Dog.bg Форуми : Бъдете милосърдни - не заплождайте

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

Бъдете милосърдни - не заплождайте отново около кварталното развъждане Оцени темата: -----

#1 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 12:22 PM

По молба на Waikikii пренасям тази тема от подфорума "Чау-чау".

Знам че тази тема е дъвкана-предъвкана тук милион пъти и на всеки от по-старите му е писнало да я чете.
Но съм изненадана до каква степен продължаваме да се въртим в кръг в епохата на интернета, 21-век и изобилие от инфо. Мине се не мине някой излиза и пита:"Кога да си пусна кучето за разплод?". И на въпрос "Защо ще го правите?" смислен отговор няма.

В едно студено януарско утро ме заведоха на животински пазар. Отидох там с ясна цел - да разбера колко вървят малките там и да направя малки снимки ( от опита си със зоомагазините сигурна бях че гледката ще е трагична).
Още на входа видях тази клетка:
Прикачена снимка
- Каква порода са, господине?
- Каракачанки са - гордо отвръща българин от ромски произход - страхотни пазачи.
- Стават ли за апартамент? Търся куче за синът ми (тази легенда бях подготвила).
- Стааааааавта ма как!? Еее как да не стават?! За апартамент стават! За къща стават.
На 45 дена са кутрета, имат ветеринарен паспорт.

Добре че знам какво е кавказец, САО или БОК, та ми е ясно колко стават за апартамент и "подарък на 13-годишен".


Прикачена снимка
Това са следващите нещастни "каракачанки". Също идеално подхождали за апартамент в подарък на 13-годишен тинейджър срещу 150 лева.

Видях и това, за което дойдох: чау.
Прикачена снимка
350 лева струва това нещастно създание, на четири месеца и половина май беше. Понеже ЗНАМ как трябва да изглежда истинско бебе-чау на тази възраст, нищо не казах, просто отминах. Тази порода ми е като жива рана, там нито разпитвах, нито питах. Помолих за снимка и си тръгнах с тежко сърце.

Померан. Пак за някаква смешна цена, заедно с котката в една клетка.
Прикачена снимка


САО:
Прикачена снимка

Малиноа и хъски до тях:
Прикачена снимка


НОК
Прикачена снимка


Кавказки овчарки:
Прикачена снимка

Аз, успешно кокорейки очите и пърхайки с миглите, продължавам да се правя на шаран, балък, идиот и каквото се сетите (обичам я тази роля, хората винаги се хващат) и тръгвам. Вътрешно ми е тегаво, тежко и празно.
Повечето кучета вървят между 150 и 350 лева. Хората, които ги продават, твърдят едно и същото: ми те бяха осем, другите продадени и само тези две-три са останали. Повечето са от провинция или близките села, практически всичките кучета са гледани в двора. Пълни с бълхи и други прелести са тези нещастни създания.

Давате ли си ясна сметка, тези които искате да заплодите поредното си чау (тук всъщност мога да посоча и куп други породи), до каква степен нещата са сериозни?

Чакайте, не ви показах върха на дръжката на черешката на върха на сладоледа:
Та-дам!
Прикачена снимка

Заповядайте, насладете се - цял багажник с кутрета най-различни породи: пекинези, мопс, померан, ши-тцу.

ВСИЧКИ тези хора твърдят че гледат кучета "за себе си". Всички тези хора вярват че "кучето трябва да се заплоди поне веднъж за здраве". Почти всички тези стопани на кучета - като изключим стопаните на САО и КО - са ме уверявали че кучетата им са идеални за апартамент и като подарък за 13-годишно момче.
А, без малко да излъжа, имаше един господин с няколко породи в кашона, където каза че черното пит-булче не става за дете. Кутрето струваше 150 лева.

За това, когато питате "Кога да се запложда" по-добре се запитайте "Трябва ли да се запложда изобщо?". Че вижте какво става и до къде сме стигнали: http://forum.dog.bg/...tml#entry749639

С вяра в капка здрав смисъл,
Фурия.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#2 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 12:26 PM

Страхотна тема !

10 х, Furia_S !



#3 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 12:29 PM

Цитат(dog.bg @ Jan 19 2010, 12:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Страхотна тема !

10 х, Furia_S !

Надявам се на някой, който се замисля за заплождането на домашния си любимец, да се позамисли.

