Публикувано: 14 May 2005 - 08:23 PM
От доста време сресвам пекинезката по метод, за който разбрах от сайта на доказан развъдник. Преди това както и да я сресвахме, каквото и да правехме не можехме да постигнем задоволителни резултати, още повече, като се има в предвид климата във Варна и изключителната влага, заради която козинката много лесно се спластява. Не знам дали е най-добрия, но дава добри резултати.
Първо се разресва козинкта с гребен или четка за обиране на мъртвите косми , като се реше на зони в съответният ред-главичка, уши( под ушите задължително, като може да се поръси много леко с пудра),гръден кош, предни крака , тяло, опашка и задни крачета. Ресането трае дълго- при мене между 20 и 30 мин.
След това за придаване на неусоимия вид, характерен за пекинезите b) се започва отново разресване, но тови път козинката се разресва на пластове, отново по същите зони в същият ред. Всеки пласт се разресва, но този път само с мека четка, и то в посока от върхът към корена на косъма (само пояснявам, че не става дума за топиране, а съвсем леко и плавно движение, при което космите не се заплитат). С тази процедура може да се оформи прическата на кучето, като се сресват зоните в желаната посока.