Визла
#122
Публикувано: 19 November 2010 - 10:43 AM
alexy, в 18 November 2010 - 11:13 PM, написа:

Това куче е свтовен шампион 2006 и 2008 г. и Европейски - 2007 г.
Но дали за него става дума не знам. Просто много ми харесва и понеже също е вече в Русия, та затова попитах


www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#123
Публикувано: 19 November 2010 - 11:57 PM





"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi
#124
Публикувано: 20 November 2010 - 10:03 AM
DessyD, в 19 November 2010 - 11:02 PM, написа:




Само да допълня, развъдчика му е Istvan Nagy, собственика на развъдник Malоmkozi. Интересувам се напоследък доста от визли, защото твърдо съм решил при физическа възможност (място за гледане) да се занивавам с тази порода, ама да видим


www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#125
Публикувано: 20 November 2010 - 12:39 PM

Ще се опитам да направя снимки поне на двете кучета, които са около мен. Много емоционални същества са и наистина си трябва голям двор за тях. Не знам дали си виждал кучето на Елена Маряновская на живо. Много е готино и като екстериор и като характер.

"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi
#126
Публикувано: 20 November 2010 - 06:49 PM

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#127
Публикувано: 20 November 2010 - 08:36 PM
Между другото, аз не съм виждала как ловува визла, нито съм била на такива изпитания. Ако някъде по темата има такова нещо - само ми кажете на коя страница. Ще ми бъде интересно. А ако случайно се навия на кучило и се получи с този пич от Русия - направо ще ти тропосам едно и няма "не искам", няма "недей", ще пиеш една бира.




"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi
#128
Публикувано: 20 November 2010 - 08:57 PM


www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#129
Публикувано: 20 November 2010 - 08:59 PM

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#130
Публикувано: 20 November 2010 - 09:03 PM

Унгарска късокосместа визла
(Hungarian Short-haired Pointing Dog, Rövidszörü Magyar Vizsla)