Скъпи собственици, всички знаем че вашите кучета са най-прекрасни, чудесни, умни и т.н. Най-прекрасното куче е винаги това на собственика му. Но не ги плодете, за Бога, решете ги, къпете ги, играйте с тях, обучавайте и възпитавайте, но спрете с това безразборно заплождане, че вече на улицата не можеш да видиш истински породен чау, истинско хубаво хъски или красива истинска овчарка. За животинския пазар не говоря - нямам думи, и като се замисля колко от тези нещастни кутрета наистина ще случат на стопанин става ми тегаво едно такова. Защото е много по-висок процента на вероятността повечето от тях ДА НЕ СЛУЧАТ на стопани и след време техните малки да се окажат на същото място в същите кашони.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#4 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 12:49 PM

Не съм ходил отдавна на този пазар. Преди ходих, там продават и рибки, но никога кучетата не са били толкова много, колкото са сега на снимките. Имаше, не че е нямало ... но по някое и друго, не е имало тази клетки, кашони, толкова подобия на породи.

Всичко това е ... тъжно и ужасно. Факт - преди фермите не бяха в България, сега са тук. И на никой не му пука, а шибаните "власти" имитират работа с бездомните и ги сочат като проблем.

А ти си дала ясно къде е проблема всъщност !

#5 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 12:53 PM

Дог, мче що му е на човека да си осиновява бездомно, щом между 150 и 350 лева може да купи от питбул до каракачанка?
И това е в центъра на центъра на центъра на София, на 1 километър (е, малко повече да е) от паметника Васил Левски.
Кучетата са много повече, не снимах всички. Най-много са горките хъскита - заради визията им, сините очи.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#6 Потребителят е офлайн   ro6ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 99
  • Регистрация: 06-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 January 2010 - 01:01 PM

Осиновяват бездомно ,защото не държат кучето им да е породисто.
И ние преди 5 години прибрахме бебе от улицата и си го гледаме. Горублянска превъзходна е и си го обичаме , точно толкова , колкото и вие обичате вашите.
За мен проблема идва точно от тези хора, които хем искат породисто куче, хем искат и да е евтино- и тогава на дневен ред идват точно тези пазари и зоомагазините. Не го подкрепям това, но е така.

#7 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 01:07 PM

Цитат(ro6ko @ Jan 19 2010, 01:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
За мен проблема идва точно от тези хора, които хем искат породисто куче, хем искат и да е евтино - и тогава на дневен ред идват точно тези пазари и зоомагазините. Не го подкрепям това, но е така.

rc_036.gif

#8 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 01:08 PM

Цитат(ro6ko @ Jan 19 2010, 01:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Осиновяват бездомно ,защото не държат кучето им да е породисто.
И ние преди 5 години прибрахме бебе от улицата и си го гледаме. Горублянска превъзходна еи си го обичаме , точно толкова , колкото и вие обичете вашите.
За мен проблема идва точно от тези хора, които хем искат породисто куче, хем искат и да е евтино- и тогава на дневен ред идват точно тези пазари и зоомагазините. Не го подкрепям това, но е така.

Такива осиновители са капка в морето, познавам такива хора но са малко спрямо тази система на която се "налюбувах" тези дни.
Зоомагазините и кварталните развъждания трябва да се забранят със закон. С развъдна дейност трябва да се занимават лецинзирани развъдници, че вижте какво става.

User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#9 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 01:33 PM

Цитат(Furia_S @ Jan 19 2010, 01:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(ro6ko @ Jan 19 2010, 01:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Осиновяват бездомно ,защото не държат кучето им да е породисто.
И ние преди 5 години прибрахме бебе от улицата и си го гледаме. Горублянска превъзходна еи си го обичаме , точно толкова , колкото и вие обичете вашите.
За мен проблема идва точно от тези хора, които хем искат породисто куче, хем искат и да е евтино- и тогава на дневен ред идват точно тези пазари и зоомагазините. Не го подкрепям това, но е така.

Такива осиновители са капка в морето, познавам такива хора но са малко спрямо тази система на която се "налюбувах" тези дни.
Зоомагазините и кварталните развъждания трябва да се забранят със закон. С развъдна дейност трябва да се занимават лецинзирани развъдници, че вижте какво става.



На кой му пука ? Разрешават търговията с животни - пари минават някакви, тези животни видимо правят проблеми и голяма част от тях подхранват популацията бездомни - пак пари минават някакви някъде ...

Шибани, гадни пари.

Това е причината на никой да не му пука. Ни на държава, ни на кметове, учудващо за мен и на НВМС, които уж трябва да са "лекари" и да им пука за животните ... zz_020.gif

Докато е така, този битак ще просъществува и процъфтява.

