Здравейте отново!
Попълвам темата с още полезни статии и съвети от мениджърът на групата от ветеринарни лекари на OLIVER'S Д-р Линда Хансън.
Има ги в изцяло обновения сайт:
www.OLIVERS-BG.com
Надявам се да са полезни, тъй като почти всеки от нас се сблъсква с подобни въпроси и проблеми.
Храните за кученца - добър старт за добър живот
Кученцата, както всички знаем, са невероятни същества. Техният чар, желание за живот и тромави движения неимоверно биха усмихнали всеки. Въпреки това, когато взимаме кученце има някои практически съображения, за които трябва да помислим – обучение, хигиена, ваксинации, здраве и хранене.
Повечето кученца отиват в новите си домове на възраст около 8 седмици. В много отношения това е важен момент от живота им и е от съществено значение да съчетаем правилно грижите за тях. Това включва адекватно и правилно хранене още от първият ден у дома, което е от жизненоважно значение не само за растежа и здравия разум на кученцето, но също така помага на профилактиката срещу евентуални бъдещи заболявания през живота на кученцето. Растежът е сложен процес, резултат от взаимодействие между генетика, хранене, упражнения и хормонално влияние. Това е така, защото храната е от съществено значение за имунната система, изгражда, регулира темповете на растеж и развитието на скелета. Целта на храната за кученца е да развие малките приятели до големи, здрави и красиви кучета. С други думи, правилното хранене е от решаващо значение за контролиран темп на растеж, намаляване вероятността за затлъстяване и рисковете за ставни заболявания в резултат от неправилно развитие.
Малките кученца не са достатъчно развити след раждането си, което означава, че тяхната костна структура е все още незряла особено при големите породи или тези, които в зряла възраст ще достигнат над 25кг. и са предразположени към заболявания следствие от недохранване на костната структура, причинени от неправилно развитие. Развитието, което човек претърпява през първите 14-16г. от живота си е само 12 до 18 месеца при едно куче. Така че добре балансираната храна, особено през първите 2 месеца от живота на кученцето, е от жизнено важно значение, като според съществуващата литература за храненето е най-важен външен фактор за здравословно изграждане на костната структура.
Растежът е енергия и взискателен процес на хранене. Съдържанието на енергия и калций в храната е особено важна, тъй като е доказано, че високото им съдържание в храната може да предразположи кученцето към бъдещи ставни заболявания, тазобедрена дисплазия, остеохондроза. Високото съдържание на енергия в храната може да доведе до увеличаване темповете на растеж, което е рисков фактор за деформации на скелета и наднормено тегло, което може да претовари незрелия организъм. Това обаче не означава, че кученцето трябва да се храни с храна с ниско съдържание на мазнини, тъй като те са основен източник на енергия и е от първостепенно значение за усвояването на мастноразтворимите витамини, както и за вкусът на храната. Тъй като кученцата от различни породи се различават много една от друга е трудно да се определи фиксирана нужда от енергия. Важно е кученцето да получава точното количество храна, като ориентир могат да бъдат количествата посочени на опаковката с храна, но въпреки това трябва да следите зорко своят любимец, проверявайки състоянието му и темп на растеж. Ако кученцето започне да показва признаци на наднормено тегло, или ако кученцето расте по-бързо отколкото е нормално за породата (особено при едри породи кучета), то трябва да намалите храната.
Калций, фосфор и други минерали са естествени компоненти на костната тъкан, но калцият е важен минерал , по отношение на скоростта на растежа на костите . Количествата на всеки минерал не са без значение, като излишъкът на един минерал може да попречи за усвояването на друг. Твърде много калций например ще намали способността за усвояване на магнезий и цинк, и двата от които от голямо значение за здравината на костите. От друга страна твърде много фосфор намалява усвояването на калций. Поради това е от решаващо значение съдържанието на калций и фосфор и по-специално те да бъдат балансирани. Препоръчително е съдържанието от 0,7 до 1.7% калций в храните за малки породи, докато в тези за едри не трябва да превишава 0.7 до 1.2%. В тази връзка ние силно препоръчваме малките кученца да не бъдат хранени с храна за възрастни кучета. Обикновените храни съдържат по-малка концентрация на енергия и това може да доведе до твърде висок прием на калций. Освен това обикновената храна е по-трудно смилаема, което увеличава риска от увреждане на стомашно-чревната система на малкото кученце, както и блокиране усвояването на хранителни вещества. Стар слух твърди, че малките кученца трябва да бъдат хранени с храна за възрастни, тъй като високото съдържание на протеини в храната за кученца би увеличило риска от ставни заболявания. Научни изследвания са опровергали това твърдение и са доказали, че напротив, протеинът е основна хранителна съставка за способността на малкото кученце да расте и да сформира тъкан.
