Dog.bg Форуми : нок и фрайстайл

Към съдържанието

 
 
 

Свернуть Прикрепени тагове

Не са намерени подобни тагове
  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Икона
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

нок и фрайстайл

#1 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 06 October 2006 - 11:09 PM

видео фристал На какво още може да научите nok
не чак толково елитен НОК
SAMBA! w)
и един бордер колли, за идея
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#2 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 07 October 2006 - 07:51 AM

Цитат




Аз приветствам идеята Ви да пропагандирате едно шоу с животното, наречено най-верния приятел на човека, но все си мисля дали Вие и такива като Вас, на които допада такова отношение от страна на човека към кучето, някъде не грешите.

Като дете много обичах да ходя на цирк и то единствено заради животните, които гледах там. Доста по-късно, след като започнах да изграждам собствен и не инфантилен мироглед за нашите по-малки събратя животните, започнах да се замислям над това, което в моята, също инфантилна възраст ми е доставяло удоволствие.

От доста години аз проявявам трайни и мисля, доста сериозни интереси по отношение поведението на кучето. Най-много съм работил по проблемите на агресията нейните форми, корекции и т.н. Та там, в сферата на агресивното поведение на кучето има една форма, която се демонстрира в моменти, когато ние посягаме на кучешкото самочувствие. Да, израза кучешко самочувствие използвам умишлено той не е коректно психологическо понятие, а по скоро антропоморфистично отношение към животното. За накърнено кучешко самочувствие в кинологията (в зоопсихологията) се говори, когато правим опит да обърнем кучето по гръб, да го дърпаме за опашката, да посягаме в областа на корема и слабините. В тези случаи едно доминиращо, с характер куче, винаги отреагира по адекватен начин то не дава да се накърнява неговото самочувствие.

Не напразно от години на Запад се приемат редица закони как човек да се държи с животните, когато ги отглежда, когато ги транспортира, и дори, когато ги убива, за да задоволява хранителните си потребност.

Преди много години бях завел съпругата си на един Световен шампионат по Шутцхунд. Тя няма отношение към кучетата подобно на моето. Аз се възхищавах на превъзходната дресура, на бързината и лекотата, с която кучетата изпълняваха командите на своите собственици. Попитах съпругата си какво мисли по въпроса и тя ми отговори, по начин, който ме накара да се замисля доста по-късно, когато започнах да се занимавам именно с поведение на кучето. Нейните думи бяха долу-горе в следния смисъл: На какво се възхищаваш. Та това не са кучета. Това са роботи. Те показват това, което са заставени да показват.

Доста се отклоних, но общо взето в тази насока се върти и моя въпрос: на какво да се възхитя в момента на това, че едно НОК, селекционирано да работи, да помага и да съхрани до максимум естествената си природа е превърнато от човешкия снобизъм в шут?

Виж, това за всевъзможните декорации, които човек наистина е създал, за да задоволява свои си капризи и суетности може би тези танци, които пропагандирате имат някакъв смисъл, но за кучета работещи, кучета с осанка и с име в света на кинологията... Мисля си, че ако Щефаниц има възможност да види в какво е превърнато кучето, на което е посветил живота си, за да създаде порода, ще се обърне в гроба.

Все си мисля, как на един зрял, гледащ обективно на животинския свят човек, може да му достави удоволствие:

- Грамаден слон в цирковата арена изправен на задните си крака, превърнат в посмешище за наобиколилата го тълпа.
- Царят на животните, вместо в саваната, да прескача огнени обръчи и да препуска напред назад в оградения манеж.
- Най-грациозната и силна котка, тигъра да се търкаля като магаре в талаша на цирковата арена, да се изправя на задни крака и то пак за удоволствие на тълпата.
- и тук за нашето куче. НОК, създадено да охранява, да открива и задържа нарушители, да спасява от лавини и земетресения и още тесетки и десетки дейности в полза на човека, да се клати шутовски за удоволствие на тези, дето са наречени най-висшето творение на природата.

Поздрави,

Николай Атанасов
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#3 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 07 October 2006 - 07:27 PM

Nicholay Atanassov
виждам, че трябва да отговора много обстоятелно. И така:
"Аз приветствам идеята Ви да пропагандирате едно шоу с животното, наречено най-верния приятел на човека, но все си мисля дали Вие и такива като Вас, на които допада такова отношение от страна на човека към кучето, някъде не грешите."
Абсолютно не разбирам за какво говорите bl)

Не напразно от години на Запад се приемат редица закони как човек да се държи с животните, когато ги отглежда, когато ги транспортира, и дори, когато ги убива, за да задоволява хранителните си потребност.
Хубово че на вие е грижа какъв живот водят животни. Като вегетерианка и аз опитвимся да кучета не страдат. Само не мога да разбера връзка на това изречение към фристайла. Мисля че нямате никаква представа за този вид спорт cl)

Преди много години ... Аз се възхищавах на превъзходната дресура, на бързината и лекотата, с която кучетата изпълняваха командите на своите собственици. ... Нейните думи бяха долу-горе в следния смисъл: На какво се възхищаваш. Та това не са кучета. Това са роботи. Те показват това, което са заставени да показват
Много обучен робот! Как само въти опашката! По принуждение! l)