FCI номер на стандарта: 57 от 13.09.2000 г.
Произход: Унгария
Дата на публикация на валидния оригинален стандарт: 06.04.2000 г.
Предназначение на породата: Всестранно ловно куче, което трябва да бъде в състояние да работи в полето, гората и водата, притежаващо следните характерни качества: отличен нос, твърда стойка, отличен апорт и решителност да следва следата, дори когато плува, което явно използва. То се справя с труден терен, както и с екстремни климатични условия. Тъй като е предназначено да бъде ефективно ловно куче, страх от изтрел, нежеланиe да прави стойка и да апортира, както и неприязън към водата са нежелани. Поради своите прекрасен характер и адаптируемост, то лесно ще се превърне в домашен компаньон.
Класификация по FCI:
Група 7 - Кучета, работещи със стойка
Секция 1 - Континентални кучета, работещи със стойка
Подсекция 1 - Тип континентални птичари
С работни изпитания
Кратко историческо резюме:
Предците на унгарската визла са навлезли в Карпатския басейн с номадските унгарски племена. Писмени описания и графични илюстрации са намерени в документи датиращи още от XIV-ти век. От XVIII-ти век, неговото значение като ловно куче се увеличава постоянно. Още в края на XIX-ти век, в Унгария се организират конкурси за кучета работещи със стойка, на които унгарската визла (между другото) участва с голям успех. В онези дни други породи ловни кучета най-вероятно са изиграли важна роля в развитието на породата.
Специфичното съвременно развъждане стартира през 1920 г., в резултат на което, унгарската визла получава признание от FCI през 1936 г.
Общ вид:
Средно на размер, елегантно ловно куче, с благородно изражение, с къса червеникавокафяво-златиста козина. Неговата по-скоро лека, суха и опростена структура въплъщава хармония от красота и сила.
Важни пропорции:
- Дължината на тялото леко надвишава височината при холката;
- Дълбочината на гърдите е леко по-малка от половината от височината при холката;
- Муцуната е лако по-къса от половината от дължината на главата.
Поведение и темперамент:
Любвеобилно, приятелски настроено, със спокоен темперамент, лесно за обучаване. Забележителната му готовност за контакт със своя стопанин, по време на работа, е негово отличително качество. То неможе да притежава груб темперамент и никога не трябва да е агресивно, нито плашливо.
Глава:
Суха, благородна, много пропорционална.
Черепна област:
Череп: Умерено широк, леко заоблен. Леко изразена бразда тръгва от умерено развития тил към стопа. Надочните дъги са умерено развити.
Стоп: Умерен.
Лицева област:
Носна гъба: Добре развита и широка с колкото е възможно по-широки ноздри. Цветът на носната гъба хармонизира с тъмните нюанси на оцветяването на козината.
Муцуна: Тъпа, незаострена; със силни челюсти, силно замускулена. Горната костна част на муцуната е права.
Устни: Плътно прилепнали, без увиснали бърни.
Челюсти и зъби: Мощни челюсти с перфектна, правилна и пълна ножична захапка, горните резци плътно припокриват долните и са поставени перпендикулчрно на челюстите; с 42 здрави зъба, в съответствие със зъбната формула.
Бузи: Здрави, добре замускулени.
Очи: Леко овални, със среден размер. Добре прилепнали клепачи. Интелигентно и живо изражение. Кафеви очи, в хармония с цвета на козината, като по-тъмното е за предпочитане.
Уши: Поставени средно високо, малко назад. Фини, висящи плътно по бузите, краят им е със заоблена V форма. Дължината им е приблизително три четвърти от дължината на главата.
Шия:
С умерена дължина, в хармония с цялостната външност. Тилната част е много замускулена и леко засводена. Плътно прилепнала кожа по гърлото.
Тяло:
Холка: Ясно изразена и замускулена.
Гръб: Твърд, здрав, добре замускулен, стегнат и прав. Гръбначният стълб трябва да е прикрит от мускулатурата.
Поясница: Къса, широка, стегната, замускулена, права или леко засводена. Частта от гърба към поясницата е добре споена.
Крупа: Широка и задоволително дълга, не е късо отсечена. Леко наклонена към опашката. Добре замускулена.
Гърди: Дълбоки и широки, с добре развита, добре замускулена и умерено засводена предна част; гръдната кост се простира толкова назад, колкото е възможно. Стернумът и лакътят трябва да са на едно и също ниво. Ребрата са умерено извити. Последните ребра достигат доста назад.
Долна линия: Елегантна, стегната, извита назад линия, леко прибрана.
Опашка:
Поставена леко ниско, силна в основата, след което изтънява. В страните където купирането на опашката не е забранено със закон, опашката може да се скъси с една четвърт, за да се избегнат опасностите при лов. Ако купирането на опашката е забранено, тя трябва да достига скакателните стави и се държи права или в леко саблевидна форма. При движение, тя се носи хоризонтално. Опашката е добре покрита с гъста козина.
Крайници:
Предни крайници:
Гледани отпред, прави и паралелни. Погледнато отстрани, крайниците са вертикални и добре поставени под тялото. Добри кости, силно замускулени.
Плешки: Дълги, наклонени и плоски, добре приложени плешки. Гъвкави. Силна, суха мускулатура. Добър ъгъл между плешката и рамото.
Рамо: Толкова дълго, колкото е възможно. Добре замускулено.
Лакти: Плътно прилепнали към тялото, без да са завъртени нито навътре, нито навън. Добър ъгъл между рамото и подрамото.
Подрамо: Дълго, право, достатъчно замускулено. Костта е здрава, но не груба.
Китки: Силни, стегнати.
Метакарпуси: Къси, само леко наклонени.
Предни лапи: Леко овални, добре подплатени, достатъчно засводени, силни пръсти. Здрави кафеви нокти. Жилави, устойчиви, сиви възглавнички.
Лапите са паралелни при стоеж или движение.
Задни крайници:
Гледано отзад, прави и паралелни. Добре заъглени. Здрави кости.
Бедра: Дълги и замускулени. Добър ъгъл между таза и бедрото.
Колене: Добре заъглени.
Подбедра: Дълги, добре заъглени и жилести. Дължината им е почти еднаква с тази на бедрата. Добър ъгъл между подбедрото и метатарзуса.
Скакателни стави: Силни, сухи и жилави, по-скоро ниски.
Мататарзуси: Вертикални, къси и сухи.
Задни лапи: Подобни на предните.
Походка и движения:
Типичната походка е бодър, лек тръс, елегантен и широкообхватен, с мощни тласъци и подобаващи крачки. Неизтощителен галоп, когато работи на полето. Гърбът е твърд, а горната линия остава постоянна. Добра, изправена походка. Раванът е нежелан.
Кожа:
Плътно прилепена, без гънки. Кожата е добре пигментирана.
Козина:
Косъм: Къс и дебел, трябва да е груб на пипане. По главата и ушите, той трябва да бъде тънак, коприноподобен и по-къс. Косъмът по долната част на опашката трябва да бъде малко, но незначително по-дълъг. Трябва да е окосмено цялото тяло; по корема е малко по-леко окосмено. Без подкосъм.
Цвят: Различни нюанси на златисто и тъмно червеникавокафяво-златисто (semmelgelb). Ушите могата да бъдет малко по-тъмни, в противен случай еднакви на цвят. Червено, кафяво или светъл цвят са нежелани. Малко бяло петно по гърдите или гушата, не по-голямо от 5 см в диаметър, а така също и бели петна по лапите не се считат за недостатък. Цветът на устните и клепачите, съответства на цвета на носната гъба.
Размери/Тегло:
Височина при холката:
Мъжки: 58 - 64 см;
Женски: 54 - 60 см.
Увеличението на височината при холката е неефективно. Средният размер трябва да се търси. Общият баланс и симетрия са много по-важни от самия измерен размер.
Недостатъци:
Всяко отклонение от гореизложените параметри трябва да се разглежда като недостатьк, сериозността на който се оценява според неговата степен и въздействието му върху здравето и благосъстоянието на кучето.
Дисквалифициращи недостатъци:
- Всякакъв тип слабост на характера;
- Отделни отклонения от характеристиките на породата;
- Силни отклонения от половите характеристики;
- Нетипична глава;
- Пъстър (пеперуден) нос;
- Висящи или лигавещи се бърни;
- Прогения или прогнатия. Изкривена уста, включително и всички междинни форми;
- Един или повече липсващи резци и/или кучешки зъби, и/или премолари 2-4, и/или молари 1-2; Повече от два липсващи PM1; M3 се пренебрегва. Невидимите зъби се оценяват като липсващи такива. Излишен зъб, несъответстващ с другите;
- Сцепено небце, заешка устна;
- Светло жълти очи. Много отпуснати клепачи; ентропия, ектропия. Дистихиазис (двоен ред мигли);
- Ясно изразена гуша;
- Вълчи пръсти;
- Много неправилно движение;
- Нетипична козина;
- Тъмнокафяв или бледожълт цвят. Многоцветни, неравномерни цветове. Бяло гръдно петно, по-голямо от 5 см;
- Бели лапи;
- Липса на пигментация по кожата, устните или клепачите;
- Отклонение с повече от 2 см от посочените височини при холката.
Всяко куче с ясно изразени физически или поведенчески аномалии трябва да бъде дисквалифицирано.
Забележка: Мъжките екземпляри трябва да имат два нормално развити тестиса, напълно спуснати в скротума.

