Самоед
#2327
Публикувано: 19 June 2008 - 10:04 PM


#2328
Публикувано: 19 June 2008 - 11:11 PM
Цитат
Пожелавам на брат ти са си вземе самоед от развъдник в Англия....там има фантастични кучета от тази порода.
#2329
Публикувано: 20 June 2008 - 12:45 AM
Цитат
:blink:
#2333
Публикувано: 21 June 2008 - 06:10 PM
По долу е снимката на Sabarka, за когото се знае че е първото куче на Килбурн Скот, внесено в Англия през 1889 година. Кучето е с кафяв цвят, с бяло по гърдите, краката и опашката. Малко по късно се появяват Whitey Petchora - женко куче с кремав цвят, както и и бял мъжки на име Musti, даден му за разплод. Най общо това са най често споменаваните кучета, що се касае за началото на периода на формиране на съвременния самоед. Но заедно с тях участват и още - Antarctic Buck, Аyesha, Bardog, Coona, General White, Нoudin,Jenny, Kaloff, Kaza of Farningham, Kvik, Light, Mamox, Marco, Moustan of Argenteau, Nimrod, Nova, Pelle of Halfway, Russ, Sam, Snow, Тrip,Vero, Yugor of Halfway - всички с произход Сибир, повечето донесени от различни експедиции като тази на Джаксън през 1894 година, но всъщност вноса на аборигенни кучета продължава почти до 1911 година.
Whitey Petchora дава първата генерация кучета, развъдени в Англия. От връзката и с Sabarka има син и дъщеря - Peter the Great и Neva, а от връзката с белия Musti също син и дъщеря. Nansen и Olgalene. На снимките по долу са двамата и сина - Peter the Great, черен с бяло петно на гърдите и Nansen, бял крем с кафяви уши.
Останалите кучета дават поколение, в което най често присъства белия цвят - от чисто бели до черно с бяло,кафяво с бяло. Белия цвят не е еднороден - от снежно бял до бял с различни нюанси на жълтото. Когато Скот обобщава първия стандарт на самоед през 1909 година, той записва множество цветове - чисто бял, бял с лимонови оттенъци, кафяво и бяло, черно и бяло, черно, но приема, че белия цвят е най характерен за породата.
Характерно при първоначалното развъждане на самоед е често използвания инбрийдинг, обусловен от липсата на достатъчен брой кучета. Най често използвани са - Musti, Nansen, Antarctic Buck - всички те прехвърлят на своето поколение белия цвят. Sabarka има само едно записано поколение от връзката му с Whitey Petchora, но дори и при неговото второ поколение от връзката между дъщеря му Neva и Musti се ражда бяло куче - Eng. Ch. Olaf Oussa.
Какво става с черния цвят ? Сина на Sabarka, черния Peter the Great има черен син Pedro от връзката си с Alaska, дъщеря на Russ и Flo. Следва връзка с Alaska Pom Pom - Le Garcon, после Bebete, 1910 година - Pompey, който има връзка с Wiemur, като неговата дъшеря Bee Bee има връзка с Malschick, син на Czarewitch, който от своя страна е второ поколение на белия Moustan of Argenteau, както и на белия Houdin и Olgalene - дъщеря на Musti и Whitey Petchora. Така в следствие на развъждането постепенно черния цвят изчезва.
На снимките по долу
1. Sabarka
2. Whitey Petchora
3. Nansen и Peter the Great - синове на Whitey Petchora
4. Olaf Oussa, дъщеря на Musti и Neva - сестра на Peter the Great от Sabarka/Whitey Petchora
#2335
Публикувано: 22 June 2008 - 01:59 AM
Цитат
Няма. Ако сега се появат на изложба, Sabarka,Whitey Petchora или Peter the Great щяха да бъдат дисквалифицирани. Допустими по стандарт и без да се отдава предпочитания на един или друг цвят са чисто бели, бели с бисквитки, крем, който наричат още и слонова кост, защото цвета става по наситен с времето, като той не трябва да има оттенъци на кафяво.
Но дали цвета е най важното ? По важното е, че всички тези кучета живеят в поколението си. Всички те са оставили след себе си прекрасни потомци, които ни радват и днес.
На снимката по горе, а и на тези, която ще сложа сега е едно уникално куче, Vandreem Imperial Hermioni by Berezniki - R BIS на Crufts 2008 - радост и гордост за породата, първия самоед с такава титла от най престижната изложба в света ! Това прекрасно куче е над 20 поколения от първите самоеди, но тя е и наследник на Sabarka и Whitey Petchora, на Musti и Neva, Antarctic Buck и Nansen - всички те се помнят и живеят и днес чрез свойте наследници и се радват на заслужена почит от всички, които обичат самоед.
Vandreem Imperial Hermioni by Berezniki - R BIS на Crufts 2008 !
#2339
Публикувано: 22 June 2008 - 10:18 AM