Доста се отклоних, но общо взето в тази насока се върти и моя въпрос: на какво да се възхитя в момента на това, че едно НОК, селекционирано да работи, да помага и да съхрани до максимум естествената си природа е превърнато от човешкия снобизъм в шут?
Снобизм във фристайл... Това ли е снобизм? Поне в фристайл всички могат да състезават! victoryVVV
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#4 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 07 October 2006 - 07:52 PM

Nicholay Atanassov
има и още нещо кое искам да кажа на Ви и такива като Вас.
Вие до някъде прави, но и грешите.
Аз искрене восхищавам на НОК, но смятам че кучета от тази порода не трябва да продават на "цивильни" хора. НОК е превосходно служебно куче, кое полудява "на диван". Реалност в града е такова, че повече НОК живеят като в затвор! с къси расходки и малко късметлии имат шанс да "по-боричкат" с фигурант. Исползване на НОК в качество "диванно"(декоративно) куче е не умажение към ума и работоспособност на тази порода! Мнозинство от кучкари обучават по-начало на елементарни команди своите кучета и в повече случаи след първа година преключват. И започват стандартни расходки- куче тича като лудо с други кучета, а стопанинът стои с други кучкари , пуши и приказва приказки s) ...Ако не продолжавам да тренираме кучето си, то след време престава да слуша cl)
Аз никак не харесвам тази реалност и за това пробутвам фристайл.
Фристайл- вид на спортна дресура под музикалния сопровод, в свободен стил. Няма никакви задължителни елементи , има основни , като ходене редом, "Седни", "Ела" и т.н.
Фристайл няма нищо общо с цирка!И правене куче на робот! Фристайл е спорт къде водач и куче работят заедно! И най-важно във фристайл да е ЗАБАВНО ЗА ДВАМА!
Съгласна, в тази дисциплина куче може да стане шут. Но какво е лошо в това, ако куче е щастливо?
Фристайл много прост и разнообразен, винаги има какво да учиш със своето куче. Ако куче не може да скаче, няма да скаче! Ако може да скаче, да скаче!Но без угроза за здраве!
И още, господин Атанасов, отгворите на този вопрос:
- Ако НОК, по разни причини не може да работи като серьездно служебно куче(да стане полицейско куче, минотърсач,...планински спасител) какво е най-добро за него - танцуване d) небо мързелуване на дивана oo ?
с уважение Анна
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#5 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 08 October 2006 - 12:53 AM

Нямах за цел помествайки моето мнение да пораждам полемика, която на всичко отгоре намирам за безсмислена по простата причина, че аз изказвам мнение, не го налагам и не ангажирам никого да се обвързва с него. Тъй като Вие явно приемате казаното от мене твърде лично, сте се постарала да отделите доста време, за да ми отговорите, Това ме кара да се чувствам задължен да доизясня някой неща. Извинавам се, че общият текст ще стане доста дълъг, но за по-голява яснота ще пиша в червено между вашите абзаци.

Nicholay Atanassov
виждам, че трябва да отговора много обстоятелно. И така:
"Аз приветствам идеята Ви да пропагандирате едно шоу с животното, наречено най-верния приятел на човека, но все си мисля дали Вие и такива като Вас, на които допада такова отношение от страна на човека към кучето, някъде не грешите."
Абсолютно не разбирам за какво говорите


Предполагам, чe Ви е станало ясно какво искам да кажа с последните си думи, че тук някъде грешите. По-надолу направих разяснение в предишното си писане, а именно: на какво да се възхитя в момента на това, че едно НОК, селекционирано да работи, да помага и да съхрани до максимум естествената си природа е превърнато от човешкия снобизъм в шут? И още, че ако бащата на породата види, в какво е превърната целтна на неговия живот, ще се обърне в гроба


Не напразно от години на Запад се приемат редица закони как човек да се държи с животните, когато ги отглежда, когато ги транспортира, и дори, когато ги убива, за да задоволява хранителните си потребност.
Хубово че на вие е грижа какъв живот водят животни. Като вегетерианка и аз опитвимся да кучета не страдат. Само не мога да разбера връзка на това изречение към фристайла. Мисля че нямате никаква представа за този вид спорт.

Това не е изречение, това е цял абзац и целта бе да свържа хуманното отношение към животните, дори и в случаите, когато ги убиват, а какво да кажа, що за уважение и зачитане на животинско достойнство, когато караш кучето да прави буквално маймунджалъци в името на прищявките на неговия стопанин.

Преди много години ... Аз се възхищавах на превъзходната дресура, на бързината и лекотата, с която кучетата изпълняваха командите на своите собственици. ... Нейните думи бяха долу-горе в следния смисъл: На какво се възхищаваш. Та това не са кучета. Това са роботи. Те показват това, което са заставени да показват
Много обучен робот! Как само въти опашката! По принуждение!

Това репликиране за много обучен робот! който се въртял опашката по принуждение!
Вие знаете ли всъщност в кои случаи кучето размахва опашка в масовата литература всеки свързва махането на опашка единствено с демонстрция на радост. Абсолютна заблуда. Кучето маха с опашка, когато демонстрира някои форми на агресия (емоционално разтоварване), в случаи на фрустрация, когато не може да се справи с поставена задача или възникнал проблем. Неправилно е една-две поведенчески реакции да се обясняват по възможно най-елементарния начин, който се разясняваше във вече морално остаралята българска и предимно съветска литература. В много случаи размахването на опашка е аналогично на потропването с пръсти на човек, който може да е много весел в момента, може да е в стрес, а включитено и да е в микроепелептична криза. Никога едно действие не трябва да се обяснява по възможно най-достъпния за нашата мисъл начин, а да се търсят първопричините за това.

