Здравейте,
Коотко Фендона е препарат който унищожава основно кърлежи и бълхи а покрай тях и някои други малки натрапни хвърчащи и летящи гадинки-както вече споделих за мое съжаление въшките по розите ми се оказаха много инати и издражливи зелени гадинки,но пк за сметка на това мравки,стоножки разни пепруди бръмбари и темподобни се бяха гътнали на следващия ден.
По предпирсание на самия препарат пише че след третиране на площите с препарата трябва да се изчакат 24ч. и тогава да се пускат животните понеже има вероятност от натравяне ако се погълне-аз като напръскам двора и градината малкия не го пускам на двора докато не минат 24ч. а Кая я затварям в задния двор щото пък тя има навик като я дразни стомаха да яде трева.След тези 24ч.няма проблем-но тъй като не съм информирана ако ден или два след третирането кучето погълне трева или нещо което е било напръскано какво може да стане-по добре се обръни към лекаря на твоето куче да ти разясни-те докторите си знаят най-добре,това го казавм защото аз фендона си го купувам от вет.клиниката-и до сега проблем не съм имала с поглъщане на препарата.Той се впръсква след обработване на тревните площи-сиреч след като си окосиш градинката.
Гале Дронтала му взимам хапченце до 10кг. няма значение дали преди или след ядене го даваш-но ако кучето е с по "кекаво"стомахче е хубаво да му го дадеш два три часа преди хранене-примерно стриваш хапчето на прах и го омесваш с малко кучешка консервичка и му поднасяш този върховен вкусен и най-вече здравословен специалитет-ако кучето не е инатливо и разглезено като моето слънчице цепиш хапченцето на четири режижш малки парченца кренвиршче пъхаш малките четвартинки хапченца в тях и "бон а пети"-втория вариянт при нас не е приложим-Гиги изяжда кренвирша и изплюва полу разтопеното хапче-шмекер е голям
Не е хубаво да се претоварва организма на кучето с много препарати на веднъж-добре е да има поне 5 дни разтояние от примерно прием на таблетка за втрешно обезпаразитяване,слагане на пипета за външно обезпаразитяване и съответно който се презастрахова като мен и с каишка пак още пет дена-имй напредвид че каишката след като се сложи на кучето действа до два месеца но естествено тя действа само когато е на кучето
Дирофилариоза-описание на болеста!
Дирофилариозата е заболяване широко разпространено в световен мащаб. Заразяват се видовете куче, котка, пор, лисица, вълк, тюлен, кон. Човекът може много рядко да бъде случаен гостоприемник в който Dirofilaria immitis не може да завърши цикъла си на развитие до възрастен паразит. Разпространението зависи от популацията на резервоарен гостоприемник (обикновено куче), в който завършва жизнения цикъл на паразита и се получава микрофиларемия, и от популацията на комарите, в които се развиват ранните ларвни стадии.
Заболяването се причинява от Dirofilaria immitis. Възрастните червеи с дължина от 17-27 см нормално паразитират в пулмонарните артерии и дясното предсърдие. Микрофилариите (дълги около 315 сm) се намират в кръвния ток и живеят 1-3 години. Микрофилариите се поглъщат от комари по време на храненето им. В комарите те узряват до ларви трета степен (L 3) за 8-28 дни в зависимост от външните температури. След това комарите могат да заразят чрез ухапване друго животно. Един комар може да пренесе 10-12 инвазиоспособни ларви. Теоретично бълхите също могат да бъдат преносители. В заразеното куче за около 6 месеца L 3 зреят до L 4 и L 5 и се превръщат във възрастни паразити. L 5 ларвите са дълги 1-2 см и могат да предизвикат клинично проявено заболяване при придвижването си в най-дисталните краища на пулмонарните артерии, където те зреят. Кучета с голям брой мигриращи L 5 могат да започнат да кашлят 2-3 месеца преди да има микрофиларемия или антигени в кръвта. Диагнозата в такива случаи е трудна. 6-7 месеца след инвазирането кучето развива микрофиларемия, ако има възрастни червеи и от двата пола. При около 10 % от случаите микрофиларемията предизвиква мощна имунна реакция, която унищожава микрофилариите. Възрастните червеи в сърцето живеят 3-5 години. Докато са живи те рядко превизвикват ендартерит и емболизация. Те обаче предизвикват нарушаване на хемодинамиката, повишаване на кръвното налягане, хипертрофия на дясната камера и дясностранна сърдечна недостатъчност.