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#131
Публикувано: 20 November 2010 - 09:04 PM
(Hungarian Wire-haired Pointing Dog, Drotzörü Magyar Vizsla)

FCI номер на стандарта: 239 от 13.09.2000 г.
Произход: Унгария
Дата на публикация на валидния оригинален стандарт: 06.04.2000 г.
Предназначение на породата: Всестранно ловно куче, което трябва да бъде в състояние да работи в полето, гората и водата, притежаващо следните характерни качества: отличен нос, твърда стойка, отличен апорт и решителност да следва следата, дори когато плува, което явно използва. То се справя с труден терен, както и с екстремни климатични условия. Тъй като е предназначено да бъде ефективно ловно куче, страх от изтрел, нежеланиe да прави стойка и да апортира, както и неприязън към водата са нежелани. Поради своите прекрасен характер и адаптируемост, то лесно ще се превърне в домашен компаньон.
Класификация по FCI:
Група 7 - Кучета, работещи със стойка
Секция 1 - Континентални кучета, работещи със стойка
Подсекция 1 - Тип континентални птичари
С работни изпитания
Кратко историческо резюме:
Унгарската острокосместа визла е създадена чрез кръстосване на унгарска късокосместа визла и германски острокосмест птичар през 1930 г. Нейните породни характеристики са идентични с тези на унгарската късокосместа визла.
Общ вид:
Жизнено, червеникавозлатисто ловно куче, сухо и жилесто, но с по-здрава конструкция в сравнение с унгарската късокосместа визла.
Неговият вид въплащава неговите качества, като на многофункционално куче работещо със стойка, издръжливост, работоспособност и непретенциозен характер.
Важни пропорции:
- Дължината на тялото леко надвишава височината при холката;
- Дълбочината на гърдите е леко по-малка от половината от височината при холката;
- Муцуната е лако по-къса от половината от дължината на главата.
Поведение и темперамент:
Любвеобилно и интелигентно куче, смоуверено, лесно за обучение, непонасящо грубо отношение. То поддържа контакт със своя водач, страстно е в неговите приключения, упорито е, притежава добър нос и твърда стойка.
Глава:
Черепна област:
Череп: Умерено широк, леко заоблен. Леко изразена бразда тръгва от умерено развития тил към стопа. Надочните дъги са умерено развити.
Стоп: Умерен.
Лицева област:
Носна гъба: Широка и добре развита с възможно по-широки ноздри. Цветът на носната гъба хармонизира с тъмните нюанси на оцветяването на козината.
Муцуна: Тъпа, незаострена; със силни челюсти, силно замускулена. Горната костна част на муцуната е права.
Устни: Плътно прилепнали, без увиснали бърни
Челюсти и зъби: Мощни челюсти с перфектна, правилна и пълна ножична Лелпзахапка, горните резци плътно припокриват долните и са поставени перпендикулчрно на челюстите; с 42 здрави зъба, в съответствие със зъбната формула.
Бузи: Здрави, добре замускулени.
Очи: Леко овални, със среден размер. Добре прилепнали клепачи. Интелигентно и живо изражение. Кафеви очи, в хармония с цвета на козината, като по-тъмното е за предпочитане.
Уши: Поставени средно високо, малко назад. Фини, висящи плътно по бузите, краят им е със заоблена V форма. Леко по-къси, отколкото при унгарската късокосместа визла.
Шия:
С умерена дължина, в хармония с цялостната външност. Тилната част е много замускулена и леко засводена. Плътно прилепнала кожа по гърлото.
Тяло:
Холка: Ясно изразена и замускулена.
Гръб: Солиден, добре замускулен, стегнат и прав. Гръбначният стълб трябва да е прикрит от мускулатурата.
Поясница: Къса, широка, стегната, замускулена, права или леко засводена. Поясницата е добре споена.
Крупа: Широка и задоволително дълга, не е късо отсечена. Леко наклонена към опашката. Добре замускулена.
Гърди: Дълбоки и широки, с добре развита, добре замускулена и умерено засводена предна част; гръдната кост се простира толкова назад, колкото е възможно. Стернумът и лакътя трябва да са на едно и също ниво. Ребрата са умерено извити. Последните ребра достигат доста назад.
Долна линия и корем: Елегантна, стегната, извита назад линия, леко прибрана.
Опашка:
Поставена леко ниско, силна в основата, след което изтънява. В страните където купирането на опашката не е забранено със закон, опашката може да се скъси с една четвърт, за да се избегнат опасностите при лов. Ако купирането на опашката е забранено, тя трябва да достига скакателните стави и се държи права или в леко саблевидна форма. При движение, тя се носи хоризонтално. Опашката е добре покрита с гъста козина.
Крайници:
Предни крайници:
