- (4 Страници)
- 1
- 2
- 3
- >
- Последна »
Бездомните кучета - кошмарът на софиянци
#1
Публикувано: 20 July 2009 - 08:54 AM
Идентично е положението и в останалите паркове в столицата. Всеки у нас е виждал картинката как децата играят в парка, заобиколени от глутница. И най-често казваме, че общината е виновна за многото бездомни кучета. Някои по-оправни граждани пък вземат нещата в свои ръце и тровят бездомните псета. Това, освен че е опасно, води и до намесата на природозащитниците, които обясняват колко нехуманно е действието и как това е престъпление, което трябва да бъде наказано. Законите за защита на животните са строги, а и любителите на животните отстояват правата им.
Случаите на нахапани от бездомни, а често пъти и от домашни кучета, през последните месеци драстично се увеличиха. Малките деца са сред най-честите жертви на освирепелите четириноги. Но има много случаи и на безпричинно нападнати възрастни. Болката от ухапването най-бързо минава, но травмата и шокът остават дълго след това, обясняват психолозите.
Според експертите от общинското предприятие "Екоравновесие", работещо за регулиране популацията на бездомните кучета в столицата, за 2008 г. са заловени 4968 кучета. 579 от тях са умъртвени по ветеринарномедицински причини, останалите 4152 са обработени и върнати по места. Както гласеше един виц: "Нас не ни е страх, че кучето ще ни изнасили. Страх ни е, че ще ни ухапе." Идва и логичният въпрос: "Кастрация или евтаназия е по-доброто решение на проблема с бездомните кучета?". Според дългосрочните планове на Столична община всичките бездомни кучета трябва да бъдат поетапно изтеглени в приютите до 2011 г. Дотогава всеки трябва да се надява да не бъде нападнат от освирепели животни на метри от дома муБездомните кучета в столицата са намалели с около 23%. Последното преброяване на безстопанствените четириноги е правено през март и април тази година, съобщиха от "Екоравновесие". Ограничаването на броя на бездомните псета в София вече ще става и с още един нов приют. Модерният кучкарник бе открит в началото на месеца в Горни Богров. "Над 16 хил. лв. е издръжката на месец за гледане на животните", допълниха от "Екоравновесие". Капацитетът му е за 500 кучета на ден, а стопанин е Столична община. Това е четвъртият приют в столицата. Другите са в Лозенец", Сеславци и Слатина". Според стопанисващите новия приют целта му е поетапно да се изтеглят бездомните кучета от улиците на София. В него приоритетно ще бъдат настанявани тези от териториите на болници, училища, детски градини. Недобросъвестни стопани пробутват любимците си на държавата Много от семействата, които вземат домашен любимец, не осъзнават отговорността, която поемат. И когато кучето стане тежест, го изпращат в приют.
Изоставят кучетата в приюти
Повечето семейства вземат домашен любимец само заради желанието на детето. Но когато малчуганът порасне, кучето става в тежест. За тези, които нямат силата да го изоставят в покрайнините на града, има вратичка в закона, която позволява то да бъде изпратено в приют. В Закона за отглеждане и грижа за животните има опция за недобросъвестните стопани. Разпоредбата гласи, че когато собственикът на животното не може да полага повече грижи за него, го предава в приют или спасителен център. Така издръжката и грижата за нежеланото четириного се прехвърля на държавата.
По данни на приютите в страната на седмица средно по четири такива кучета постъпват в кучкарниците. Според природозащитниците, за да се избегне подобен проблем, е необходимо да се въведе единен национален регистър, с който общината и специализираните институции да осъществяват контрол над тези процеси. "Само така кучкарниците няма да бъдат препълнени с домашни животни, а ще се прибират бездомните", обясниха те.
www.monitor.bg
#2
Публикувано: 20 July 2009 - 10:05 AM

"Гробарю,когато копаеш гроба ми,нека бъде плитък,за да усещам дъжда."
#3
Публикувано: 20 July 2009 - 10:23 AM
#4
Публикувано: 20 July 2009 - 10:48 AM
Откъде ги извади тези обобщения? Как реши, че никой не се заема и никой не обръща внимание, а общините отричат техните задължения? Питам от любопитство, защото звучиш като да разполагаш с данни.
#6
Публикувано: 20 July 2009 - 04:33 PM

Всеки ден в България умират десетки кучета от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства на кучета, сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен живот.
#7
Публикувано: 20 July 2009 - 04:47 PM
Това е много интересен финал на статията в "Монитор". Дали някой от "журналистите" се е сетил да провери в закона за ВМД. Доколкото си спомням, там имаше специален параграф за създаване на този регистър, ама аз не знам дали има въобще започнат такъв. Вместо да попитат защо общините, респ. отделите към тях и РВМС-та не си гледат работата, пишат философски трактати. Супер!

