пие кръв от 3 до 10 пъти през живота си, като всеки път изсмуква два пъти повече от собственото си тегло. Търсейки жертва женския комар може да прелети до 20км, а когато намери дава сигнал на другите женски. Мъжките комари се хранят с цветен нектар.

СЛОНСКИТЕ РАЗГОВОРИ
се провеждат с езика на краката. Като тропат те произвеждат вибрации, които могат да се придават по земята на разстояние до 30км. Тропайки слоновете предупреждават своите събратя за опасност, съобщават ако открият изгубени членове на стадото, а в периодите на засуха съобщават ако са намерили водоем.
КРАЛСКИТЕ ПИНГВИНЧЕТА
тежат 10-12кг. на 4 месечна възраст. От този момент нататък, младите птици могат да не се хранят през цялата зима, която трае от 4м. до половин година. През гладния период пингвинчетата могат да загубят до 70% от общото си тегло.

МОРСКИТЕ КОСТЕНУРКИ
разбират езика на делфините. Стотици от тях снасят своите яйца на Никобарските острови в Индийския океан, те баче не излизат веднага на брега, а чакат сигнал от делфини, които постоянно наблюдават брега за опасност. Ако всичко е наред те издават писък, след който костенурките излизат на брега.
КОШЕР ПЧЕЛИ
успяват да съберат около 150кг. мед за едно лято. За един полет пчелата носш в улея не повече от 0,02 грама мед. Като се има предвид, че за едно излитане пчелата може да прелети до 3км., и че 1кг. мед е равен на 50 000 пчелни полета, то буркан мед на масата ни е равен на 4 пчелни обиколки около екватора.

МОРСКИТЕ КОНЧЕТА
могат да си сменят цвета и организират едни от най-злелищнште сватби в света. Нищо чудно това са единствените животни, при които раждат мъжките. Женската снася яйцата си в торба на стомаха на бащата, където те се оплождат, и той ги пази докато не стане време за излюпване.
КАФЯВИТЕ МЕЧКИ
се срещат и у нас, но в доста по-скромни размери от тези в северните части на полуостров Камчатка. Тамошните мечоци надвишават два пъти и по ръст и по тегло обикновените си събратя. Те са високи 1,5м. в рамото, и могат да тежат до 1500кг. Местните ловци ги наричат иркуйема.