Доста се отклоних, но общо взето в тази насока се върти и моя въпрос: на какво да се възхитя в момента на това, че едно НОК, селекционирано да работи, да помага и да съхрани до максимум естествената си природа е превърнато от човешкия снобизъм в шут?
Снобизм във фристайл... Това ли е снобизм? Поне в фристайл всички могат да състезават!

Казвайки снобизм първо визирам големи, стойностни с качествата си породи, които не са саздавани просто да доставят някаква наслада на стопанина си, а наистина да работят по предназначението, за което са селекционилари.
Nicholay Atanassov
има и още нещо кое искам да кажа на Ви и такива като Вас.
Вие до някъде прави, но и грешите.
Аз искрене восхищавам на НОК, но смятам че кучета от тази порода не трябва да продават на "цивильни" хора.

Не е важно на какви хора се продава НОК. Единственото условие е те да са качествени личности, които наистина искат да работят, поддържат и доразвиват работните качества на представителите на породата.

НОК е превосходно служебно куче, кое полудява "на диван". Реалност в града е такова, че повече НОК живеят като в затвор! с къси расходки и малко късметлии имат шанс да "по-боричкат" с фигурант. Исползване на НОК в качество "диванно"(декоративно) куче е не умажение към ума и работоспособност на тази порода! Мнозинство от кучкари обучават по-начало на елементарни команди своите кучета и в повече случаи след първа година преключват. И започват стандартни расходки- куче тича като лудо с други кучета, а стопанинът стои с други кучкари , пуши и приказва приказки...Ако не продолжавам да тренираме кучето си, то след време престава да слуша.

С горното казано от Вас се съгласявам абсолютно, но с едно НО. НОК може да живее и на диван и под диван и където още щете в жилището на стопанина си. Но НОК иска да се работи с него. В мои публикации съм посочвал каква трябва да бъде къщичката за НОК, какъв да е светлинния коефициент, колко голяма да е площта за свободна разходка. Казвал съм, че НОК може да живее и във възможно най-малкия апартамент, НО жилището е само и единствено място за покой. Когато всеки ден се работи с едно НОК по минимум 4 часа, жилището за него не е нищо друго освен колибата, в която то се прибира, за да се наспи и на другия ден да продължи отново. Приблемът е, че изключително малко хора практикуват такъв начин на обучение, и отношение към НОК.
Много често ми задават въпроса защо не си взема НОК. Аз мога да си взема и абсолютно отговорно заявявам, че мога да си взема потомък на едни от най-известните разплодници в момента. Също така, само преди броени дни един от изявените развъдчици на породата ми предложи да го посетя и да си избера което кученце поискам по свое усмотрение и то като подарък. До тук добре, ами после. Това куче иска работа. И ако в своите ученически и студентски години правех дълги ежедневни преходи, прилагах взевъзможни техники за обучение и изпълняване на команди, сего по ред причини и други форми на заангажираност не мога да го правя. Това е единственото, което ме спира да си взема НОК, а иначе това може да стане буквално само за 1-2 дни.


Аз никак не харесвам тази реалност и за това пробутвам фристайл.

Не ми харесва израза Ви пробутвам фристайл. Това звучи като, че има нещо нередно, но с някаква цел трябва да го пробутаме на аудиторията. Вие не пробутвате, Вие рекламирате и пропагандирате. Това е добре, но нека се опитаме да съхраним достойнството на сериозните породи поне в нашите очи, като хора, като личности, като хуманисти и обичащи животинския свят.
Фристайл- вид на спортна дресура под музикалния сопровод, в свободен стил. Няма никакви задължителни елементи, има основни, като ходене редом, "Седни", "Ела" и т.н.

Да, имам представа от фристайл и как се провежда. Пак Ви казвам, лично за мене (не авнгажирам никого с мнението си и всеки е свободен да приеме или отхвърли това, което казвам) да принуждаваш сериозна порода, селекзионирана за сериозна работа в полза на човека е чиста проба шутовщина. Трябва ли пак да повтарям за служебните породи като НОК, Ротвайлер, Доберман, за северните впрегатн породи, за кучетата пазачи все животни с осанка, излъчващи гордост и респект, да ги караме да подскачат в един затворен терен под съпровода на разни музикални изпълнения и ГРАЦИОЗНОТО ПОДСКАЧАНЕ НА ТЕХНИТЕ СТОПАНИ.
Фристайл няма нищо общо с цирка! И правене куче на робот! Фристайл е спорт къде водач и куче работят заедно! И най-важно във фристайл да е ЗАБАВНО ЗА ДВАМА!
Да фристайл няма нищо общо с цирка., да не кажа шутовчина.

