коментар на стандарта на немско овчарско куче
#1
Публикувано: 31 January 2006 - 09:05 AM
#2
Публикувано: 31 January 2006 - 09:10 AM
Цитат
Теории относно названието на породата в нашата страна
В монографиите ни за немското овчарско куче (Атанасов, 1996, Атанасов, 1998) бяхме изложили становището си около названието на породата. Тъй като темата продължава да е актуална, отново поместваме част от текста.
Селекцията не позволява да се превеждат имената на породите. Вярно е, че при изговарянето на някои езици това е допустимо, но винаги запазвайки оригиналния начин на произнасяне.
В стандарта породата е записана немско овчарско куче. Именно немско, а не германско. Вторият начин на изговаряне и изписване в момента предизвиква най-голяма полемичност. Ако реално на въпроса се погледне от филологична, стилова и етимологична гледна точка, проблем не съществува. Но тъй като българинът наистина е закостенял по природа и трудно може да прозре правилността на това, което му се поднася, за разнищването на въпроса би трябвало да се проведе езиковедческа научна дискусия.
Както вече сме писали, наш принцип е по спорни въпроси да не полемизираме напразно, особено когато опонентите са предубедени и нямат желание да възприемат. Ние развиваме своите теории без да ангажираме никого с тях и без да го заставяме да се съобразява с мнението ни. Предоставяме всичко на личния избор, изграден според нивото на интелигентност.
На всички славянски езици използваната дума е немско. Същото е положението и на унгарски език (Nemet Juhaszkutya). При някои от романските и германските езици (но не и в немския) се е наложил варианта германско или алеманско със своите модификации (виж названията на породата в началото на стандарта). И в двата случая се касае за исторически приета форма на название, която се базира само върху част от немските племена, а именно германите или още - алеманите.
За да бъдем по-прецизни искаме да споменем само няколко германски племена. Това са: алемани, бургунди, веди, готи, свеви, фризи и др.
От своя страна свевите са събирателно название на племенен съюз, съществуващ още през 58 г. пр. Хр. Този племенен съюз е обхващал следните германски племена: маркомани, квади, хермундури, семнони, лангобарди. Първоначално са населявали територията около днешния Бранденбург.
Бургундите са старогерманско племе, което впоследствие се установява по поречието на р. Рона в Югоизточна Франция.
Готите също са древен народ от германско потекло, установил се първоначално около устието на р. Висла и крайбрежието на Балтийско море.
Ведите и Фризите са самостоятелни германски племена, които постепенно се претопяват между другите германи.
Алеманите са голяма конфедерация между германски племена, обособена около V век и установена по бреговете на р. Рейн.
Нашето мнение е, че за немска нация може да се говори едва от 1517 г. с настъпване на Реформацията. Първата сериозна стъпка в това отношение прави Мартин Лутер (1483-1546 г.). С превода на Библията на съвременен немски език Лутер съдейства за обединяването на диалектите, запазени от времето на различните германски племена и обособяването на единна немска нация. В своята книга Understanding of the Bible, членът на лутеранския евангелски синод Roland Elke (1977 г.) пише следното: С превода на Бибилията на немски език през 1534 г. Мартин Лутер накара германците да проговорят на немски.
От така направената кратка ретроспекция е видно, че германците са част от всички немци и названието на породата германско овчарско куче е също толкова безстойностно, както и все още популярното във Великобритания елзаско овчарско куче. Ако в първият случай се касае за име на немско племе, във вторият става дума за географска област. Всеки, който има научен подход към езикознанието би трябвало да знае много добре, че Deutschland не е Germany. И ако ние казваме, че държавата е Германия, езикът е немски. В самата Deutschland (за съжаление названието няма български еквивалент) населението не говори за германски език, а за немски език, не говори за германска принадлежност, а за немска принадлежност и т. н. Въпреки всевъзможните вариации и модификации в названието на породата, в Германия тя е една и никаква друга - Немско Овчарско Куче (Deutscher Schaefer Hund).
Няма порода в света, която да е доведена до такова съвършенство, както немското овчарско куче.
#3
Публикувано: 31 January 2006 - 09:19 AM
Цитат
Име:
Названието е Немско Овчарско Куче, което в различните държави се изписва по следния начин:
1. Бразилия, Португалия - Pastor Alemao;
2. Великобритания, Австралия, Канада, Нова Зеландия, САЩ, Южна Африка - German Shepherd Dog;
3. Испания - Pastor Aleman;
4. Италия - Pastor Tedesco;
5. Латинска Америка (испански говоряща) - Ovejero Aleman;
6. Финландия - Saksanpaimenkoira;
7. Франция - Chien de Berger Allemand;
8. Холандия - Duitsche Herdershond.
В такъв случай т. 2 е неправилна!!!
#4
Публикувано: 31 January 2006 - 09:25 AM
Цитат
Цитат
Име:
Названието е Немско Овчарско Куче, което в различните държави се изписва по следния начин:
1. Бразилия, Португалия - Pastor Alemao;
2. Великобритания, Австралия, Канада, Нова Зеландия, САЩ, Южна Африка - German Shepherd Dog;
3. Испания - Pastor Aleman;
4. Италия - Pastor Tedesco;
5. Латинска Америка (испански говоряща) - Ovejero Aleman;
6. Финландия - Saksanpaimenkoira;
7. Франция - Chien de Berger Allemand;
8. Холандия - Duitsche Herdershond.
В такъв случай т. 2 е неправилна!!!
Англоизично говорящите страни са приели "german" и "Germany", така както и официалното международно название на държавата е Германия. Предполагам за това се е изхождало от факта, че основното племе стоящо в основата на тази държава са били германите.
Както виждате при названието на холандски език /който е разновидност, да не кажа - аналогичност/ на старонемския език, името е запазено изцяло.
#5
Публикувано: 31 January 2006 - 09:35 AM
п.п. и столицата на Франция на френски звучи Пари, но ние си й слагаме едно "ж"
#6
Публикувано: 31 January 2006 - 09:44 AM
Цитат
п.п. и столицата на Франция на френски звучи Пари, но ние си й слагаме едно "ж"
Лично за мене това няма никакво значение. Аз съм го казвал друг път по отношение на друга порода. За мене името не е от особено значение, защото то нито ще повиши качествата на породата, нито ще снижи нейната стойност. Въпрос на разбиране и лично отношение.
Аз съм се старал да дам обяснение защо името трябва да е "немско" овчарско куче, а не "германско" овчарско куче.
Аз изказвам мнение - не налагам такова. Въпрос на избор.
Според мене, според източниците, които съм ползвал и според обективността на немския бит и езиковедение "немско" е по-правилно и го приемам като коректното название на породата.
Поздрави,
Николай Атанасов
П. П. А колкото до назвавия на столици и как са приети като изговор в българския език, то и Вашингтон не е Вашингтон, но какво да се прави - така е навлязъл в нашия език и така е останал.
#7
Публикувано: 31 January 2006 - 10:34 AM


