Цитат: "Не говорим за повръщане в истинския смисъл на думата. Последната част от първия дял на храносмилателния апарат на кърлежа представлява мускулест стомах. В него има доста от изсмуканата кръв, която не е преминала към същинския стомах и е смесена с голямо количество слюнка. При задушаване този мускулест стомах се свива и част от съдържанието му може да се върне през хоботчето. Това не е обратна перисталтика, а спазъм, който в случая върши същата работа. Както и да е. Това не е толкова важно. Другото, което каза е по-важно, а именно: Времето е от значение, така че има ли забит кърлеж час по скоро потърсете лекар, който с подходящ инструмент ще извади кърлежа и ще обработи мястото. Някои лекари в такъв случай дори назначават антибиотик профилактично, което според мен е...???"
http://forum.bg-mamm...7652.msg2147332
Цитат: "1. Правилно отстраняване на запития кърлеж
Кърлежът трябва да се отстрани бързо, но много внимателно. Най-добре е това да стане с пинсети. Леко запилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица.Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без обаче да се върти и извива. Много широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургическо отстраняване.
Неправилно е и мазането на мястото на запития кърлеж с алкохол, терпентин или изгаряне с кибритена клечка. Това води до връщане на чревно съдържимо в устния апарат на кърлежа, което увеличава шансовете за предаване на евентуална зараза.
По същия начин трябва да се отстраняват и кърлежите от домашните любимци."
http://www.riokoz-vt.com/kyrleg.htm
Ама е важно да се спори и да се отстоява това което си знаем. Защото ако случайно си признаем, че някои знае нещо повече от нас - голям срам!