"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi
#8
Публикувано: 20 July 2009 - 05:26 PM
Този финал - какво общо има единният регистър с изпращането на домашния любимец в приют? То си е законно да го изпратиш в приют, нали това са местата за осиновяване. На мен ако някой природозащитник вземе да ми разправя, че това трябва да се забрани, верно ще реша, че е луд. Ако се разболее човек тежко - какво?
А за търговията и размножителството - пак нито дума.
#9
Публикувано: 21 July 2009 - 12:24 AM
Откъде ги извади тези обобщения? Как реши, че никой не се заема и никой не обръща внимание, а общините отричат техните задължения? Питам от любопитство, защото звучиш като да разполагаш с данни.
Аз имам данни и бих могъл да потвърдя думите на Норита, за огромно мое съжаление. Това, че в София се прави "нещо", не означава, че и по другите градове, села и паланки е същото. Там, както се казва, "жми градо". Относно примери на бездействащи областни центрове (или само отчитащи дейност такива), ето няколко:
Благоевград, Хасково, Видин, Стара Загора, Разград, Сливен, Перник, Плевен, Кърджали. За по-малките общини не ми се говори, но като пример ще дам София-област, в която май само в Ботевград има вече някакво движение, останалите викат неволята (която в някои случаи се нарича "Четири лапи"). Нали се сещате какво е положението и в община като Якоруда, например. Или Годеч.
Характерно за 70% от общините е, че въобще не се интересуват от проблема, а са свикнали да действат на парче. От останалите 30% около 2/3 имат някакво желание да изпълняват фиктивно ЗЗЖ, но нямат какъвто и да било поглед върху проблема (сиреч, готови са да кастрират по някое и друго животно, но дотам). Останаха 10%, които имат представа долу-горе какво трябва да се направи (демек, че се искат комплексни мерки), но от тях половината нямат грам ресурс да организират масова кастрация на безстопанствените кучета, а на другата половина не им се занимава да гонят хората да си плащат данъците.
И за финал, един пример: преди може би повече от месец имахме среща с представители на общините на територията на област Видин. От 9 общини се оказа, че 2 или 3 все още нямат приети програми (другите като имат, не значи, че не са преписвани една от друга и, че стават за нещо), а нито една не е направила каквото и да било за прилагане не само на комплексните мерки за овладяване на популацията, но дори и само на една от тях.
Та така, мили ми съфорумци, положението не е лошо, то е направо трагично.
Има ли нужда да излагам още факти?
П.П. За сведение на читателите: в България има 283 общини... В нито една от тях няма едновременно висок процент на регистрирани домашни кучета и на висок процент кастрирани домашни и бездомни.
#10
Публикувано: 21 July 2009 - 07:15 AM
Откъде ги извади тези обобщения? Как реши, че никой не се заема и никой не обръща внимание, а общините отричат техните задължения? Питам от любопитство, защото звучиш като да разполагаш с данни.
Първо казах, че все по-малко хора обръщат внимание, а не никой. Да, разполагам с данни и това са моите очи и моят собствен опит. Видяла съм много, чела съм много... Не са ми необходими проценти, за да знам как стоят нещата и на къде ще тръгнем, ако не започнем всички да поддържаме каузата. Вижда се, че с 20-30, максимум 40 човека в някоя община работа не се върши. А бездомните кучета ще продължават да се размножават безконтролно. Единственият момент, в който някоя община обръща внимание, е когато нейн гражданин бъде нахапан, напднат, убит. Тогава ентусиазмът трае около месец, кастрират се 5-6 кучета и това е. Практиката е такава отдавна.
Много хора обръщат гръб на проблема и се опитват да го игнорират, но игнорирането на проблема не означава, че проблема е изчезнал. Като цяло българите сме претенциозни хора, вечно недоволни. За да задоволим желанията си трябва да се справяме заедно.
Бездомните кучета са голям проблем, чието решаване изисква много усилия и средства.
А за хората от "Без Дом" - на тях сме им признали геройството. Те имат нашите адмирации за работата, която вършат. Евала им за човечността и готовността.
Но те са единици и предимно в София...
#12
Публикувано: 21 July 2009 - 09:09 AM
Могат да бъдат мотивирани общините ... с пари. Това и става - бездомните се превръщат в бизнес, за който се отделят много пари и ще продължават да се отделят все повече. И поради този факт се регистрират все повече всякакви "сдружения", които ще ги усвояват.
Това е, което става. Въпроса е, че и това не помага, така, както само кастрацията няма да помогне. Ако ще и да са кастрирани всички кучета в София от утре, след година те ще бъдат много повече.
Кастрираните правят по големи глутници и живеят по нагъсто - поне такива са мойте наблюдения. В същото време инстинкта на глутницата работи и те стават по смели при пазенето на територията им, през която се преминава.
