Докато не се разберат и разгледат причините за извършване на тези действия, диалога е безсмислен, него няма да го има. Въпроса по скоро е да си отговорим - а ако не го правим, това как ще промени породата и какви последствия ще има за нейното съществуване, въпрос, на който непрекъснато се бутат цитати от учебника по биология за 9 клас - "Дали с или без опашки и уши гените са еднакви и липсата на уши не предизвиква някакво изменение в гените", което не е вярно, не е пълно и не се отнася за никоя порода животни - порода с порода порода не дава, ако я няма човешката селекция и селекционен процес. Необичайно е да мислите като кварталните развъждачи - бе то хъски с хъски все е хъски, чау с чау чау е, овчарско с овчарско, какво да е друго - това е логиката, но тя правилна ли е ? Не, не е. Без насочената селекция породата се изражда и се връща към изходните си форми - важи не само за кучетата, а за всички породи животни - овце, коне, кози, крави, кучета. Без селекция има кучета, няма порода.
Разберете го ясно и точно - кучето се е било, откакто е съществувало. Неговата уста, зъби, зъбен апарат, муцуна не са пригодени за ядене на гранули, а за контакт с себеподобни, дивеч, хора впредвид неговото използване. Това е кучето, то е хищник, то "работи" като домашен любимец съвсем отскоро, погледнато през призмата на неговото съществуване. И го разберете най после - в боя с кучета КУЧЕТО НЕ Е ВИНОВНО. За него боя е само начин, среда за оцеляване, нищо друго. Ние, хората сме го насочвали натам, напълно умишлено с цел то да ни бъде помощник в лова, работата или за егоистичното ни удоволствие. Ние сме го оставяли навън да се бие с вълци и подивели кучета, ние сме го хвърляли в ямите за бой, ние сме му давали храна само като си я улови и остане живо след това. И понеже сме го обичали, сме му помагали да оцее в тези трудни и непонятни за нас, съвременните хора условия.
Разбира се, че кучето предава наученото на следващото поколение. Всичко научено, включително и поведение, начин на оцеляване, дори и екстериорни белези, необходими за това. И според средата, променя своя екстериор и начин на поведение, за да оцелее, развива нови възможности, дори нови тактики благодарение на които оцелява. Разширявам темата - кучето не само предава начина си на бой, тактика, запапка, захват, но и прехвърля и развива всички екстериорни белези и поведенчески характеристики, способстващи неговото оцеляване и функционалност - това е начина му на оцеляване като вид животно, благодарение на това то съществува от хилядолетия, защото може и се променя под въздействие на околната му среда, следствие на човешката селекция. Дори и при популациите подивели кучета, където човешката намеса я няма, те също оптимизират, променят своя екстрериор и начин на поведение, за да оцелеят като популация.
Породите не са в застой, породите се движат, променят се в зависимост от условията и средата, в която съществуват. Това се повече ще се засилва, за съжаление - както написах по горе, кучето от скоро работи като домашен любимец, тепърва ще търсим отговора дали това е добре за него като вид животно или не и как ще го промени това.
Не кучето трябва да се променя, а обществото ни да се отнася с повече разбиране и хуманност към историята на породите, техните особености и функционалност. Да се стреми да ги пази, а не да ги променя поради причини, които не разбира или не може да си обясни само защото сега "така е модерно". Същото това общество застава зад кастрацията като хуманен метод, а отрича купирането като необходимост, възникнала вследствие на подобряване на работните характеристики на породите с цел запазване на тяхното здраве и породни особености - това е странен парадокс и проблема е пак на обществото, а не на кучето. Защото погледнато от гледна точка на кучето, купирането му помага, а кастрирането му отнема правото на възпроизводство, нещо, което е смисъла на неговото съществуване - странен дуализъм на хуманност, в който кучето никой не го пита, а друг решава вместо него. И както обосноваваме кастрацията като хуманен метод, толкова ли е трудно да осъзнаем, че купирането никога не е било просто "рязане" с цел естетика за човешкото око за човешко удоволствие, а също е било и остава хуманнанен акт с цел оцеляване на по добрия, по приспособения, помощ при извършване на поставените задачи ?
по-добре,по-ясно и точно едва ли може да се синтезира и обобщи след толкова писане по темата.Поздрави!