#8
Публикувано: 31 January 2006 - 11:09 AM
Цитат
Думата ТИП трябва да се използва от кьормайсторите само като качествена характеристика и да е освободена от субективизъм.
При оценка на параметъра ТИП трябва да се изхожда от следните породни признаци: 1.Правилното съотношение дължина/височина на кучето 2.Типичност на изражението 3.Сила на костите и консттитуцията на кучето,а оттам хармонията на общата структура и ползвателските възможности.Много по -малко значение имат цвета на окраската, или отклоненията в крайниците ,което не е свързано със силовите показатели на породата.
Йозеф Платц е един от най-успешните развъдчици на породата, но има няколко момента, които не са точно така, както той се изразява.
Първо, никога не може да бъде избегнат субективизма. А и това е ценното при него, че чрез проявата му си проличава и компетентността и способностите на съответния съдия по екстериор или развъдчик.
Второ, цветът на окраската няма никаква стойност по отношение работните качества на кучето. Различните разцветки се явяват по-скоро като модна тенденция или личностни предпочитания, а не като селекционен критерий.
Трето, при така поднесената информация за отклоненията на крайниците не е ясно какво точно е искал да каже д-р Платц, но крайниците като част от екстериора и най-вече от анатомията на кучето, са от особено значение не само по отношение на фенотипните особености, а именно и по отношение на работоспособността, което ще рече силовите показатели.
Снимките, които сте представил са глави на две типични немски овчарски кучета със съвсем незначителни различия по отношение дължината на муцуните и прехода от черепната към лицевата част, но и двете са в нормите на стандарта.
По-долу представените изображения от илюстрования стандарт са рисувани. По принцип така се и прави рисунки, а не снимки, но те винаги се свеждат до идеалната форма, която на практика не може да се постигне, а мисля че и понятие като идеал не съществува поради своята относителност.
Поздрави,
Николай Атанасов
http://www.cynology.info
#9
Публикувано: 31 January 2006 - 11:29 AM