В допълнение към състава на храните, трябва да се отбележи, че и методът на хранене е от значение за едрите породи кученца. Ние съветваме да избягвате свободният достъп до храна, тъй като това ще доведе до по-голям прием, отколкото се препоръчва. Почасово хранене на малки порции е по-лесно за собственика да регулира приема на малкото кученце в съответствие с неговите потребности. До възраст 4-5 месеца, кученцата трябва да се хранят по три пъти на ден и от 5 до 12 м . – два пъти, след което зависи от Вас дали предпочитате хранене веднъж или два пъти дневно.
В обобщение:
Използването на висококачествена храна е най-добрия начин да осигурите на кученцето си правилно количество енергия и хранителни вещества, които отговарят на нуждите на кученцето по време на неговият растеж. Много е важно да храните с висококачествени храни още от самото начало, за да предотвратите болести, причинени от нискокачествени храни. Всяко кученце расте различно, поради което, Вие – собственикът, не трябва стриктно да следвате отбелязаните количества на опаковката, а да наблюдавате развитието на кученцето, според което да определите дали се нуждае от повече или по-малко храна. Храните за кученца няма да доведат до по-големи размени на кучето, а до контролиран здравословен растеж. Освен това, няма нищо лошо в използването на храна за кученца по-дълго от препоръчаното, стига кученцето да не бъде прехранвано. Освен това препоръчваме за големите породи стандарта храна за кученца до навършване на 4 месеца, като през този период нуждата от енергия е толкова висока, че храната за едри породи може да не осигури достатъчно енергия в този период, както споменахме по-горе, че съдържа по-малко енергия.
Храна за кученца трябва да се използва докато костите са на 90% развити. До тогава костите и мускулите се развиват и израстват. Обикновено този етап на развитие е достигнат на възраст между 6 и 12 месеца, макар и често дори по-късно за големите породи кучета. Ако кученцето наддава на тегло прекалено бързо, ако забележите накуцване, болезненост, когото докоснете ставите или някакъв вид деформация трябва да се свържете с Вашият ветеринарен лекар, тъй като това може да бъде признак за развиващо се ставно заболяване.
Алергиите - когато имунната система свръхреагира
Като ветеринарен лекар на OLIVER'S PETFOOD , опитът е невероятно възнаграждение, когато комуникираш с клиенти. Наред с всичко други, моята работа е да давам професионални съвети и насоки относно избор на храна за домашните любимци, което на практика означава, че най-често от такива се нуждаят стопаните на кучета и котки, които страдат от заболявания или разстройства и за да се определи възможно най-точно аз се допитвам до второ мнение на професионалист за да отговорим заедно на специфичните изисквания към хранителните вещества.
Често получаваме запитвания от клиенти, чиито домашни любимци имат симптоми подобни на алергия, обикновено изразяващи се в кожни проблеми, сърбеж, зачервяване, загуба на козината, инфекции на кожата и ушния канал, неправилно функциониране на червата като повръщане и диария. Важно е да се знае, че животните, точно като хората, могат да придобият алергии към различни фактори, така наречените алергени, напр. домашен прах, мухъл, бълхи, цветен прашец, както и някои храни. Начините, по които домашния любимец може да реагира на алергена са разделени на три категории: инхалаторна алергия (атопична), хранителна алергия и чрез физически контакт.
Тази статия е основно насочена към хранителните алергии.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Когато в един организъм се развива алергия, имунната система свръхреагира на иначе безвредни фактори. Имунната система е предназначена да защитава тялото от външни фактори като вируси, бактерии, паразити. В случай на развитие на алергия, тялото създава антитела срещу външни влияния, които обикновено не са вредни, т.е. тялото прави „грешка”. Тези обикновено безобидни фактори се наричат алергени.
Най-голям риск съществува при фактори, с които организмът има ежедневно контакт. Някои източници сочат, че от 10 до 20% от всички случаи са хранителни алергии. Те са разделени на хранителна алергия и непоносимост към храни, като втората е в следствие на болест, а не причинена от имунната система. Научните изследвания са показали, че повишената склонност към алергията е причинена ако в продължение на дълъг период от време се използва само един хранителен продукт, докато непоносимостта е следствие от еднократно приемане на конкретна съставка.
