Според мен е по-правилно да се нарече
ТЕСТ ЗА ОЦЕНКА НА ПОВЕДЕНИЕТО, както например го е описал А.Н.Власенко тук:
http://www.martenbg....index.php/topic,233.0.html
Този тест специално в случая е съставен от два компонента:
1. Общ Тест. /разделен на 15 етапа/
2. Нощен Тест. /разделен на шест етапа/
С няколко думи:
Провеждането на общият тест е свързано с допуск в развъждане. Провеждането на нощния тест е свързано с подбор на селекцията допусната до развъдна дейност. Тези тестове изпитват устойчивостта на нервната система на кучето във възходящ ред, т.е. всеки следващ етап е по-сложен от предходния; оценяват способността на кучето бързо да установи степента на опасност; готовността да прояви агресия, изхождаща от непознати източници, както и степента на доверие към собственика. В комплекс тестовете дават реална представа за поведението на кучето, както е описано в стандарта - за САО например, до колко кучето е способно да взема самостоятелни решения, до колко е готово смело да защити своя "обект на охрана" и т.н. Провеждани системно могат да дадат оценка за отклонения или подобрения в селекционната дейност на дадения развъдчик и до колко едно определено куче предава поведението си в поколенията. В тези тестове могат да участват специално обучени кучета, или кучета, които никога не са били обучавани.
На тези тестове могат да вземат участие всички кучета навършили 18 месеца, съответно и по-възрастни.
Куче, което не е издържало Общият тест /за издържало или не се определя чрез точкова система и долен праг на точки, които кучето ви трябва да събере, която е описана в самите директиви/, може да се яви повторно на този тест най-рано след 6 месеца.
От изключителна важност е по време на тестиране на кучето, то да бъде предвождано от човек, когото кучето счита за свой собственик. За управление на кучето могат да се използват дадени команди, които са предварително заучени, с изключение на тези етапи, където използването им е ограничено.
За желателно поведение при преминаването на всички етапи се счита: уверено, спокойно, или умерено агресивно при среща на непознат дразнител; както и изразена готовност към защита, доверие към собственика и готовност на кучето да го последва. НАй-висок бал получава кучето, което има такова поведение.
За куче, което не е издържало тестовете се счита такова, което отказва да следва собственика си на повече от един етап, не е достатъчно уверено, по време на етапите проявява агресия към собственика си, и изобщо куче, което има по-малко от 50% от точките, образуващи бала. Ако кучето е дисквилифицирано на който и да е от етапите по време на теста за проява на страхливост или за отказ да следва собственика си, на участника се дава възможност да успокои кучето, за да му покаже че отсъства каквато и да било опасност, но не се допуска кучето да продължи в следващите етапи на теста, както и към следващите тестове.