#10
Публикувано: 31 January 2006 - 11:48 AM
Цитат
По-добре "германско", отколкото "немско". Думата "немец" е простонародна славянска за човек, на когото не се разбира какво говори, ням. Като такава е подигравателна или поне е била при първоначалната си употреба. Аналогичен в старогръцкия е случаят с думата "барбарос" (звукоподражателна, нещо като дъра-бъра) за чужденец, известна сега с формата си "варварин". Докато "германец" в латинския от края на републиката и зората на империята е общо название на човек, принадлежащ към едно от няколко сродни племена на север от Галия. Абе, важното е да си обичаме кучетата и да си ги гледаме...
#11
Публикувано: 31 January 2006 - 11:58 AM
Цитат
Цитат
По-добре "германско", отколкото "немско". Думата "немец" е простонародна славянска за човек, на когото не се разбира какво говори, ням. Като такава е подигравателна или поне е била при първоначалната си употреба. Аналогичен в старогръцкия е случаят с думата "барбарос" (звукоподражателна, нещо като дъра-бъра) за чужденец, известна сега с формата си "варварин". Докато "германец" в латинския от края на републиката и зората на империята е общо название на човек, принадлежащ към едно от няколко сродни племена на север от Галия. Абе, важното е да си обичаме кучетата и да си ги гледаме...
Не споря.
Както казах - въпрос на предпочитания. И наистина най-важното е да си ги обичаме.
#13
Публикувано: 31 January 2006 - 03:43 PM
#14
Публикувано: 31 January 2006 - 08:16 PM


#15
Публикувано: 03 February 2006 - 09:30 PM


#16
Публикувано: 05 February 2006 - 08:06 PM


#17
Публикувано: 05 February 2006 - 11:16 PM
Цитат
Уважаеми г-н Петров,
Игнорирайте стандарта, който е представен от американците и чийто илюстрации използвате за онагледяване. Това са изложбен тип кучета с изкривен път на селекциониране. Достатъчно е да се види чупката мужду първите шийни прешлени атласа и епистрофея, а и шията като цяло, която е от т.н. лебедови шии нямащи нищо общо с типичната постановка при немското овчарско куче.
Същото се отнася и за филмчето, което бе представено на страниците на форума изключително нискокачествени кучета според критериите на Щефаниц и всички негови продължители, дори и тези които оглавяват Обединението за немски овчарски кучета на Германия през последните два мандата.
Много сполучливо сте посочил материала на Людмила Архангелска, която е един от най-добрите специалисти и познавачи на породата в бившия Съветски Съюз, а сега в Украйна. Но мисля, че при представения от нея коментар просто няма какво да се коментира. Достатъчно е само да се прочете много внимателно и да се усвои.
Сериозната селекция винаги се е водила и продължава да се води от гермаците въпреки отстъпленията, които станаха през последните няколко години.
Поздрави,
Николай Атанасов

2000 г. Людмила Архангелская и Генадий Северин - основател и президент на Украинския Клуб за Немски Овчарски Кучета
#18
Публикувано: 05 February 2006 - 11:30 PM


#19
Публикувано: 05 February 2006 - 11:36 PM
Цитат
Идеята е добра, но не зная дали ще се получи нещо смислено на страниците на един форум. Рискуваме да се получи нещо като чат между двама, най-много трима души, което не води до градивност.
Често пъти има неща които или се приемат или не се приемат безусловно. Въпрос на личен избор, а като дойде време до изложбения ринг или полигона за изпитания - там експерта ще си каже тежката дума.
#20
Публикувано: 05 February 2006 - 11:56 PM

