Та...
Чисто хигиенната поддръжка на ухото се състои, както всеки се досеща, в поддържането му чисто


Проблем може да създаде и прекомерното окосмяване на ухото - израстването на твърде много или твърде дълги косми в канала. В такъв случай те задържат ушната кал, която по принцип сама си се "изхвърля" от нормалното, здраво ухо; с времето се стига до образуване на наноси, тапи и, съответно, възпаление. Възможно е и самите косми да се сплетат и да образуват космена тапа, която запушва ушния канал.
Решението за окосмяването в ухото е просто - космите се отстраняват. Вариантите са няколко, любезният съвет е скубането на уши да се прави от ветеринар. В "домашни условия" се препоръчва използването на специални пудри за уши (кучешки), които изсушават космите и обезболяват кожата. Като цяло процедурата не е болезнена - изстръгването на космите от ушния канал е неприятно за кучето, но нищо повече. Но: не правете това сами у дома, ако не сте абсолютно сигурни какво правите и особено ако има растящи дълбоко в ушния канал косми! НЕ СЕ скубят космите около канала и от вътрешната страна на ухото, само и единствено тези, които растат ВЪТРЕ в канала и пречат на нормалното отделяне на ушната кал!
Ушите НЕ СЕ почистват със спирт. Човешките също, между другото. Животинските уши НЕ СЕ почистват с човешка клечка за уши, хеле пък с кибритена клечка с навито памуче. Отдавна на пазара има подходящи средства за почистване на уши - Адолак, Отифри и други подобни на различни фирми. Като цяло, това са водни разтвори на пропилен гликол с добавени успокояващи съставки - примерно екстракт от невен (Отифри) и евентуално ензими. Процедурата: щедра доза от препарата се цвръква в ушния канал, каналът се масажира добре (чува се жвакане) известно време и след това оставяме кучето да си изтръска главата. Препаратът разтваря натрупаната ушна кал и при тръскането тя се изхвърля навън. След това просто обираме мръсотийките с марличка.
Ако ухото е силно замърсено или мирише подозрително, най-добре е почистването му да се извърши от ветеринар. НИКОГА не бъркайте в ушния канал на кучето (или котето) с клечки с памук или някакъв друг уред - шансът в ушето да остане памуче или дори парче клечка е прилично голям; шансът без да искате да пробиете тъпанчето или да увредите ухото също не е малък. САМО на лекар позволявайте да бърника в ушите, когато се налага сериозно почистване!
Почистването с подходяща за целта течност за разтваряне на ушната кал се прави хигиенно веднъж на 2-3 седмици (според нуждата) или малко по-рядко. В случай, че ухото се замърсява повечко от чистене до чистене, процедурата може да се прави и всяка седмица - но без да се прекалява. Ако смятате, че имате проблем и ухото се "цапа" прекалено много - заведете животинката на лекар за "голямо" почистване.
За лечебни цели почистването на уши със съответната течност може да се прави и веднъж дневно или дори два пъти на ден, ако се налага. Желателно е, между другото, ако се налага лечебна терапия, т.е. поставяне на капки в ухото, те да се капят само след като е използван препарат и ухото е било почистено - така се подсигурявате, че капките ще стигнат дълбоко в канала и ще подействат, а няма просто да се стекат по натрупалата се ушна кал и секрети.
Съвсем накратко ще спомена, че проблем с ушите могат да създават както замърсяване и натрупване на ушна кал (банално възпаление на ухото, с други думи), така и чужди тела - осили, тревички, листенца, косми... - така и "истински" заболявания: например ушна краста или гъбки. При наличието на проблем - ухото е зачервено или смърди, кучето си тръска главата, чеше ухото или пък си държи главата наклонена настрани - не се опитвайте да самолекувате животинката, а я заведете на доктор. Възможните проблеми са прекалено разнообразни, за да може ей тъй на, просто наслуки, да пробвате някакви капки и да чакате животното да се оправи. От друга страна, нелекувано или недоизлекувано ухо може да доведе до много, много по-сериозни проблеми - спукване на тъпанчето, проникване на възпаление в мозъка
