За превъртането на стомаха
След като dmm ми обясни за опасността за превъртането на стомаха, ние попитахме и ветеринаря ни. Той ни каза да не извеждаме бебока поне до един час след ядене и после да не я храним поне 30-40 минути след прибиране от разходката....
Ето повече за превъртането на стомах дискутирано във форума:
http://dog.bg/forum/...pic,3019.0.html
и това
Разширение и превъртане на стомаха
Това е сериозно състояние, което се счита за застрашаващо живота на вашия любимец. Без намесата на ветеринарен лекар кучето може да почине за няколко часа, а дори при своевременна медицинска помощ до 33 % от пациентите умират. Причините за това заболяване не са напълно известни. Смята се, че големи кучета с широк гръден кош са по-предразположени към това състояние. Често има данни за физическо натоварване след приемането на големи количества храна, но това не е потвърдено в контролирани експерименти. Голяма роля при развитието на заболяването се отдава на променения мотилитет (движения) на стомаха. Първоначално поради различни причини в стомаха на животното се събира голямо количество газ, който го разширява и по този начин притиска близките органи и диафрагмата. Животното започва да диша тежко, стомахът притиска и коремните вени и така пречи на кръвта да достигне до сърцето. Следващата фаза на заболяването се явява превъртането на стомаха. Поради голямото количество газове, стомахът се превърта. Така стомашното съдържание не може да го напусне и процесът допълнително се утежнява. Съдовете, изхранващи стомаха, се прегъват и стомашната тъкан започва да умира, самият стомах може да се разкъса и съдържанието да се излее в стомашната празнина, което да доведе до силен перитонит. Трябва да отбележим, че не всички кучета, които получат разширение на стомаха, задължително преминават и през втората фаза на превъртане, но почти всички кучета, които имат превъртане, го получават като следствие от разширяването. Това е едно много сериозно и животозастрашаващо състояние и познаването на симпотомите и превенцията му ще намали риска за вашето куче. Така като отговорни стопани вие трябва да знаете дали вашето куче е застрашено от това заболяване. Породите, които са с най-голям риск по отношение на това заболяване са: договете, сан бернар, ваймаранер, ирландски сетер, гордън сетер и пуделите. При кучетата над 7 години шансът за появата на разширение и превъртане на стомаха са два пъти по-големи от тези при кучетата между 2 и 4 години. При мъжките кучета е два пъти по-вероятно да развият това състояние спрямо женските. Кучетата, които ядат веднъж на ден, са също в категорията на застрашени от разширяван е и превъртане на стомаха. Установена е пряка корелация между скоростта, с която се хранят и вероятността от развитие на това заболяване. Към стомашното разширение има и генетична предразположеност. Дълбочината на гръдния кош и неговата ширина се определят от няколко гена. Ако и двамата родители са притежавали тези гени, то тогава те ще предадат този белег на поколението си, а с него и проблемите, които той обуславя.
Какви са признаците?
Ранните признаци на стомашно разширение и превъртане са гадене и повръщане. При повръщането обаче не се изхвърля нищо. Кучето се чувства дискомфортно постоянно ляга и става и не може да си намери място. Такива животни, ако се опитат да пият вода, незабавно повръщат. Наблюдава се силно отделяне на слюнка от една част поради болката и от друга поради невъзможността да я преглътнат. Наблюдава се също така разширение на коремната стена, но то може да е слабо изразено. Животните дишат тежко, пулсът им е слаб, но ускорен. Ако се отложи ветеринарната помощ, животното изпада в шок и умира. Ако има само разширение без превъртане, симптомите са същите, но са по-слабо изразени.
Превенция на стомашно разширение и превъртане:
Въпреки спазването на всички препоръки, отбелязани по-долу, вашият любимец може да получи стомашно разширение и превъртане. Поради генетичната предразположеност на кучетата към това заболяване, когато си избирате кученцето трябва да разпитате собствениците дали родителите или някои от кучетата от предишни котила са страдали от това заболяване.
* Големите кучета трябва да се хранят по два или три пъти на ден.
* Стопаните на кучета от породите, предразположени на това заболяване, трябва да са наясно със симптомите му.
* Стопаните на такива кучета трябва да изградят добра връзка с ветеринарния лекар в случай, че се наложи спешна медицинска помощ.
* Водата за пиене трябва да е на разположение на кучето по всяко време, но трябва да се ограничи точно след ядене.
* Изтощителни упражнения, стрес и вълнуване трябва да се ограничат до един час преди и два часа след ядене. Подрастващите кучета са много игриви, така че в този период е най-добре да не се извеждат защото както знаете е трудно да опазиш едно малко куче да не тича и подскача когато излиза навън.
* Промени в диетата трябва да се правят постепенно в продължение на 3-5 дни.
* Кучета, прекарали веднъж това заболяване са подложени на голям риск от рецидиви. Така че профилактика под формата на хирургически манипулации и на подобряване условията на отглеждане трябва да бъдат обсъдени с вашия ветеринарен лекар.
източник: http://www.hironbg.o...p;subarticle=26