Да, фристайл нама нищо общо с цирка. Това си е жив циркаджилък. Пародия, гавра и подигравка с едно животно отдало се само на вярна и безрезервна служба на човека. Човекът просто превръща представители на стойностни породи в шутове, които вместо да възхищават хората с качеството на служебната си работа, предизвикват смях, превръщат ги в посмешище. Колкото това дали на кучето му е забавно да забавно му е, защото доброто обучение се постига по пътя на играта. Но тук пак опирам до въпроса, ако кучето имаше способността да проявява достойнство, да ли щеше да се чувства щастливо или унизено. И ако то е лишено от такива, нима те липсват и на нас ?!
Колкото до това, на кучето да му е забавно не отричам. На него му е забавно само и едиствено, защото доставя удоволствие на капризцитне на стопанина си. Кучето е лишено от човешката категория достойнство то се радава безрезервно и абсолютно всеотдайно на своя стопанин, който трудно бих нарекал негов приятел при условие, че използва ученията на кучето, за да предизвиква не възхищенише от сериозна дресура и работа, а насмешка за панаирджийски трикове.


Съгласна, в тази дисциплина куче може да стане шут. Но какво е лошо в това, ако куче е щастливо?

Анна, щастливи шутове няма. Колкото и да са смешни, колкото и да са забавни, колкото и овации от публиката да събират, когато влязат в гримьорната те свалят маската на псевдо щастие и се виждат един големи, изпълнени с тъга и често с унижение очи. Добре, че това ние не забелязваме в кучето. Ако ние претендираме да имаме достойнство, трябва да уважавеме това и на кучето.

Фристайл много прост и разнообразен, винаги има какво да учиш със своето куче.

При фристайл винаги има какво да научиш със свое куче.

Знаете ли колко много неща и то полезни за кучето, можете да научите само от една разходка, разбира се, ако имате очи да забележите всяка една поведенческа реакция на любимото си животно, да я асимилирате, да намерите обяснението й, което неминуемо ще Ви накара много по-добре да разберете своя любимец.
И още, господин Атанасов, отгворите на този вопрос:
- Ако НОК, по разни причини не може да работи като серьездно служебно куче (да стане полицейско куче, минотърсач,...планински спасител) какво е най-добро за него танцуване небо мързелуване на дивана?

Не приемам дилемата да танцува или да мързелува.
Този който е допуснал кучето му да мързелува, се предполага, че е достатъчно мързелив, за да тръгне да го обучава да танцува.
Аз много често казвам на някой хора: Ако вие нямате условия и възможност да отглеждане куче, ще докажете много по-голяма любов, като не си вземате. В противен случай мъката ще бъде и за него, и за вас
.

с уважение,
Анна

С уважение
Николай Атанасов

User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#6 Потребителят е офлайн   trenertg Икона

  • ветеринарен лекар -етолог
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2307
  • Регистрация: 22-December 04
  • Gender:Female
  • Location:Cофия
  • Interests:обучение на кучето , клинична етология и изследване на поведението при кучето и котката, зоопсихология .
    немско овчарко куче :) , боксер , мин пин
  • Skype:

Публикувано: 09 October 2006 - 09:38 AM

всеки сам решава какво да прави със своето куче - но за мен лично нок е и ще си остане работещо куче - това е целта на всички селекционери - едно работещо , здраво отлично изградено и фунционално куче за работа

#7 Потребителят е офлайн   dogtrener Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 218
  • Регистрация: 14-March 06

Публикувано: 09 October 2006 - 07:37 PM

Смятам , че да караш НОК да стои продължително време на задните си краиници е смазващо за тазобедрената става, особено в по-млада възраст! И то с цел да угоди на някаква прищявка! Мислете за здравето на животното не за себе се!
User's Signature

www.larymak.com

#8 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 09 October 2006 - 09:10 PM

Цитат

Смятам , че да караш НОК да стои продължително време на задните си краиници е смазващо за тазобедрената става, особено в по-млада възраст! И то с цел да угоди на някаква прищявка! Мислете за здравето на животното не за себе се!

А кой вие казал че стояние на задни крака задължительно? Сьщо като и пълзане, скокове...
Някой най накрая прочете правила по фристайл? a)
Преди да говорете нещо, направите труд да го опознаете!
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#9 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 09 October 2006 - 09:23 PM

Цитат

всеки сам решава какво да прави със своето куче - но за мен лично нок е и ще си остане работещо куче - това е целта на всички селекционери - едно работещо , здраво отлично изградено и фунционално куче за работа

Абсолютно съгласна с теб.
Само че отбележа че не става дума "да има само фристайл, да няма ИПО"
Някои тренират няколко вида спорта заедно Пример за това Флинт
Соревнования по Фристайлу. 26.02.06, Евразия-2006, Крокс-Сити, г. Москва 1 место! victoryVVV
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#10 Потребителят е офлайн   vonpav Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 338
  • Регистрация: 24-December 05

Публикувано: 09 October 2006 - 09:31 PM

Както не всеки може да стане Балетист или Балерина така и не всички породи са подходящи за подобен спорт танц или там както го наричт фристайл? oleeee
100% съм против НОК да се занимава с фристайл ! oleeee oleeee

П.С Apso защо не пробваш с котки те и без това по-цялде мързелуват по диваните,остави немските овчарки намира. worthy

#11 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 09 October 2006 - 09:54 PM