#10 Потребителят е офлайн   Rinusha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 888
  • Регистрация: 05-February 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 January 2010 - 01:34 PM

Развъжданията не могат да се забранат със закон,това е абсурдно.Трябва да се поощрят кастрациите на домашните любимци,трябва да има закон за отношението към тах,който да се спазва,трябва да има сериозни санкции за хората,които изхвърлят кучетата/котките си и т.н.В цял свят не е забраненео и у нас няма как да стане.Ето ви един сайт,в който има кучета и не само кучета:
http://www.freeads.c...search?for=dogs
И тук повечето кученца са без родословие или кръстоски.Въпросът е всеки стопанин решил да си заплоди кучето или имал неблагоразумието да го изпусне,да си поеме отговорността за това.
User's Signature

Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ

#11 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 01:44 PM

Дог, аз бях сигурна че ако тръгна да се пазаря и извадя пари в кеш щяха да ми продадат и питбула, и каракачанките, и кавказците. Хората полудяват като видят кеш-в брой- на ръка. Знаеш го.
И после? И после оле-мале.
За състоянието на кутрета не говоря - то е без коментар.

Ринуша,
Кое му е абсурдното - ако се ЗАДЪЛЖАТ кастрациите то откъде ще го развъждат? Няма непорочно зачатие при кучета, без матка и яичници женска не ражда, без семенниците си мъжкия не прави бебета.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#12 Потребителят е офлайн   Waikikii Икона

  • Free the мушмул :)
  • PipPipPip
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 2201
  • Регистрация: 04-December 05
  • Gender:Female
  • Location:гр. София

Публикувано: 19 January 2010 - 01:45 PM

Цитат(dog.bg @ Jan 19 2010, 02:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Шибани, гадни пари.

Днес цял ден това ми е на ум. Това е един от онези дни, когато сякаш надеждата я няма.



#13 Потребителят е офлайн   Rinusha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 888
  • Регистрация: 05-February 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 January 2010 - 01:50 PM

Цитат(Furia_S @ Jan 19 2010, 11:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ринуша,
Кое му е абсурдното - ако се ЗАДЪЛЖАТ кастрациите то откъде ще го развъждат? Няма непорочно зачатие при кучета, без матка и яичници женска не ражда, без семенниците си мъжкия не прави бебета.

Не съм човек на крайностите,винаги съм смятала,че правото на избор е неприкосновено,затова написах да се поощрят кастрациите,а не да са задължителни.Но ако се въведе достатъчно висок данък за некастрираните - ето с това вече съм съгласна.Само,че тук опираме до контрола - чипирането е задължително вече отдавна,някой някога да е спрял някого за да види кучето му има ли чип?

User's Signature

Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ

#14 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 01:54 PM

Надежда винаги има. Винаги. И тя не трябва да умира.

Ето ги тези, които са виновни това да е съществува - сайт на НВМС

НВМС контролира здравеопазването при отглеждането на животни, добива и съхраняването на зародишни продукти, пускането на пазара, търговията, обмена и транспортирането на животни и зародишни продукти.



#15 Потребителят е офлайн   ro6ko Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 99
  • Регистрация: 06-July 04
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 January 2010 - 01:55 PM

Добре де, според мен некастрираните и размножаващи се улични кучета са много повече от непородистите, некастрирани домашни любимци. Нашият също не е кастриран , но няма поколения.

#16 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 02:09 PM

Цитат(Rinusha @ Jan 19 2010, 01:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Furia_S @ Jan 19 2010, 11:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ринуша,
Кое му е абсурдното - ако се ЗАДЪЛЖАТ кастрациите то откъде ще го развъждат? Няма непорочно зачатие при кучета, без матка и яичници женска не ражда, без семенниците си мъжкия не прави бебета.

Не съм човек на крайностите,винаги съм смятала,че правото на избор е неприкосновено,затова написах да се поощрят кастрациите,а не да са задължителни.Но ако се въведе достатъчно висок данък за некастрираните - ето с това вече съм съгласна.Само,че тук опираме до контрола - чипирането е задължително вече отдавна,някой някога да е спрял някого за да види кучето му има ли чип?


Ами то го има - като си регистрирах Лео говорих в нашата община с еколожката: от всичките домашни кучета се броим малцина стопани, дето сме си регистрирали кучета, а кастрираните са освободени от данъка напълно. Май на пръсти се броим тези, на които кучетата им са чипирани. Кастрацията трябва да е задължителна за да няма изкушения - виждате че човека е слаб и ги плоди "за да им се радва", и "за здраве" и поради куп още неграмотни и устойчиви заблуди. За елементарното недоглеждане пък не говоря.

