Публикувано: 12 August 2010 - 10:41 AM
Отново - теста, който се търси съгласно така публикувания проект за наредба е за определяне на АГРЕСИВНОСТ на куче, а не за контол и водимост. Това е грешното, неговата насока и посоката, в която се търси проблема, в самото куче, а не в човека.
Отново - агресията не е лошо нещо и всяко едно куче я притежава. Това е инстинкт, заложен в кучето, в самото животно. Било то хранителна, било то териториална, било то полова, било то страхова, било то отбранителна, било то доминантна, било то ловна, било то хищническа - тя е помагала и ще продължава да помага на кучето да оцелява като индивид. Напълно погрешно е да се търси отсъствието на такава, всяко едно куче я има и при определени обстоятелства тя може да се прояви. Може да се тества темперамент, водимост, контрол, които са фактори, влияещи върху проявата на агресията, но не и остъствието на такава, както съм написал, всяко едно куче я има и тя е част от него, това все пак е животно с свойте инстинкти.
Човешката грижа, контрола върху кучето и социализацията са факторите, които могат и влияят върху поведението на кучето - върху това трябва да се набляга, това трябва да се оценява.
За "демократичните" държави много грешите. Сочените от много хора като "демократични" по отношение на хората държави са строго дискриминационни по отношение на кучетата. В някои от провинциите в Германия, за да имате куче от един дълъг списък, включващ почти всички "сериозни" породи, трябва да сте доказали, че сте навършили 18 години, да имате психотест, да не сте осъждан, да нямате криминални прояви и да попълните декларация, че ще посещавате зъдължително училище с инструктур, като държите тестове. Също да водите вашето си куче задължително с намордник, въпреки че е "издържало" тестовете. Ако сте нарушител - огромна глоба и кучето ви се отнема, две седмици в приют за осиновяване и ако няма кой да го осинови - евтаназия. Сочената като най демоктратична по отношение на човешките права "Демократична" Англия също е един от първенците по отношение на дискриминационните мерки по отношение на кучето - забранени за отглеждане породи, в момента дискутират, както сте прочели и да има тестове за самите стопани - дано го приемат. В Дания видяхте какво се случи. В Финландия е по лесно да си купиш кола, отколкото да имаш куче - то не са декларации за произход, то не е проверки, а ако само един съсед се оплаче, че кучето ти вдига шум, идват и ти го вземат - това е ако имаш къща, а за да гледаш куче в жилищен блок, се иска съгласието на всички съседи. За сочената като образец за демокрация САЩ, страната на "Зоополиция" съм писал - евтаназия на кучета след престой в приют, няма тестове за "неагресивност" и връщане на улицата, по всяко едно време могат да те проверят за това как гледаш кучето ти и да ти го отнемат, ако се прецени, че не го гледаш като хората, ако го пускаш да обикаля или пречи на съседите ти. После ти доказваш в съда, че си го искаш и се бориш с адвокат, за да си го вземеш.
За това - тези тестове за "агресивност" нямат място в такава наредба, това е неправилно формулирано. Там трябва да има тест за темперамент, контрол и водимост. Който стопанин ги е издължал, води кучето си на какъвто повод иска и без намордник. Който не - къс повод и намордник задължително.
Хубаво би било да се допълни и че породни кучета на стопани, членове на киноложки организации, при положение че кучетата им имат сертификат за "Млад Шампион на България", "Шампион на България" или друга страна може да се водят без намордник. Киноложките изложби са един отличен тест за стопанин и куче, те играят ролята на чудесен филтър за социализация, темперамент и водимост. Надявам се, ако има представител на киноложката общност в тези работни групи, да успее да го предложи и да се приеме, а който общинар иска, да заповяда на изложба да види как се води куче на тънък като конец повод.