статья по фристайл на руски
Ако някой не чак толково упорит в ходене по прави линии, то може да пробва да направи композиция от това кое вече знае ( Редом, Седни, Легни,...)
Ако не иска да танцува Салса, няма проблем!!!
Вземете военен марш, облечете униформа, направете композиция от команди и ГОТОВО!
Какво е хубово във фристал? Свобода да покажете какво може кучето!
идея 1
Идея 2
идея 3
идея 4
идея 5
идея 6
Демо с Картис
User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#12 Потребителят е офлайн   Apso Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Покажи галерията
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2548
  • Регистрация: 19-October 04
  • Gender:Female
  • Location:Sofia
  • Interests:08886080270
  • Skype:

Публикувано: 09 October 2006 - 09:59 PM

Цитат

Както не всеки може да стане Балетист или Балерина така и не всички породи са подходящи за подобен спорт танц или там както го наричт фристайл? oleeee
100% съм против НОК да се занимава с фристайл ! oleeee oleeee

П.С Apso защо не пробваш с котки те и без това по-цялде мързелуват по диваните,остави немските овчарки намира. worthy

Само че във фрисатайл, изобщо не е трябва да ставаш балерина!
ни то ти, ни то твоето куче!!!
За разлика от други видови спорт с кучета.

Прикачени файлове


User's Signature

Кога човек взима ски- пьрво,той идва да се научи как да ходи на тях. Кога човек купува кола, то идва в училище да се научи как да кара тази кола. Но кога човек взима куче, вместо сам да научи как да общува със куче, той опитва да учи куче! Тотално объркана работа!
Качена снимка
училище

#13 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 October 2006 - 06:39 AM

Цитат

Цитат

Както не всеки може да стане Балетист или Балерина така и не всички породи са подходящи за подобен спорт танц или там както го наричт    фристайл?  oleeee 
100% съм против НОК да се занимава с  фристайл ! oleeee  oleeee

П.С  Apso защо не пробваш с котки те и без това по-цялде мързелуват по диваните,остави немските овчарки намира. worthy

Само че във фрисатайл, изобщо не е трябва да ставаш балерина!
ни то ти, ни то твоето куче!!!
За разлика от други видови спорт с кучета.

Гледайки последната снимка и приемайки я като реална, че човекът е инвалид, въобще случая е несъвместим. Много НОК, собственост от такива хора се стремят (обучени са) да вършат какво ли не. Те носят пантофите, доставят вестника, вдигат телефонната слушалка, включват и изключват електричеството, отварят хладилника и още безброй подобни.

Това не е шутовщина. Това е именно онази богата пластичност, която притежава НОК в полза на човека. Такова куче може да доставя удоволствие на стопанина си по всякакъв начин, ако щете - дори и да му танцува като балерира. В случая тук е важен човека, неговата възможност да бъде възможно най-пълноценен за заобикалящия го свят, от който болестта го е отделила. И едно такова куче може да предизвиква, възхищение, умиление, дори и сълзи в очите.

Мой приятел от Чехия има кучета (едното е НОК), включени в програмата за канис терапия (техни снимки има из форумите). Когато той посети някой дом за деца, с изостанало умствено развитие (да си го кажем направо - дебили), децата се търкалят върху кучето, дърпат го за ушите, за опашката, ровят му из устата. Е, ще сравните ли това с подскачането по цирковата арена, за да предизвикваме смях в аудиторията, накърнявайки "достойнството" на кучето.
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#14 Потребителят е офлайн   krasii Икона

  • Advanced Member
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 240
  • Регистрация: 26-January 06
  • Location:Хасково

Публикувано: 10 October 2006 - 07:44 AM

Лично към Apso:
Apso, да не ти пука.Прави и пропагандирай това което ти доставя удоволствие. Не си прави труда да четеш безкрайните научни безсмислици на разни "професори псевдо зоокинолози" чието единственно място за изява останаха страниците на този форум.Не си прави труда и да им отговаряш,няма смисъл.За тях изявата в този форум е от жизненно значение. Потърси в темата за КК има една темичка за НАУЧЕН ДИСПУТ. Прочети броя на поканите към една определена "личност",чието име не си заслужава да изричам.Осмисли и тогава ще разбереш колко е по лесно да се "дава акъл"без някой да ти иска това, от колкото да защитиш "научните си многоооословни доводи и аргументи" лице в лице.
Убеден съм,че ме разбра.
Поздрави,здраве и успех на всички(без един) и БОГ да ви пази.

Евгени Петков
User's Signature

Качена снимка[br]Caro von der Bildeiche-национален шампион Качена снимка BG!!! www.vonmilenium.com

#15 Потребителят е офлайн   insult Икона

  • свободен радикал
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 3974
  • Регистрация: 04-November 05
  • Gender:Female

Публикувано: 10 October 2006 - 09:27 AM

Леле, Apso, сравняват танца с куче с танца с мечка! Знаех си аз, че ти си една гадна садистка l) b) l) Твърдо са против НОК да участва в танци (на мама директорчетата w) ), феноменални са, оставам без дъх от брилянтните коментари, браво на Истинските Кучкари...

