Хапчетата против разгонване са причинител на съвсем различни проблеми...
Първо, трябва да се изследва животното от кой тип диабет страда. Дали панкреасът му тотално е отказал, или работи, но със силно намален капацитет... Ако още работи - може поне за известно време животното да пие лекарства през устата. Но, ако положението изисква инсулин на всяка цена, трябва внимателно да се определя дозата.
Как? Като при хората. Взима се комплект за кръвна захар, с тест-лентички. Вътре има игла на пружинка, за фино убождане. Притискате към възглавничка на една от лапите, цък, и след 4-6 сик се оформя капка. Нека е обилна. Не стискайте лапата, така няма да пусне новече,а ще спрете кръвотока. Капвате на тест-лентичката, слагате в анализатора и той ви дава стойността на кръвна захар. При котките долната граница е около 2,8 а горната около 7-8 единици. Под това животното изпада в хипоглекимичен шок - недостиг на захар в организма, и може да е смъртоносно (и ужасно мъчително). Над този диапазон (3-8) котето няма да е добре, но за разлика от при хората това не води бързо до трайни увреждания на органите. Следователно, ако колебанията на захарта бъдат овладяни в граници от 4 до 11 единици, без резки спадове и пикове, животинката може да живее по-дълго.
Поставянето на инсулинова инжекция е проста работа, изисква малко сръчност и спокойни ръце. Подкожна е. Боцка се кожната гънка над плешките на предните лапи, където не усещат нищо. Прилагам видео:
http://www.5min.com/...ction-126576288
Възможно е да трябват 2 или 3 дози за 24 ч, имайте предвид това... Почти ежедневна консултация с лекуващ ветеринар...
ЕТО И НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА:
1. Котешкият диабет НЕ СЕ ЛЕКУВА! Единствено можете да удължите живота на котето, но с цената на пълно посвещаване и много старателни грижи.
2. Пригответе се за пълна промяна на Вашия режим и режима на котката - инжекции, хранене, измерване на захарта (тук котето няма да съдейства, трябват двама понякога), посещения при доктора...
3. При ранно диагностициране, старателни грижи и малко късмет, можете да удължите живота на котето до 5-6 години след откриването на заболяването. Обикновено не повече от 3, за съжаление.
4. Хипоглекимичният шок е най-често срещаната причина за смърт, къде от желание "да му сложиш повече лекарство", къде от неправилно (и трудно) дозиране на инсулина... ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - ужасно зле изглежда, и е много мъчително за животното. По-добре поддържайте захарта близо до горната граница, за да няма риск (ако въобще е възможно).
5. Хранене САМО И ЕДИНСТВЕНО с медицинска храна, Royal Canin Feline Diabetic. Контролира добре приемът на захари, и е нискокалорична - все пак ако причина за болестта е затлъстяване, отслабването и диетата са задължителна съпътстваща мярка. Никакви компромиси!
Предстои ви тежка битка. Най-отчайващото е, че този, който се нагърби с грижите, накрая ще трябва да избере момента за евтаназия. след 3,4,5 години (ако имат късмет). За мен именно това беше най-тежкият момент.
Ето и няколко добри специалисти - ветеринари (проверени): д-р Жечков, Зона Б-5, бл.12 телефони няма да слагам тук
АВИЦЕНА, с-у кино Арена - Люлин, Бенгюзов