Гледани отпред, прави и паралелни. Погледнато отстрани, крайниците са вертикални и добре поставени под тялото. Добри кости, силно замускулени.
Плешки: Дълги, наклонени и плоски, добре приложени лопатки. Гъвкави при движение. Силна, суха мускулатура. Добър ъгъл между плешката и рамото.
Рамо: Толкова дълго, колкото е възможно. Добре замускулено.
Лакти: Плътно прилепнали към тялото, без да са завъртени нито навътре, нито навън. Добър ъгъл между рамото и подрамото.
Подрамо: Дълго, право, достатъчно замускулено. Костта е здрава, но не груба.
Китки: Сухи, здрави.
Метакарпуси: Къси, само леко наклонени.
Предни лапи: Леко овални, добре подплатени, достатъчно засводени, силни пръсти. Здрави кафеви нокти. Жилави, устойчиви, сиви възглавнички. Лапите са паралелни при стоеж или движение.
Задни крайници:
Гледано отзад, прави и паралелни. Добре заъглени. Здрави кости.
Бедра: Дълги и замускулени. Добър ъгъл между таза и бедрото.
Колене: Добре заъглени.
Подбедра: Дъкги, замускулени и жилести. Дължината им е почти еднаква с тази на бедрата. Добър ъгъл между подбедрото и метатарзуса.
Скакателни стави: Силни, сухи и жилави, по-скоро ниски.
Мататарзуси: Вертикални, къси и сухи.
Задни лапи: Подобни на предните.
Походка и движения:
Типичната походка е бодър, лек тръс, елегантен и широкообхватен, с мощни тласъци и подобаващи крачки. Неизтощителен галоп, когато работи на полето. Гърбът е твърд, а горната линия остава постоянна. Раванът е нежелан.
Кожа:
Плътно прилепена, без гънки. Кожата е добре пигментирана.
Козина:
Косъм: Остър, плътно прилегнал, здрав, гъст и не е лъскав. Дължината на покривния косъм е 2-3 см; гъст водоустойчив подкосъм. Очертанията на тялото не трябва да се прикриват от по-дълъг косъм.
Със своята твърдост и гъстота, той трябва да предостави колкото е възможно защита срещу атмосферни условия и наранявания. Долната част на крайниците, така също и долната страна на гърдите и корамът трябва да са покрити с по-къс, по-мек и леко тънък косъм; козината по главата и ушите е по-къса и в същото време, малко по-тъмна, обаче не е мека и гъста.
Окосмените вежди подчертават стопа. Те и здравата, не много дълага (2-3 см), колкото е възможно по-твърда брада, от двете страни на муцната, подчертават решителното изражение. От двете страни на шията, козината образува V-образна четка.
Цвят: Различни нюанси на златисто и тъмно червеникавокафяво-златисто (semmelgelb). Ушите могата да бъдет малко по-тъмни, в противен случай еднакви на цвят. Червено, кафяво или светъл цвят са нежелани. Малко бяло петно по гърдите или гушата, не по-голямо от 5 см в диаметър, а така също и бели петна по лапите не се считат за недостатък. Цветът на устните и клепачите, съответства на цвета на носната гъба.
Размери/тегло:
Височина при холката:
Мъжки: 58 - 64 см;
Женски: 54 - 60 см.
Увеличението на височината при холката е неефективно. Средният размер трябва да се търси. Общият баланс и симетрия са много по-важни от самия измерен размер.
Недостатъци:
Всяко отклонение от гореизложените параметри трябва да се разглежда като недостатьк, сериозността на който се оценява според неговата степен и въздействието му върху здравето и благосъстоянието на кучето.
Дисквалифициращи недостатъци:
- Агресия или прекален страх;
- Силни отклонения от половите характеристики;
- Нетипична глава.
- Пъстър (пеперуден) нос;
- Висящи или лигавещи се бърни;
- Прогения или прогнатия. Изкривена уста, включително и всички междинни форми;
- Един или повече липсващи резци и/или кучешки зъби, и/или премолари 2-4, и/или молари 1-2; Повече от два липсващи PM1; M3 се пренебрегва. Невидимите зъби се оценяват като липсващи такива.
- Излишен зъб, несъответстващ с другите;
- Сцепено небце, заешка устна;
- Светло жълти очи. Много отпуснати клепачи; ентропия, ектропия. Дистихиазис (двоен ред мигли);
- Ясно изразена гуша;
- Вълчи пръсти;
- Много неправилно движение;
- Тънка козина, липса на подкосъм. Дълга, мека, копринена, рошава, накъдрена или вълниста козина. Липса на четка по крайниците.
- Тъмнокафяв или бледожълт цвят. Многоцветни, неравномерни цветове. Бяло гръдно петно, по-голямо от 5 см;
- Бели лапи;
- Липса на пигментация по кожата, устните или клепачите;
- Всякакъв тип слабост на характера;
- Отклонение с повече от 2 см от посочените височини при холката.
Всяко куче, ясно показващо физически или поведенчески аномалии ще бъде дисквалифицирано.
Забележка: Мъжките екземпляри трябва да имат два нормално развити тестиса, напълно спуснати в скротума.

