, той предпочита да бъде на разстояние от предмета, може даже и със скимтене да избяга от него. А страхът на куче тип А е очевиден, то бързо избягва, скимти и не се приближава до предмета даже за няколко минути.

5. НЕОЧАКВАН ЗВУК

Когато се чуе звук, Л вдига глава, наостря уши, насочва ги по посока на звука, като остава на място. Останалите кученца панически се мъчат да избягат. Ако сложите в центъра между кученцата будилник, който да се навие да звънне след две минути, то само Л няма да мръдне от мястото си - той ще гледа будилника, а след това ще тръгне да го изследва. П ще спре пръв и ще чака реакцията на Л.

6. РАЗВЪДЧИКЪТ ОСТАВА С КУЧЕНЦАТА, НО НЕ СЕ ДВИЖИ

Кученцата веднага ще го познаят, но само О и А ще бягат към него. П ще остане наоколо, а Л няма да реагира на присъствието му.

7. ВЪЗОБНОВЯВАНЕ КОНТАКТА С МАЙКАТА

Развъдчикът все още е до тях. Л пръв отива към майката, като се насочва право към задните й гърди (там има повече мляко), след него е кученцето тип П и най-накрая са О и А.

8. ХРАНЕНЕ

В тази последна ситуация всеки трябва да има достъп до купичката. Л не се бие, той яде спокойно дотогава, докато не се засити, нито едно от кученцата не го безпокои. П често сменя мястото си, но яде спокойно. Затова пък А и О постоянно се карат.
Тази серия тестове позволява кученцето да бъде оценено от този, който иска да направи от него работно куче. Ако бъдещият стопанин иска кучето да възприеме дресировката, като запази необходимия минимум независимост, инициатива и способност към размишляване, той по-скоро ще избере куче тип Л, близко до темперамент 2 в теста на Кемпбел.
Кученцата тип П ще бъдат по-послушни, склонни навсякъде да последват стопанина без да проявяват инициатива. Те са близки до темперамент 3 в теста на Кемпбел.
Накрая, кучета тип О са подходящи за ролята на компаньон и за живот в семейство, те са близки до темперамент 4 в теста на Кемпбел.

#3 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 17 December 2007 - 07:47 AM

ТЕСТ НА БРЕТО С ОГЛЕДАЛО

На възраст от шест до осем седмици кученцето започва да реагира на отражението си в огледало, а на девет-десет - да се интересува от него. На тази възраст ние можем да заведем кученцето в помещение, където има голямо огледало, в което то ще може да се види цялото. Ще наблюдаваме реакциите на кученцето, за да се определи нивото на социализацията му.
Общителните, уравновесените, уверените в себе си и доминиращите кученца ще проявят известна напрегнатост във връзка с установяването на йерархично положение. Кученцето ще се оглежда в огледалото, ще застива за известно време, ще се приближава до огледалото и ще се отдалечава.
Такива кученца се отнасят към типове 1 и 2 в теста на Кемпбел.
Другите кученца, също толкова общителни, но по-скоро подчинени и инфантилни, ще се мъчат да установят контакт с изображението си, да демонстрират готовност за подчинение и да канят за игра. Те рядко и за кратко ще застинат, като зорко гледат отражението си, приближават и се отдалечават.
Тези кученца съответстват на темперамент тип 3 или 4 в теста на Кемпбел.
Накрая, при неуравновесените, необщителните и страхливите кученца ние наблюдаваме продължителни периоди на неподвижност, нежелание да гледат изображението си. Кученцата бягат от огледалото или ръмжат. Тези кученца съответстват на типове 1 или 5 в теста на Кемпбел.

