Придобита безнадежност.
След като ендокринологът Ханс Селие разработва теорията за биологичния стрес, изследва неговата физиология в системата хипоталамус – хипофиза – адренална кора, разделя стресовата реакция на три фази – тревожност, съпротива/адаптация и изтощение, създава концепцията за Общия адаптационен синдром се явяват много учени последователи, един от които е психологът Д-р Мартин Селигман. Той решава да продължи изследванията за тревожността и провежда серия експерименти с триада кучета, разработва концепция за придобитата/заучена безнадежност и въвежда такова понятие след 10-годишни научни занимания, изследва причините за възникване и пътищата, по които да се преодолее . По-късно друг учен потвърждава същите изводи от тези експерименти с кучетата и за хората.
За хората нагледен пример е българското общество след прехода на 10-ти до днес, първо хората скачаха („кой не скача, е червен”), съпротивляваха се на системата, други избягаха от системата зад граница, но след толкова години изтощение и хаотични действия, останалите живи се примириха най-накрая и с последните си сили минаха във втора група на оцеляващите.
Това беше по темата за
стреса, за любознателните и внимателните, наблюдателните и загрижените, които пазят кучетата си (децата, учениците, служителите си, а, и себе си

) да не стигат до подобни състояния.
Цитат
E,нали можете да четете и превеждате сама ? Какво очаквате ? И макар да оставих почти цялото Ви мнение ще отговоря на последното така :
има статии и материали,само че не знаете къде да търсите .
PS. Всеки може да преведе текст , стига обаче да бъде поканен да го направи . А за стане това той трябва да е известен на възложителят ...
Дано този отговор да Ви задоволява .
п.с. Точно така, starrkopf, не зная къде да търся! Нещо повече, не искам и да зная къде да търся и не очаквам информация от вас! „Религията” ми забранява :) „Нямай други Богове, освен Мене!” Нито пък имам проблемно куче. Който има претенции, че знае как се решава даден проблем, да се обяснява и представя пред широката публика, според мен. И пред тези, на които успее да спечели доверието. Ако желае и има страх/тревоги някакви си (първа фаза на стреса), да си крие информацията. Негова воля. Да бяга или да се съпротивлява/адаптира към средата (втора фаза на стреса) отново е негова воля. Важното е да не стига до последната фаза на изтощение, примирение и придобита безпомощност, т.е. да не стане трайно завършен песимист. Всеки човек има свободно волеизявление, но не всеки човек дава свободно волеизявление на кучето си.
Бъдете оптимисти и кучетата ви ще бъдат щастливи покрай вас!