Apso, Apso, нищо не си разбрала. Гледай сега каква е работата:

1.Не е накърняващо за "достойнството" (после кой антропоморфизира) на кучето да се мята именно като "робот" в Шутцхунда и да губи състезанието, защото е застанало на 5 сантиметра по-ляво отколкото трябва (примерно), обаче е направо адът на земята, ако кучето с подскоци и развята опашка (и това насила!) се върти весело около стопаните си. l) l) l)

2.Същото е като дресура на слон или мечка, защото кучето и то е адски диво животно и изобщо му е неприсъщо да играе с главатаря на глутницата и да си създава ритуали, свързани с него. Напротив даже, на кучето му е мястото в гората! Хора, оставете горките животинчета на мира!!!

3.Сериозните породи не са направени за това, моля-моля! Ако един пудел, (който уж се бил класирал по интелект доста по-добре от НОК, ама това е гадна инсинуация и подла лъжа) се весели с танц - е, това е разбираемо, лигава порода е. Но една Истинска Немска Овчарка, Едно Истинско Куче, Собственост на Истински Кучкар освен да ляга и да става, да облайва и да захапва, то друго не бива да прави, другото е "обидно" за него.

4. НОК е куче за работа! Това да го запомниш! То е много много ефективно срещу въоръжени крадци, срещу други кучета в парка и срещу урагана Катрина. Това значи, че не може да се използва за нищо друго, това си го запиши. Работно значи сутрин го будиш в 8,30 правиш му кафе и го пращаш да се труди. Вечер като си дойде в 5 му слагаш да яде и изобщо, къде се вреш ти, която явно нищо не разбираш от тия кучета с твоите весели танци!

5. 1super Поздрави от нас, продължавай да се опитваш да втълпиш на игнорамусите, че този спорт си струва l)
User's Signature

Качена снимка

#16 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 October 2006 - 10:11 AM

Тюх, от първия ден се каня да се включа, а като се наканих - то повечето неща написани.
Понятията "шутовщина", "достойнство", "прищявка" за мен в тази тема са абсолютно не на място. Сравнението с цирк пък изобщо няма да го коментирам. Ненавиждах цирка като дете именно заради слоновете.
Кучето е съсвсем друго животно и всички го знаем прекрасно.

Фристайл е спорт точно както и спортната дресура. Паралелът е абсолютно очевиден. И в двата случая имаме:
1. Изпълнение на набор от технически елементи от страна на кучето по команда на човека. (Само че при фристайл могат да бъдат доста по-сложни).
2. Екипност и демонстрация на контакт човек/куче. (Само че при фристайл двамата са равностойни за вниманието участници).
3. Усилена работа по подготовката. Работа, при която кучето се натоварва психически и физически с всички благоприятни последствия от това.
4. Състезание и зрелище.
За каква работа говорим при спортната дресура, която липсва при фристайла? С предварителната уговорка, че аз не заклеймявам нито едното от двете, напротив, уважавам спортистите, ще попитам: Ако наречем танца шутовщина, какво е хапането на някакъв измислен ръкав в още по-измислена ситуация?
И не на последно място фристайл е възникнал по идея на хора, професионално занимаващи се с обучение в послушание.

За мен просто любителите на НОК страдат от предразсъдъци и не на последно място породен шовинизъм. Точно тяхната порода е най-сериозната, най-работната, най-достойната и с нея шега не бива. Искат да си представят кучето само гордо спасяващо хора и нации. Но танци????
А в крайна сметка всеки спорт си има своите почитатели. Един обича фигурно пързаляне, друг бокс. Бас ловя, че и двете дисциплини кучешки спорт доставят на самото куче и стопанина му еднаква радост. И никакъв снобизъм или каквито там епитети използвахте, не виждам в това.
Всичко това е казано с респект към породата и нейните любители и от човек, който сам по себе си не се увлича от фристайл. Просто подобно нихилистично отношение към един спорт, на който не сте почитатели, не е приемливо за мен. Да не говорим, че в България изобщо не го познаваме, не сме го виждали на живо, пък бързаме да го наречем с всякакви обидни имена.

И като финал: Светът е шарен. А по-голям шут от едно весело и щастливо куче в ежедневното общуване със стопанина не съм виждала b)

#17 Потребителят е офлайн   Anelia Икона

  • опитваща се да помага
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 975
  • Регистрация: 11-May 06
  • Gender:Female
  • Location:София
  • Interests:непородисти кучета

Публикувано: 10 October 2006 - 11:01 AM

Това с бордер колито-гладиатор беше страхотно! Елементите бяха изпълнени не само като отделни упражнения, а вплетени в цял танц със замисъл и сюжет. Че имаше и костюми! Един истински малък спектакъл! Браво!!! bravoS
Ако някога успея да науча моя игривко на тези неща, ще бъде много щастлив, защото за него хем ще е игра, хем ще е приятно физическо разтоварване d)

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  ferrrr.jpg (199.01K)
    Брой сваляния: 78

User's Signature

0897/878 298 Анелия
......
http://spasijivot.dog.bg/

#18 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 10 October 2006 - 11:27 AM

Като любопитен факт: има такъв спорт и с коне:
Качена снимка

#19 Потребителят е офлайн   Nicholay Atanassov Икона

  • Senior Lecturer
  • PipPipPip
  • Група: Потребители
  • Мнения: 2057
  • Регистрация: 16-April 05
  • Gender:Male
  • Location:BULGARIA

Публикувано: 10 October 2006 - 07:53 PM

Не съм допускал, че едно лично обръщение към човек, когото поздравих за ентусиазма, но изказах мнение за прилагането му спрямо определена прода, може да разгори толкова страсти.