ТЕСТ НА КЬОЙНЕК С ОЖИВАВАЩА ИГРАЧКА

Според Кейнек, кучето може да реагира на появата на нов предмет по три начина:
- да прояви интерес;
- да го игнорира;
- да не го приеме.
Тестът с оживяваща играчка позволява да се оцени характера на кученцето и организацията на отношенията човек-куче. Кученцето се вкарва в непозната стая без мебели. Изследващият поставя на пода движеща се играчка-кученце и я насочва към кученцето. След това стопанинът или стопаните, също и изследващият стават, като образуват полукръг, и играчката се насочва към единия от стопаните.
Кученцето се държи по различен начин като види играчката, която по форма и издаваните звуци наподобява кученце, например:
- отстъпва с лай или без лай, души под опашката на играчката, мускулите му са напрегнати, то изглежда развълнувано. Тази реакция се смята нормална;
- започва заплашително да лае, изглежда разтревожено, такова кученце се счита за неспособно да живее в град;
- нахвърля се на играчката, блъска я, хапе я; такъв екземпляр е опърничав, а значи, опасен тип животни. Следва да се отбележи, че от втория или третия път поведението на кученцето става нормално: кученцето е започнало да възприема играчката като досаден предмет;
- държи се спокойно и разглежда играчката. Такова кученце лесно ще се обучава, но у него ще се запази известна склонност към независимост;
- крие се под стол или зад него, изглежда изплашено и неуверено. Този тип поведение се наблюдава при кученцата, които не са придобили достатъчно опит в ранна възраст;
- бяга, изпитва силно вълнение, връзката със стопанина е много слаба. Кученцето е страхливо и способно да подведе стопанина във всеки момент;
- крие се зад стопанина или единия от стопаните. Това поведение установява истинската йерархия, показва кой е лидера в двойката;
- крие се зад изследващия. Такова поведение посочва на лоши отношения между кученцето и стопанина му.
Може да се повтори теста с всички кученца от кучилото. Само доминиращото кученце със стабилна психика ще доближи играчката.
Ако тестът се провежда в присъствието на майката, всички подчинени кученца ще побягнат към нея да се скрият. Независимите кученца ще се опитат да застанат между майката и играчката.

Енциклопедии Лабрадор Royal Canin. Всички текстове са представени изключително и само за запознаване, без цел търговско използване.
Правата принадлежат на законните правопритежатели. Забранено е всяко разпространение и/или търговско използване без разрешение от законните правопритежателии.
Моля, придобийте книгата c текстовете, които са ви харесали.


Преводите на тестовете от моите постове са на Татяна, огромно благодаря за труда!


#4 Потребителят е офлайн   Vesela_5 Икона

  • Afrodita of Angel's staff
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2664
  • Регистрация: 28-April 07
  • Gender:Female
  • Location:Бургас
  • Interests:American Staffordshire Terrier
  • Skype:

Публикувано: 17 December 2007 - 12:04 PM

Благодаря ви много!!!  :blink: :wub:

#5 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 17 December 2007 - 12:31 PM

По-късно през деня или утре мисля да сложа откъс от една книжка за въпросните тестове. За съжаление, те често не постигат резултата, за който са предназначени. Сега говоря малко наизуст, но по-късно ще сложа малко факти.

#6 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 19 December 2007 - 03:17 PM

Да се върна на това, което се коментира в темата. Не знам дали някой тук си е избирал кученце според тестовете, но Margaret Young от ветеринарното училище към North Caroline State Univeristy направила проучване, с което искала да оцени предвидимостта на тези тестове. Тя направила теста на няколко хиляди кученца на възраст от 6 до 8 седмици и отново същият тест, когато те били на 3 години. На повече от хиляда кучета, тя направила и междинни тестове, съответно на 16 седмици, 26 седмици, 1 година и половина. След нейното проучване, тя обобщила, че тестовете не предвиждат доминантната агресия. Една от причините за това е, че този вид агресия не се проявява преди кучето да е достигнало емоционалната си зрялост, която обикновено се достига между 1 и 3 години.
Все пак проучването на Young показало, че кученца, които по време на теста са ръмжали и лаели на изпитващите, това тяхно поведени се запазило такова и по-късно в живота им.
В заключение, puppy test-овете не могат да предвидят агресията, която може да се появи в по-късен етап от живота на кучето. В крайна сметка тези тестове са използваеми, ако в действително се натъкнем на агресивно или доминантно поведение на кученце, което на този етап всъщност много рядко се случва.
Мнението ми е базирано върху писана от MD Bruce Fogle, който е използвал тестът на Campbell, за да избере  собствената си голдън ретривърка. По време на теста, тя се проявила като спокойно, уравновесено, покорно куче, но след зрелостта си, тя била всичко друго, но не и покорна.

#7 Потребителят е офлайн   iglika Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 798
  • Регистрация: 24-June 05
  • Location:София

Публикувано: 19 December 2007 - 09:22 PM

Така е напълно съм съгласна.Обаче в породи, като нашите доминантно агресивното поведение е рядкост и обикновено за него има друга причина. Но пък с тези тестове можеш добре да предвидиш стабилността на характера и евентуалните работни данни на кучето. Не гледай резултатите от тестовете,  така както са списани, а просто поставяш кученцето в описаните ситуации и  като познавач на кучешкото поведение си правиш изводи.
Разбира се 100% гаранции няма. Характера се оформя и под действието на външните фактори. Просто с теста проверяваш, какво му е вроденона кучето.

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни