През 1955 година в чехословашката република бил направен биологичен експеримент за получаване на кучило между НОК и карпатския вълк. По времето на експеримента са били получени кучила както от женска НОк и вълк, така и от вълчица и мъжкият НОК. Преобладаващото мнозинство от полученото потомство отговаряше на изискването за по-нататъшното развъждане. През 1965 година след края на експеримента се очерта план за оформянето за новата порода, целяща да съвмести полезните качества на вълк с тези на кучето. През 1982 година породата се признава за национална на Чехословашката република.
Произход и инициаторите на породата:
През 1955 година инженер Карел Хартл (Karel Hartl) започнал работа върху тази идея в развъдник за граничарски кучета в Либейовиц. Първите опити да се заплоди вълчицата Брита с мъжкият НОК са били неуспешни. След като смениха мъжкаря първото кучило на Брита и мъжкия НОК Cezar z Brezoveho haje се е родило на 26 май 1958 година. Анатомични и физиологични разлики между хибридните кученца и двамата родители са били проучени, тестирани са били способността им към обучаването, издръжливостта и активността им. Подбраните хибриди били заплождани с кучета от породата немска овчарка, без да имат роднинска връзка. Второто поколение би могло да бъде да се тренира и възпитава при условие че малките веднага се изолират и ще се отглеждат индивидуално.
Също така вълчицата Брита била заплодена от мъжкият НОК Kurt z Vaclavky и от нея са тръгнали първите две линии на хибридите. Третата линия пак от Чехия тръгнала от вълк Арго и женската НОК Astra z SNB. Потомствотото й е било получено в полицейският развъдник в Бихори през 1968 година. Абревиатурата "CV" (Чешки Влчак) е използвана за обозначаване на хибридите, кръстосани и от двете линии.( женска НОК-мъжкар вълк и обратното).
През 70-тте години повечето от хибридите са били пратени вновите развъдници зада може най-добрите представители да пазят желязната завеса.
Стандарт FCI (№.332/28.04.1994)
Произход : Словашката република
Патронаж: Словашка република
Класификация FCI: група I, секция овчарка с работни изпитания.



