Публикувано: 13 May 2010 - 10:13 AM
Много важно и необходимо е да бъдат въведени ясни и точни правила при покупката на куче. В тази връзка би било добре, ако в бъдеща наредба би било отделено достатъчно място за това и да бъдат въведени високи изисквания и към продавачите, и към купувачите като бъдещи собственици и стопани на едно животно.
Пълна забрана за продажба на домашни любимци на открити пазари като подуенския, люлинския и т.н, забрана за продажба на животни без произход в интернет. Кучета и котки да могат да се продават само и единствено от лица, които са регистрирани развъдници или официално регистрирани търговци - по мое лично мнение, търговията с кучета и котки трябва да бъде забранена, но в момента това би било невъзможно, надявам се да стане на по късен етап - пика с бездомните и изхвърлени животни все още не е достигнат и много от проблемите тепърва предстоят, забраната би била огромна превантивна мярка.
Трябва да бъдат задължени зоомагазините и зооборсите да продават само и единствено кучета с ясен произход. Покупко - продажбата да се оформя с договор между магазина, респективно зооборсата и купувача, в който :
- продавача да декларира произхода на кучето - ако е от внос, откъде е внесено, ако е от България - дали са платени необходимата такса от 1000 лева за развъждане. В договора задължително да присъства чипа на кучета, както и документа за неговата породност - ако няма такъв, изрично да се подчертава, че това е домашен любимец и не трябва да се размножава. Купувача в договора да декларира, че се е запознал с тях и ги приема.
- купувача да се легитимира с личната си карта, като копие от нея може да бъде част от договора. Лица под 18 години да не могат да бъдат собственици на кучета.
- необходимо е към договора да има общи условия, които да бъдат нещо като въведение в това да имаш куче и да описват начините за регистрация на домашния любимец в общината, извадки от Закон за защита на животните, условията, при които може да бъде отглеждано куче, предупреждение че развъждането на кучета е отговорност, както и описание на начина за внасяне и отчитане на таксата от 1000 лева, която собственика дължи, ако пусне женското си куче да роди.
- частни лица да не могат да продават кучета или ако продават, без да са платили необходимата такса развъждане - глоба от 5 000 лева. Който си е "намерил" куче - да го декларира в общината в срок от три месеца от неговото намиране.
Тези договори да се подписват в три екземпляра, един за продавача, един за купувача и един за общината, като е задължение на продавача да внесе минимум един път месечно отчет за продадените кучета, цената на която са продадени по договор, както и копие от договора, за да може общината да има необходимата информация за това къде е това куче и да може да се проследи дали то е регистрирано и е платен неговия данък. Още по добре би било, ако продавача внася таксата за първата година заедно с отчета - това би увеличило събираемостта и би улеснило купувача, с покупката на куче да си плати данъка, който да бъде преведен от търговеца на общината.
Санкциите са ниски, прекалено ниски по мое мнение. Би следвало да се увеличат в пъти, ако магазин или зооборса не изпълнят това си задължение да информират общината, на територията на която извършват търговска дейност - глоби в размер на 5 000 - 10 000 лева, при повторно също действие да им се забрани да упражняват този вид дейност като некоректни търговци. Глоби в размер на поне 1000 лева за недекларирано от собственика си куче.
Който изостави куче или кучето му бъде намерено или прибрано - глоба от 500 лева, отнемане на кучето и заплащане на всички разходи по неговото евентуално лечение и хранене до намирането на нови собственици.
Придобиването на куче от изолатор - с договор между изолатора и новия собственик, като собственика бъде освободен от всякакви такси до края на живота на кучето.
Голям проблем ни са данъците. Голям. Пълна незаинтересованост от общинските служители, ходи са от гише на гише - трудно е. Това трябва да се промени, задължително е да се промени. Най добре би било ако се постигне споразумение с общината клубовете по порода, респективно БРФК да може да събира таксите поне за свойте членове, които да превежда на общината веднъж на 6 месеца. В крайна сметка общината ще получи огромна събираемост, за каквато и не са мечтали, а ние така или иначе даваме тези пари, ще ни бъде много по лесно да си платим данъка чрез клуба, заедно с членския внос. Биха могли да направят отстъпка в случая, примерно някакъв процент от таксата регисрация, които да остават в БРФК при изпълнението на този ангажимент, които после да се разпределят от организацията в полза на клубовете спрямо това колко кучета са регистрирани от въпросния клуб. Би било хубаво и полезно ако стопанина и кучето членуват в киноложки клуб, да плащат по малък данък - това показва отговорност, а за тези, които не членуват данъка да е задължително по голям - примерно 100 лева за нечленуващи никъде, 24 лева за членове на клубове по породи.
Хубаво би било всички кучета, на възраст до две години да минават задължителен изпит за социализация. Задължителен за всички домашни любимци, като всеки, който след две години няма документ за успешно издържан изпит за социализация, да подлежи на глоба в размер не по малък от 1000 лева, които не дължи ако кастрира кучето си.
Лично мнение - таксите са малки. 24 лева са нищо, таксите трябва да бъдат поне 100 лева за некастрирано куче, а ако собственика членува в киноложки клуб и плаща данъка си през него - да се запази сегашната ставка от 24 лева. Кастрацията трябва да се доказва с официален документ от ветеринарен лекар, в който се посочва чипа на кучето, неговия стопанин, адреса му и ветеринарния лекар, извършил манипулацията.
Чипиране - задължително.
Общината трябва да извърши немалко дейности от своя страна. Да въведе и направи общ масив за регистрацията на кучета, в който те да се водят - в момента е пълен хаос, няма и липсва обща база. Да въведе контролни органи, които да могат наистина да извършват контрол и да бъдат снабдени с четящи устройства - такива липсват, нито една община няма. Без тях чипирането е безсмислено.
Каквото и да се приеме сега, то би било неработещо без последващ контрол. В тази връзка би трябвало да се създаде контактна работна група между представители на общината и представители на клубовете, която да заседава поне веднъж на 6 месеца, като се отчита събираемостта на таксите, проблемите пред кучкарите, изготвят се становища за промяна в съществуващата наредба и те, от представителите на общината да се внасят в общинския съвет за гласуване и промяна в нередбата с цел нейното усъвършенстване.
Крайно е необходимо столична община, като най голямата община в България да декларира и покаже добрия пример, за да може той да бъде последван от останалите общини. Поне вярвам, че това може да стане с помощта на БРФК, клубовете по породи и активните граждански сдружения.
И да не забравите да поканите кмета на някоя от изложбите. Нека да дойде, да види за какво става дума, да види приятни, усмихнати хора, красиви и възпитани кучета, социализирани и лесно водими. Това би убедило тези хора, че може и трябва да се работи за доброто на кучетата.