СИМПТОМИ
Ако подозирате, че любимецът Ви развива алергия, трябва да гледате дали не се появява сърбеж по кожата ( без признаци на паразити, като бълхи, въшки, кърлежи), често придружени със симптоми на разстройство на стомашно-чревния тракт. Такива симптоми могат най-често да бъдат забелязани по крайниците/лапите, подмишниците и слабините, в основата на опашката, главата и ушите, често съпроводени от инфекция на ушния канал. При сърбеж обикновено любимецът се ближе, което може да доведе и до загуба на козината в областта и зачервяване.
Тъй като може да настъпи объркване от какво точно са причинени симптомите, най-добре е любимецът Ви да бъде прегледан от ветеринарен лекар, преди да предприемете съответни действия.
Рискови фактори за хранителна алергия:
• Някои източници на храни и съставки
• Храни с ниска степен на усвояемост
• Някои породи като Немска овчарка и Уест Хай Уайт териер
• Възраст – случва се обикновено при животни на по-малко от 1г.
• Други паралелни заболявания
Много хранителни съставки могат да бъдат алергени, обаче говеждо месо, млечни продукти и пшеница са едни от най-рисковите и силни алергени. Също така зърнени храни, съдържащи глутен - ечемик, ръж, пшеница.
ЛЕЧЕНИЕ
Лечението на хранителните алергии и непоносимостта към определени храни е смяната на диетата. В момента лабораторни тестове се считат за несигурни, за да се прави диагноза. Следователно трябва да проследите източника на храна, който домашния любимец не понася, за да може ветеринарен лекар да диагностицира по-точно и да вземе решение за лечение в няколко фази описани по-долу.
• Метод на елиминиране: Хранене с хипоалергенна храна, т.е. OLIVER'S LAMB или OLIVER'S SELECTED FISH .
Цел: да се сведат до минимум рисковите съставки по време на периода на откриване на симптомите.
• Някои протеини са особени алергени и трябва да се внимава за съдържанието им в храната, както и за съдържанието на въглероден оксид. Препоръчително е да бъдат такива, на които любимецът Ви не е бил изложен преди. Агнето, например, е основен източник на протеини в OLIVER'S LAMB в комбинация с овес и картофи – основните източници на въглероден оксид, докато в OLIVER'S SELECTED FISH тези източници са риба и картофи.
• За предпочитане периодът на хранене е да продължи от 4 до 12 седмици, което ще позволи пречистване на тялото и регенериране на кожата и козината.
Някои характеристики на идеалната храна, чрез която да елиминирате:
• Ограничен брой източници на протеини (за предпочитане един, максимум два)
• Протеините да бъдат лесно усвояеми
• Без добавки като изкуствени оцветители и консерванти
• Адаптирани към нуждите на домашния любимец
• Период на въвеждане на още съставки: постепенно хранене с други видове храни. Ако проблемите с кожата и стомахът се върнат, диагнозата на алергията или непоносимостта могат лесно да бъдат направени.
• Провокативен период: Хранене с други видове храна на интервали от 10 дни.
В днешно време има изключително висококачествени хипоалергенни храни като OLIVER'S LAMB и OLIVER'S SELECTED FISH. И като цяло ако тези храни понасят добре на любимецът Ви, можете да пропуснете периодът на провокации и да продължите с тази диета до края на живота му.
За да се определи дали храната е причина за алергията на животното или не, може да записвате всичко което яде всеки ден в продължение на няколко месеца, включително и награди, лакомства, остатъци от човешка храна, витамини и добавки, достъп до други източници на храна – неща от градината, на разходка или от съседите, както и място и съд за хранене, напр. е доказано, че пластмасовите купи могат да доведат до алергия чрез контакт. От вашите бележки ветеринарен лекар ще може да определи дали има връзка между въздействие и развитие на клинични симптоми.
В почти всички случаи на алергични реакции, които могат да се повлияят положително от омега 3 мастни киселини, може да бъде използвано като добавка OLIVER'S OMEGA 3 BOOST масло от сьомга, което ще облекчи симптомите на сърбеж и ще подтисне процесът на възпаление, което води до здрава кожа и козина. Освен това може да използвате редовни медицински шампоани, които са предписани от Вашият лекар.
