Провеждат ли се изложби на коне?
#23
Публикувано: 05 May 2005 - 06:18 PM
#24
Публикувано: 05 May 2005 - 06:29 PM
#27
Публикувано: 05 May 2005 - 11:55 PM
Цитат
Аз имам голяма страст към конете, а всъщност никога несъм се качвала на голям кон, виждала съм към 7 годишна как коне бягат на свобода (свободно) за последен път и изобщо просто нямам късмет с тях. Много скъпо начинание ми излиза да тренирам, а и ако тренирам предпочитам да имам собствен кон. Тук много се размечтах, но поне мечтите са безплатни. Засега мога само да се наслаждавам на състезанията в България.

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ
#30
Публикувано: 13 May 2005 - 10:35 AM
виждам, че с теб имаме много общи интереси. b)
Цитат
Аз имам материал за мойта любима порода - арабски чистокръвен кон и подготвям такъв за английския кон. Тъй като нямам почти никакво време напоследък, този материал доста ще се забави. s) Но ще се радвам, ако ме изпревариш... r)
#33
Публикувано: 13 May 2005 - 09:19 PM
Особености на породата:
Чистокръвните Арабски коне имат налка глава, с широко, добре развито чело, пречупен профил на лицевите кости, широки нздри, добре развити очни орбити и малки уши. Шията е дълга, грациозна и с лебедова форма, не много добре изразена холка, къс гръб и поясница, високо поставена опашка. Краката са здрави, с чисти и добре изразени сухожилия, релефно очертани стави, добре развити грива и опашка. Височината при холката е 148 -154см. Най-често срещани цветове са кестеняв, алест и сив. Черният цвят е рядко явление в породата което го прави и много търсен. Екстериорно, конете от Чистокръвна Арабска порода притежават благородни и красиви черти, леки и плавни движения, което позволява една много кратка, но точна характеристика красота, благородство и движение.


#34
Публикувано: 13 May 2005 - 10:07 PM

Чистокръвният Английски кон е втората уникална порода коне в света. Създадена е като кон за състезания, като за неговия пройзход може със сигурност да се говори за времето след 17ти век. Тогава англичаните купуват значителен брой жребци с източен произход, с които покривали кобили от различен тип. С това се полага началото на съвременния Чистокръвен Английски кон, известен и като бегови. След откриването на първата племенна книга през 1791г. за Чистокръвни Английски коне се признават само такива, на които педигретата и на двата родилела започват от там.
Особености на породата:
В екстериорно отношение те се характеризират с отлично телосложение височината при холката е 162 166 см, суха глава, елегантна дълга шия, добре изразена холка, къс гръб и поясница, дълбок гръден кош; здрав, добре замускулен заден пояссъс силно наклонена крупа; изчистени, здрави кракас добре изразени стави и сухожилия.
Благодарение на тези си качества Чистокръвния Английски кон е известен катобегова машина. Конете от тази порода притежават жив темперамент, енергия и желание за работа. В галоп имат широка крачка, неограничена издържливост и здравина /развиват над 60км/ч.
#35
Публикувано: 14 May 2005 - 02:58 PM
Бяхме написали(аз и Инчето) малка тема за норвежкия тегличен(така и не разбрахме как се превежда) кон...но тя отдавна замря...
#36
Публикувано: 14 May 2005 - 07:18 PM
Особености на породата:
Ръст 160 -166см височина при холката. Шията е права, дълга с добре изразен задтилък; средно дълги гръб и поясница; крупата е замускулена и с добре изразен наклон; широк гръден кош; здрави /по-груби/ крака. Екстериорните особености на тези коне ги доближават повече до ездовия тип кон, отколкото до впрегатния. Конете от тази порода са идеални за любителска езда. По характер са благи и спокоини коне.
http://www.silvena.n...omi/naomi00.jpg

#37
Публикувано: 14 May 2005 - 07:24 PM
Плевенската порода коне е създадена чрез сложно възпроизводително кръстосване в конезавода "Клементина" край град Плевен. Кобилите, използване за разплод са били с различен произход- делиормански, местни подобрени, полукръвни и англо-арабски. За покриване на тази разновидна смесица от кобили са били използвани арабски, англо-арабски, полукръвни, стрелецки и най-вече жребци от породата Гидран. Последните стават и родоначалници на линии. Призната като порода от 1951 година.
По цвят /изключително алест/ и екстериор конете от Плевенска порода са близки до тези от порадата Гидран /англо-арабски тип/. Височината при холката е 160-162 см. Главата е средно голяма с добре развити очни орбити. шията е права, дълга и добре замускулена; холката средно висока, средно дълга; гърбът и поясницата са прави, широки, къси до средно дълги; крупата е с нормален наклон, овална, добре замускулена; гръдният кош е дълъг и закръглен, крайниците са сухи, здрави, с добре изразени стави и сухожилия. В общ план тялото е закръглено, типично за англо-арабския тип коне, което Плевенският кон е унаследил /както и цвета/ от гидрана. движенията са плавни, красиви, което посилва красотата на конете. Въпреки универсалните си качества, конете от тази порода се налагат повече като ездови, особено в класическите дисциплини конен спорт.
Локализирането на племенните жребци и кобили в момента е около конезавода "Клементина" край крад Плевен.
#38
Публикувано: 14 May 2005 - 07:26 PM
Дунавската порода коне е представител на леко-впрегатния тип. Тя е третата културна порода създадена в България и като такава е призната през 1951 година. За разлика от останалите две породи - източнобългарската и плевенската, при създаването на Дунавския кон са използвани три метода на развъждане - чистопородно развъждане на жребци и кобили от порадата Нониус, поглъщателно и частично възпроизводително кръстосване. Освен кобили от породата Нониус, са били използвани и местни, полукръвни и англо-арабски. Основоположници на линии стават жребци от порадата Нониус.
Конете от породата имат сравнително едър ръст и масивно телосложение. Височината при холката е 162 см. Както при впрегатните коне, тялото е удължено и хармонично развито. Главата е с удължена лицева част, а шията е дълга и добре замускулена. Гръдният кош е дълбок, широк и дълъг. По екстериор Дунавските коне се доближават до малкия нониус. Цветят е черен и по рядко тъмнокестеняв.
Дунавските коне са подходящи за селскостопанска работа и притежаваната от тях висока работспособност е причина за тяхното широко разпространение.
Племенно ядро има в конезавод "Клементина" край град Плевен, но основния масив от ценни кобили е в частни стопани в Северозападна България.
/съжалявам но за дунавска и плевенска порода не можах да намеря снимки/
#40
Публикувано: 16 May 2005 - 08:41 AM
Модерният хановерски кон е с леки форми, в резултат на по-широкото използване на чистокръвни английски жребци. Главата им е средно голяма, с големи живи очи и средно големи уши. Шията е права, средно дълга. Добре изразена холка, широк и дълбок гръден кош. Крайниците са здрави, добре замускулени с релефно очертани стави и добре изразени сухожилия, добре оформени и здрави копита.
Хановерските коне се характеризират със спокоен темперамент, леки движения. По тип тази порода принадлежи към една от най-масивните породи в света. Височината при холката варира от 165 до 175см . конете притежават коректен екстериор с еластични свободни движения и широка производителна крачка. Те са с добър нрав, лесно се поддават на всеки вид работа и имат качества, подходящи за всички спортни дисциплини.