Много кучета с дирофилариоза са асимптоматични. Видимо болните животни се уморяват лесно, отслабват, развиват задух, особено след физическо натоварване, кашлят, често с кръв в изхрачения секрет. Кашлицата е основен клиничен признак. Основен фактор в заболяването са възрастните паразити, които се намират в пулмонарните артерии и дясната част на сърцето. В някои случаи, обаче, отделни паразити могат да предизвикат емболия на артерии в мозъка, окото и други органи, което води до съответните органни заболявания.
При механично запушване на трикуспидалната клапа или поради развитието на cor pulmonale се развиват признаци на дясностранна сърдечна недостатъчност. При аускултация се чуват ненормални белодробни шумове (най-често влажни хрипове), по-силен и често разцепен втори сърдечен тон, сърдечен шум, свързан с трикуспидалната клапа, сърдечни аритмии. Може да се наблюдава асцит, хепатомегалия, иктерус, чернодробна и бъбречна дисфункция. При запушване на vena cava от паразити, което се получава при повече от 60 възрастни червея, много често се развива разширяване на югуларните вени и пулсации на югуларните вени (ретрограден венозен пулс), дисиминирана вътресъдова коагулация и смърт до 24-72 часа, вследствие на кардиогенен шок. Това състояние се нарича синдром на vena cava (caval syndrom). Синдромът на vena cava трябва да се отдиференцира от тежката форма на заболяването без обструкция,за да се прецени дали е необходимо или не хирургическо лечение. Запушването на vena cava се доказва най-точно с ехография.
Тестове за доказване на заболяването-
Тестове за микрофиларии в кръвта. Лесни за приложение, евтини.
без концентрация – директно в капка хепаринизирана кръв. Необходими са микроскоп с увеличение 40х, предметни и покривни стъкла. Микрофилариите са подвижни и се различават лесно на фона на еритроцитите. Ефективността е около 60 %.
с концентрация – метод на Knott. Необходими са 1 мл кръв, 9 мл 2 % формалин, центрофуга с 1500-2000 оборота, епруветки. За по-лесно откриване на микрофилариите може да се използва и метиленово синьо 0,1 %. В епруветка са смесват 1 мл кръв и 9 мл 2 % формалин. Центрофугират се 10 минути на около 1500 оборота. Супернатантата се отлива с рязко движение. Утайката се разбърква внимателно. Една капка от нея се смесва с една капка метиленово синьо 0,1 %, макар че на добър микроскоп микрофилариите се виждат и без оцветяване.
Серологични тестове. Лесни за приложение, скъпи, над 95 % ефективност. Те улавят скрити инфекции, при които липсват микрофиларии в кръвта. Около 10-30 % от кучетата с дирофилария нямат микрофиларии в кръвта. Това може да се дължи на различни фактори – имунна реакция на организма унищожаваща микрофилариите, присъствие на паразити само от единия пол, скорошно третиране с ларвицидни средства (Ivermectin и др.). Катедра ”Паразитология” към Ветеринарен факултет - Стара Загора, разполага с антигенен тест PetCheckHTWM AntigenTestKit. За контакти тел. 042/607-406, 042/550-87,
Профилактика и предпазване-
За профилактика се използват препарати, съдържащи макроциклични лактони - Ivermectin (Heartgard), milbemycin oxime (Interceptor, Sentinel), moxidectin (ProHeart,ProHeart6), selamectin (Revolution, Stronghold), и пиперазиновото производно diethylcarbamazine citrate (DEC).
DEC (Filaribitis) се използва веднъж дневно по време на целия сезон на комарите и в сравнение с макроцикличните лактони не е удобен за употреба.
Selamectin е нов препарат, който се прилага капково върху кожата, което е по-удобно в някои случаи. Смята се за ефективен както срещу вдътрешни паразити (тении и глисти), така и слещу външни (бълхи и кърлежи).
Апропо препарата Ивермектин;Цевамек се използва и за лечението на демодекоза!
Аз ползвам препарат за дирофилариозата който е като пипета прилага се външно срещу вътрешни паразити-не споменавам умишлено името на препарата поради лични причини и молба на човека който ме снабдява с препарата от другия край на света-"буквално" ако някой желае инфо-да ми пише на лични.
Само да вметна ако не сте чели статистики за разпространението на това наистина гадно и пагобно за кучетата заболяване да ви информирам че огнища на заразата са открити в Пловдив особено покрай реките и водоемите,има вече случаи и в София-по черноморието също са регистрирани случаи на зараза.
Няма място за паника просто "овреме"трябва да се вземат мерки за предпазване от болеста-кучетата се третират с избран препарат само през летните месеци когато има "нашествие"на комари-те са главните приносители.
Дано да не ви се случва да виждате тези гадни гнусни червеи-наистина са ужасни-видях ги в запечатано бурканче в клиниката-бяха ги изкарали от един нещастник-кучо-меко казано са ужсни и зловещи все едно гледаш филм на Стивън Кинг