И ако вмешателството на доказани лумпени с ограничено непродуктивно мислене и морални стойности за интригантство, не представляват нито интерес, нито ми позволяват принизяването до тях, за да им отговаря, не мога да допусна, че хора с образование, определено интелигентни и уважавани от мене, могат да реагират по такъв начин.

Пишейки на (apso) ни най-малко не съм допускал, че някой ще демонстрира криворазбрано самочувствие, явявайки се нейн адвокат при условие, че аз не се изживявам в ролята на обвинител. Лишено от логика е твърдението, че apso е една гадна садистка, при условие, че това не е заявявано от моя страна.

Не се изживявам като директорче, определено от едно дете, по-малко на години от тези, на които е собствената ми дъщеря. Не съм и против това НОК да танцува. Ако щете и на ролкови кънки го качете. Въпросът е, не къде е достойнството на кучето (такава категория при животните няма). Въпросът е къде е достойнството на тези, които си доставят веселие по този начин.

Лошо е, когато човек предпочита да се вслушва в собствения си глас вместо да е вникнал в това, което някой друг преди него е казал. Става дума за Шутцхунд. Ами писал съм го, но кой да прочете, като е по-лесно да се заклеймява и то в подигравателен тон. Я пробвайте да се върнете малко по-нагоре и намерете написаното от мене (част от цитат на съпругата ми) по отношение на Шутцхунд: Та това не са кучета. Това са роботи. Те показват това, което са заставени да показват Или е по-лесно да дребнеем, отколкото да вникнем в казаното отпреди.

Относно следващата подигравка за дивото куче, за ритуалите и мястото му в гората. Кучето не е диво, но кучето е хищник. А колкото до ритуалите, по-добре е когато не сме сигурни в нещо да позамълчим и да коментираме тогава, когато можем да се мотивираме. Защото ритуализираните форми на поведение при кучето нямат почти нищо общо с ритуализираните форми на поведение при вълка нито по богатство на изразните средства, нито по механизмите, които ги пораждат.

За интелекта на кучета: Първо, неиздържано твърдение от гледна точка на зоопсихологията. Нека първо си изясним какви са механизмите определящи интелигентността на една порода, а после да тръгваме с рогата напред. Първо, в нито една сериозна научна литература не се говори за итентелигентни породи, а за способност да решават емпирични задачи и бързината, с която се справят. И второ, донякъде има резон да се сравнява интелигентност между кучета от една порода, но да се говори за по-интелигентна порода от друга ... просто приключвам със снизходителна усмивка.

Коментар, че НОК е куче за работа. Не е така. НОК е куче за всичко! Това е може би единствената порода, при която е доказана най-голяма пластичност в изпълнение на команди, действия и бързина на вземане на решения. Е, естествено спрямо много специализирани породи тя остава на по-заден план, но пък за сметка на това е доказано, че може да се справи (макар и не на нужното ниво) с работата на почти всяка една порода. Така че НОК може не само да танцува, но и велосипед да кара. Също като мечките в цирка.

Игнорамус според мен не е много уместно, но щом пишещия така е решил...

По отношение на следващия пост за набор от технически елементи от страна на кучето по команда на човека. Доста неясно, да не кажа нелогично, изхождайки от определението какво означава в обучението на кучето набор от технически средства.

Наивистично звучи и твърдението, че във фристайл двамата (кучето и човека) са равностойни за вниманието участници. Кучето и човека в нито една своя дейност, в нито един момент на съвместност не са и не могат да бъдат равностойни. И тук подобно на твърденията, че спрямо кучето, в семейството човека бил главата на глутницата, прозира същото бегло познаване на темата за психологията на кучето и механизмите, които определят взаимоотношенията човек-куче.

Следващ момент Работа, при която кучето се натоварва психически и физически с всички благоприятни последствия от това Нито едно натоварване няма благоприятни последици, ако нивото на кортизол не се сведе до първичните си стойности преди самото натоварване. Да се говори, за изпълнение на команди под формата на игра (съвременните методи на дресура, въведени още от Дуров) е едно, но да се говори за натоварване вече е съвсем друго.

Отностно това дали хапането на ръкав не е шутовщина. Ами да шутовщина е. Абсолютна и лишена от всякакв логика за едно куче, което наистина трябва да изпълнява функцията, за която е селекционирана неговата порода Само че, хапането на ръкав е спорт за поддържане на психиката (лично аз имам резерви за тази форма на обяснение тя не е моя), на кучета от този тип. И правенето на подобни аналогии също навява доза смях, защото по същата логика може да се запитаме дали не трябва да дадем на един йоркширски териер, болонка или нещо от този род също да хапе ръкав. Просто този абзац е лишен от коментар.

Глупаво е някой, пък дори и любител на НОК да страда от предрасъдъци. Предрасъдъците са за невежите, а до тук изявилите се имат други претенции. А колкото до шовинизъм неуместно твърдение за лубители на НОК с негермански произход, принадлежност и дух.