В много случаи, алергиите са разочароващо сложно заболяване, и разбира се моментът, когато стопанинът открие първите симптоми, докато не бъде поставена точна диагноза, която да се управлява, освен това е възможно да продължи дълго и да струва не малко финанси. Въпреки това, използването на подходящ вид храни и хранителни добавки са едни много добри предпазни мерки срещу евентуална поява на алергии, като осигурявате на любимецът си пълноценен начин на живот с минимален риск за развиване на алергии.
Прекалената пълнота
Нека да признаем – всички знаем… когато „Монти” ни погледне с онези големи мили очи, че той също трябва да получи поне хапка от това, което е на нашата маса? Но поддавайки се на погледът и мислейки, че правим добро, за нещастие довежда до нарастване броят затлъстели четириноги приятели, които напоследък посещават нашата клиника. Около 25 до 30% от домашните любимци страдат от затлъстяване, а се смята, че процентът е дори по-висок при любимците, живеещи в градовете. Основната причина за това е твърде високия прием на калории.
Затлъстяването се определя като натрупване на мазнини в телесните тъкани. Както при хората, затлъстяването почти винаги има негативен ефект върху здравето и качеството на живот. Първите видими симптоми са недостиг на въздух и проблемен модул на движение. Освен това може косвено да влоши други заболявания като ставни проблеми, сърдечносъдови заболявания, диабет, както и разстройства на черния дроб и панкреаса. Други усложнения като увреждане на имунната система, проблеми с кожата, непоносимост към топлина също са възможни.
Както споменахме по-горе, затлъстяването е възможно при определен период от време, когато животното е в положителен енергиен баланс. Някои рискови фактори, обаче, могат да окажат влияние върху това развитие, а сред тях са:
• Генетика: Както при хората, затлъстяването може да бъде наследствено. Някои породи страдат от това по-често, като Лабрадор ретривър и Кокер шпаниол, някои ловни породи и гончета, както и кръстоски м/у две или повече породи, които са предразположени към генетично влияние върху ефективността на обмяната на веществата.
• Хормоните: Когато животното се неутрализира, т.е. стерилизирани или кастрирани животни, при липса на въздействие на половите хормони се създава спад в обмяната на веществата за някои животни, повишен апетит и намалена активност. Тези фактори означават, че кастрираните животни като цяло се нуждаят само от 75 до 80% от количеството, посочена като дневна дажба на пакетите с храна. Моля, имайте в предвид, че това е само принципно правило и действително количеството се определя за всеки любимец индивидуално, зависещо също от фактори като ниво на активност, околна среда и природа, възраст, порода и др.
• Въсраст: По-голямата част от затлъстелите кучета са на възраст м/у 2 и 12г., достигайки своя връх около 8г. Възможни причини за това са намаляване нивото на активност и загуба на телесна тъкан, например мускулна маса.
• Ниво на активност: Повишен прием на калории и твърде малко упражнения са двете основни причини за затлъстяването. За съжаление живеем във времена, когато повечето от нас са заети целодневно и в резултат на което нашите домашни любимци трябва да прекарат голяма част от деня вкъщи.
• Количеството на храната: Твърде много и високо енергийна храна в съчетание с лакомства и парченца от нашите ястия ежедневно, неизбежно ще доведе до затлъстяване.
Сред по-малко значимите причини за затлъстяване са лечение с хормони и някои нарушения на обмяната на веществата напр. при Синдрома на Кушинг.
Въпреки, че първоначално битката може да изглежда загубена, подлагайки Вашият любимец на диета за отслабване, то тя по никакъв начин не е битка, която да не може да бъде спечелена! В днешно време има толкова много добри продукти с ниско съдържание на калории, че Вашият любимец не трябва непременно да бъде подлаган на стресиращи гладни диети. Повечето ветеринари предлагат програми и съвети за правилна диета. Освен това някои дистрибутори на храни за любимци предлагат и консултации, които може да получите съвсем безплатно.
Освен количеството и вида на храната е също добре да се проверят съдържанието на въглероден оксид, протеини и мазнини, като тези три фактора определят енергийното съдържание на храната. Идеалната диета за отслабване трябва да съдържа ниско количество мазнини, умерено съдържание на фибри и високо количество протеин. Високото съдържание на протеин гарантира, че животното не губи тъкан от тялото по време на диетата и същевременно увеличава чувството за засищане, в същото време намалява концентрацията на енергия. Въпреки това, само храна и диета не решава изцяло проблема. Трябва да осигурите достатъчно движения ежедневно, чрез игра, ходене, плуване или всяка друга физическа активност, която поддържа животното активно за от 20 до 60 мин. дневно.
Поздрави и успех на всички!