JulyVell Siberians
#2340
Публикувано: 22 June 2008 - 10:32 AM


#2341
Публикувано: 22 June 2008 - 01:02 PM
Цитат
Това е Crufts ! 1891 - 2008 - първия самоед с такова постижение ! :->)
Ето видео от групата. И да не се учуди някой, че вижда там и други породи, които не са в V група :blink:
Видео - тук
#2342
Публикувано: 22 June 2008 - 01:10 PM
Цитат
Парите нямат никакво значение в случая, единствено значение има родословието на кученцето. Очичките ще потъмнеят, предполагам, бебето е още малко. А ако останат сини - няма самоед с сини очи. Усмихвай се - важното е да ти е живо и здраво бебето, да го обичаш и да ти носи радост и щастие у дома !
#2344
Публикувано: 22 June 2008 - 08:15 PM
Цитат
Разбира се, че има разлика. Съвсем нормално е, имайте предвид, че има огромна разлика в начина на живот на самото куче, в посоката на развъждане, в в самата цел на съществуването на породата. От работно куче в тундрата, гонейки стадата с елени, участник в лова, куче за впряг - в един момент това престава да е неговото съществуване и става домашен любимец. Мисля, че съм го писал по напред в темата - в първия стандарт на породата е записан и силно изразен ловен инстинкт, който в последствие отпада и днес кучето е приятелски настроено към други животни, по скоро любопитно, отколкото с инстинкт за задържане или захапване. Липсата на агресия към подобни също е част от съвременната селекция, както и красивата и дълга козина - тя не би била функционална в тежки климатични условия. Имайте предвид, че днес самоед е много популярна порода - съществуват няколко големи центъра за неговото развъждане, ако мога така да се изразя - Англия, скандинавските страни, Русия, Съединените щати, Канада, Австралия, както и различни типове в породата, формирани следствие на работа с различна кръв. А и има стотици развъдници - всеки с собствено виждане за това как и какъв трябва да бъде самоед. Стандарта е една рамка, в която всеки проектира своето собствено виждане за това как трябва да изглежда кучето. Не мислете, че куче с родословие и куче с родословие дават идеала на породата - развъждането е доста сложен процес, в който няма как да предскажеш с абсолютна точност какво би се получило.
Белия цвят в началото е търсен и налаган, след това - въпрос на гени. Кралица Александра получава от г-жа Скот бели бебета самоед и ... и тогава е имало вестници и списания, разбира се, и кученцата бели като сняг стават много популярни. Понякога съм си мислел какво ли би било станало, ако и бяха подарили Peter the Great, но историята не може да се променя. Бели като снега - имайте предвид, че това са годините на арктическите експедиции и всички се възхищават от смелостта на полярните изследователи и на техните най добри помощници - кучетата. Самоед не е просто порода, това е духа на севера, това е начин на живот, възхищение и преклонение пред дивата природата. Така е и до днес и така и ще бъде завинаги, докато има хора, които обичат тези кучета - спомена за великото покоряване на полюсите, за силата на човешкия дух, за експедициите на Нансен, Амундсен, Скот, Пири, Джаксън ще живеят чрез тези кучета и ще се помнят.
#2345
Публикувано: 22 June 2008 - 08:54 PM
здравей искам да ти кажа че наи вероятно са те излъгали за възраста на кученцето щом има сиви очички би трябвало да е на около 25-30 дни а за килограмите на 30дни трябва да тежи около 3-5кг. а на 60 дни 6-8кг. а ако възраста е реална и бебчо е на 60 дни 3 кг. най вероятно става въпрос за среден мител шпиц но вината си е ваша не купувайте кученца без да сте видяли родителите и документи за родословие в магазините лъжат те гледат да си продадат стоката но нищо дано да е живо и здраво явно за порода не може да става въпрос но поне да е здравичко :wub:пусни снимка да го видим :o