Рошко,
Тук вече упираме до гаражните/сервизните, просто целия закон трябва да обхване това понятие "развъждане и продажба на кучета" и да се включи изпълнителната власт.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#17 Потребителят е офлайн   Rinusha Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 888
  • Регистрация: 05-February 08
  • Gender:Female
  • Location:София

Публикувано: 19 January 2010 - 02:18 PM

Цитат(Furia_S @ Jan 19 2010, 12:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Rinusha @ Jan 19 2010, 01:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Цитат(Furia_S @ Jan 19 2010, 11:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Ринуша,
Кое му е абсурдното - ако се ЗАДЪЛЖАТ кастрациите то откъде ще го развъждат? Няма непорочно зачатие при кучета, без матка и яичници женска не ражда, без семенниците си мъжкия не прави бебета.

Не съм човек на крайностите,винаги съм смятала,че правото на избор е неприкосновено,затова написах да се поощрят кастрациите,а не да са задължителни.Но ако се въведе достатъчно висок данък за некастрираните - ето с това вече съм съгласна.Само,че тук опираме до контрола - чипирането е задължително вече отдавна,някой някога да е спрял някого за да види кучето му има ли чип?


Ами то го има - като си регистрирах Лео говорих в нашата община с еколожката: от всичките домашни кучета се броим малцина стопани, дето сме си регистрирали кучета, а кастрираните са освободени от данъка напълно. Май на пръсти се броим тези, на които кучетата им са чипирани. Кастрацията трябва да е задължителна за да няма изкушения - виждате че човека е слаб и ги плоди "за да им се радва", и "за здраве" и поради куп още неграмотни и устойчиви заблуди. За елементарното недоглеждане пък не говоря.



Точно за контрола говорех,ако има закон забраняващ развъждането,пак трябва контрол.Знам,че и в момента кастрираните са освободени от данък,но данъкът за некастрираните е нисък.Според мен трябва да е доста висок.Освен това доколкото знам,няма единен регистър на чипираните,т.е. ако аз утре си изхвърля кучето и има закон,който да ме санкционира за постъпката,няма как да се разбере чие е това куче?Тъпотия.
User's Signature

Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ

#18 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 02:40 PM

Само с пояснение - това не се нарича развъждане, а размножаване. Развъждат се здрави и породни животни с ясен произход, като всяка селекция има цел на развъдния процес, както и правила, по които се води.

Куче с куче не е развъждане, а размножаване. А тези кученца са резултата от него.

#19 Потребителят е офлайн   Furia_S Икона

  • Вещица
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 5912
  • Регистрация: 26-September 04
  • Gender:Female
  • Interests:Кинология, генетика на окраска, обучение на кучето, развъдна дейност, ЧАУ-ЧАУ.

Публикувано: 19 January 2010 - 02:40 PM

Лошото е че мине се не мине и пак изскача някой, който казва"имам прекрасен лабрадор/кокер/чау, търся му женска/мъжка".
И като започваш да му обясняваш че това е неправилно човека не слуша, а се фръцка и те обвинява в снобизъм.

Цитат(dog.bg @ Jan 19 2010, 02:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Само с пояснение - това не се нарича развъждане, а размножаване. Развъждат се здрави и породни животни с ясен произход, като всяка селекция има цел на развъдния процес, както и правила, по които се води.

Куче с куче не е развъждане, а размножаване. А тези кученца са резултата от него.

да, то на нас ни е ясно, а тези които пълнят животинския пазар и зоомагазините - не правят разлика.
User's Signature

Чау - кучето, близнало небето...

#20 Потребителят е офлайн   dog.bg Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Root Admin
  • Мнения: 13834
  • Регистрация: 05-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Публикувано: 19 January 2010 - 02:57 PM

Правят, повярвай. Много добре знаят разликата, както и че това, което продават не е порода. Но ... пусти пари. За пари ще излъже и окото му не трепва, ще те убеждава че това е чау чау, азиат, самоед, хъски, малиноа или която искаш "порода". Знае, че няма документи, знае че не дава договор, знае че не дава касова бележка, знае че не плаща ДДС - много добре знае.

Но също така знае и че няма кой да го хване, както и че няма НИКАКВИ САНКЦИИ.



  • (7 Страници) +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

2 потребители четат тази тема
0 потребители, 2 гости, 0 анонимни