g_tanov, в 29 January 2013 - 11:53 AM, написа:
Само дето тази наредба беше отменена с решение на върховния административен съд - ако не се лъжа. Тука има тема по въпроса, която може да ви ориентира. Потърсете с търсачката, защото мисля, че чипът вече не е задължителен и се прилага старата наредба.
"Наредбата за придобиване, притежаване и отглеждане на животни домашни любимци в София е отменена от Върховният административен съд (ВАС), научи OFFNews.bg.
ВАС се е произнесъл на 14 ноември, с което потвърди решението на Административния съд в София от май тази година. Решението е окончателно.
Благодаря за корекцията! Този факт съм го пропуснала. И все пак и чипирането и регистрацията си остават задължителни по силата на два закона:
Закон за защита на животните:
Чл. 37. (1) Регистрацията на кучета се извършва по реда на чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
(2) В базата данни се въвеждат:
1. име на страната на произход на кучето;
2. име, пол, цвят и порода;
3. дата и място (адрес) на раждане на кучето;
4. адрес, име на собственика;
5. данни на ветеринарния лекар, поставил чипа;
6. датата на поставяне на чипа или татуировката;
7. извършени ветеринарномедицински манипулации;
8. кастрация на кучето.
(3) Данните по ал. 2 се въвеждат от ветеринарния лекар, поставил чипа или татуировката.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) В 7-дневен срок от промяната на адреса, на собствеността или при смърт на кучето собственикът уведомява съответната областна дирекция по безопасност на храните.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Когато чипът или татуировката е поставен от ветеринарен лекар, който няма достъп до базата данни, той попълва данните на хартиен носител и ги предава в областната дирекция по безопасност на храните, на чиято територия практикува.
Закон за ветеринарномедицинската дейност. /последно изменен и допълнен - ДВ бр. 7 от 25 Януари 2013 г./
Чл. 174. (1) Собствениците на кучета, навършили 6-седмична възраст, ги представят на ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика, за издаване на паспорт по образец, ваксинация и обезпаразитяване.
(2) При навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст собственикът регистрира кучето при ветеринарен лекар, като представя документ за платена такса по чл. 175, ал. 1.
(3) При регистрацията на кучето ветеринарният лекар поставя татуировка или микрочип, които съдържат идентификационен код по Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици на населеното място и индивидуален номер на животното.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в ОДБХ и в съответната община.
(5) Собствениците на кучета заплащат стойността на ветеринарномедицинския паспорт и на манипулацията поставяне на татуировката или микрочипа.
Чл. 175. (В сила от 01.01.2007 г.) (1) За притежаване на куче ежегодно се заплаща такса по Закона за местните данъци и такси.
(2) Освобождават се от такса собствениците на:
1. кучета на инвалиди;
2. служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;
3. кучета, използвани за опитни цели;
4. кучета, използвани от Българския червен кръст;
5. кастрирани кучета;
6. ловни кучета.
(3) Приходите от събраните такси постъпват в общинския бюджет и се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.
Та, както и да е - това е суха материя, която правно регламентира задължението за чипиране и регистриране на домашните ни любимци.
За мен лично това носи повече позитиви, отколкото негативи, въпреки че дългоочакваната единна база данни все още не функционира.
Иначе манипулацията по поставяне на чипа е проста - инжектира се подкожно. Моето куче даже не разбра какво се случва, аз бях по-ошашкана от него

.
Иначе процедурата е чудесно обяснена от nadety90.
Успех!