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#132
Публикувано: 20 November 2010 - 09:06 PM
Късокосмести

PISZKEI DICSO
Острокосмести

KALASZ ZOLDMALI

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#133
Публикувано: 20 November 2010 - 09:16 PM






www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#134
Публикувано: 20 November 2010 - 09:24 PM

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#135
Публикувано: 20 November 2010 - 09:25 PM
Тука има доста клипове на един от известните развъдници за породата Zöldmáli
http://www.youtube.c.../20/vCM9LaHbwe0

www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#136
Публикувано: 22 November 2010 - 12:01 PM



Цитат
Любвеобилно и интелигентно куче, смоуверено, лесно за обучение, непонасящо грубо отношение. То поддържа контакт със своя водач, страстно е в неговите приключения, упорито е, притежава добър нос и твърда стойка.
Аз не съм виждала по-емоционално същество. Излизаш за 5 минути от къщи и като се връщаш те посреща с "Олеее, откога не сме се виждали !!!! Супееер! Сега ще ти донеса нещо за подарък!" и хоп, носи чорапи, обувки, дърво .... каквото намери.




"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi
#137
Публикувано: 22 November 2010 - 12:25 PM
Вчера като си рових из нета и видях, че тази година на Crufts-a визла е спечелила BIS-a. Това си е завидно постижение, при положение, че са участвали 22000 кучета от 187 породи :)


www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#138
Публикувано: 22 November 2010 - 12:27 PM





www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#139
Публикувано: 22 November 2010 - 12:28 PM




www.bgdogs.net
Алберт Айнщайн
#140
Публикувано: 22 November 2010 - 12:37 PM



"Гробарю,когато копаеш гроба ми,нека бъде плитък,за да усещам дъжда."