Не, тази порода не е най-сериозната, най-работната, най-достойната. Такова дилетантско твърдение не е по-различно от твърденията за интелигентното НОК. Но когато Щефаниц решава да създаде тази порода е имал две основни цели първата, да създаде национална порода на Германия и втората да създаде куче, което да съчетавна в себе си прекрасен екстериор с превъзходни работни качества. А тези работни качества не са били кучето да танцува за наслада на тълпата. В едно лично съобщение днес (човека си знае кой е той) писах, че имам в архива си снимки на НОК от времето на Щефаниц. На тези снимки бащата на породата е снимал НОК облечено като балерина, а също и като майка, тикаща бебешка количка. И ако Щефаниц е снимал това, то не е за да каже, че това е предназначението на НОК, а да подкрепи визуално твърденията си за изключителната пластичност по отношение на дресируемост на тази порода. Писах и за моя приятел от Чехия, който има кучета по програмата за канистерапия (някъде из форумите има тяхна снимка, мисля, че я бе качила Фурия). Едното от тях е НОК. С тези кучета той посещава болници, домове за стари хора и домове за изоставени деца. Често тези деца са с психични отклонения, казано направо дебили. Та когато той отиде в дом при такива деца, те яздят кучето, дърпат го за опашката, клатят му глава за ушите, обръщат го по гръб. Това не е унижение, това не е шутовщина. И нито един разумен човек не би погледнал със снизходително съжаление кучето, което тези болни деца унижават. Това е призвание, това е работа от страна на едно животно, което също в момента изпитва радост. И ако погледнем с нашите очи коя радост е по-стойностна тази на болните деца гаврещи се с нещастното куче от служебна порода или радостта на тълпата, възхищаваща се на висшата дресура, наречена фрисайл...

Лишено от логика е и твърдението за нихилистично отношение от моя страна към един спорт, към който не изпитвам влечение. И тук пишещия е предпочел да се вслушва в собствения си глас, вместо да си спомни думи казани от мене. Аз изпитвам удоволствие да гледам тези танцуващи кучета. Доста от тях и артистизма на техните стопанки предизвикват в мене приятна усмивка. Аз говорех за друго, което или не се разбира, или няма желание да бъде разбрано.

Човекът в своята дейност е създал общо взето три големи групи кучета Служебни, Ловни и Декоративни. Самото именуване на първите две групи подсказва каква е тяхната цел. Колкото до третата група това са кучетата, които аз наричам създадени за естетическа наслада на душата. Е, тези мили, симпатични и изключително любвеобилни саздания да си танцуват колкото искат. Без да обиждам някого от притежаващите кучета от такива породи, те наистина почти за никаква служебна работа не стават освен да носят радост и утеха на човека, да го разтоварват от проблемите на напрегнатото ежедневие. А повярвайте, това съвсем не е малко. И именно това прави тези кучета не по-малко стойностни от всички останали.

Приключвам с това, с което започнах. Поведох личен разговор с конкретно лице. Ни най-малко не съм целял да възбуждам спорове. Аз не обичам полемиките, но когато някой казва нещо нека малко повечко да поразсъждава, а после да се изявява.

И друго, което абсолютно винаги съм заявявал Аз исказвам мнение, аз не налагам мнение. Така че, подобни репликирания от страна на хора в името единствено на спорта наддумване са ми чужди. За мене темата приключи.

За финал две снимки:

Първата ми е предоставена преди около 20 години от моя позната от САЩ, чиято фамилия е водеща в развъждането на Австралийски овчарки. Е, как мислите това ли е предназначението на едно пастирско куче, което пробягва на ден над 100 км, за да пасе овце?

Втората снимка ми бе дадена при едно от посещенията ми в Германия от мой приятел преподавател в школа за обучение на водачи на полицейски кучета. Когато снимката се появила по павилионите (била предназначена за пощенска картичка), фотографът бил на косъм от изправяне в съда за подигравка с породата. Единственото, което го спасило бил фактът, че кучето е в униформа на немски полицай с една дума, символ на предназначението си в полза на полицията.

Качена снимка

Качена снимка
User's Signature

"Давай наставления само на този, който търси знания,
осъзнавайки своето невежество."


Качена снимка


#20 Потребителят е офлайн   mil_ Икона

  • Advanced Member
  • Икона
  • Покажи галерията
  • Група: Без дом
  • Мнения: 11311
  • Регистрация: 04-October 04
  • Gender:Male
  • Location:София, Борово

Публикувано: 11 October 2006 - 07:46 AM

Свивам рамене безпомощно.
Не съм се обръщала лично към вас, г-н Атанасов.
На написаното от вас нямам никакъв коментар. "Наслада за тълпата". Подобна квалификация автоматично изключва възможността за дискусия. Също като "репликирания от страна на хора в името единствено на спорта наддумване.
Очевидно когато хората искат да изразят несъвпадащо с вашето мнение, стават тутакси достойни за подобни квалификации.
Целта ми е най-малкото да се наддумвам с вас, защото знам прекрасно, че не ми е по силите.
Целта ми е да подкрепя Апсо в едно достойно за уважение и трудно начинание.

btw съществува класация по интелигентност на породите, направена въз основа на определени критерии, които са дефинирани. В нея винаги е водил пуделът. И тя не е измислена от insult.

  • (2 Страници) +
  • 1
  • 2
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да отговаряш в тази тема

1 потребители четат тази тема
0 потребители, 1 гости, 0 анонимни