#14
Публикувано: 21 July 2009 - 09:21 AM
Относно централната (вкл. НВМС): там промените трябва да започнат отгоре, т.е. от ръководството на МЗХ и съответно - НВМС. Преобладаващото мнение е, че бездомните животни са напаст, подобна на плъховете и мерките срещу тях трябва да са като при изчистване на болести като лудата крава, например. Това си е характерно професионално увреждане на чиновниците в НВМС, повечето от които са завършили образованието си преди доста време, когато кучетата и котките наистинаса попадали под един знаменател с плъховете, не знаят чужди езици (освен слабо руски) и съответно нямат възможност за запознаване с нови световни практики и модели. Това в много по-голяма степен важи за слежителите в районните дирекции (с някои изключения, например РВМС-София област). Хубавото е, че в НВМС вече се забелязват наченки на променено мислене, но за да има кардинална промяна, която да достигне до най-ниските нива, е необходимо много време.
Местната власт - там по принцип винаги се търси най-евтиното решение, което съответно да има моментален и видим резултат, за да се черпят политически дивиденти, както се казва. Ако се замислите - с решаването на който и да било проблем подходът е такъв. За да се наложи практика, която изисква ресурси и време, е необходим натиск отвън - т.е. от страна на НПО-тата и централната власт, която следи за прилагането на съответния закон. Както вече стана ясно, централната власт, в лицето на НВМС, в повечето случаи е неспособна нито да даде качествено експертно мнение (отново с изключения, като отново ще спомена РВМС София-област), нито мотивация да наложи новите практики. Що се отнаса до нпо-тата - тяхното експертно мнение в повечето случаи до голяма степен е със същото качество, че и по-ниско.
Засега единствените градове, в които се работи що-годе качествено, са тези, в които местната власт на ниво отдел "Екология" има някакъв поглед върху нещата и е убедена, че това е правилният подход. В такива случаи и работата с професионални НПО-та води до добър резултат (примери: Шумен, Добрич). И в двата града проблем си остава липсата на регистрация на домашните кучета обаче.
И още един проблем - гилдията на частно практикуващите лекари. Засега основен мотив там е чисто финансовият, а не оказване на помощ на местната власт. Да не говорим, че голяма част от ветеринарните лекари нямат абсолютно никакъв опит с кучета и котки (макар да не си го признават) и наистина е по-добре да не се учат върху бездомните. За частните ветеринари е голям проблем ако някой предлага безплатна или евтина кастрация на домашни кучета, макар да е ясно, че именно домашните кучета на рисковите групи (социално слаби малцинства, пенсионери и т.н.) са истинският източник на проблема. Този проблем е по-лесно разрешим - един от основните принципи на ЕС е свободният пазар на труда, т.е. ако някой предлага евтина и качествена услуга и е предпочетен от работодателя, няма пречка да работи където и да било, стига да отговаря на законовите изисквания.
Последен проблем - липсата на финансиране. От една страна - според ЗЗЖ централната власт има право да финансира проекти на местно ниво, от друга - парите трябва да идват от събрани такси за домашни кучета. Е, и двете не се правят...
Като обобщение: сегашното решение на проблема изисква подготвени експерти на няколко нива, каквито на практика рядко се срещат. За разлика от умъртвяването, за което акъл не се иска.
#15
Публикувано: 21 July 2009 - 10:12 AM
Яворе, искам да те питам - какво ще рече "професионални НПО-та"? У нас има регистрирани вече доста НПО, които се занимават с тези проблеми. За съжаление реално работещите май се броят на пръстите на едната ръка. Липсата на някаква координация между тях в името на общи цели и начина, по който някои от тези НПО действат, в много случаи водят до ефект, обратен на желания.
И по другата част - регистрацията на домашните (и изработването на въпросния регистър). Не ми го побира акъла, как когато нещо е задължително по закон и неизпълнението му следва да води до глоби, няма кой да следи за изпълнението и да събира въпросните глоби. Имам спомен, че глобите за "междусъседско" развъждане бяха доста соленички. Та - ако се събират въпросните глоби, все си мисля, че ще има и за заплати на контролиращите, и за кастрации, и за приюти. И за 2-3 години проблемът с бездомните няма да е на дневен ред.

#16
Публикувано: 21 July 2009 - 10:25 AM
Според мен главният виновник се нарича НВМС.Тези ,докато не ги изринат напълно и после дезинфекция - нищо нормално няма да се случва . Продължава поредна година да няма общ регистър на всички кучета, макар да го изисква закон.Всеки може да си извърля животните, да си ги размножава по къщята и да налива в месомелачката.Хилядите ферми по дворове, кочинки, фургони си бачкат необезпокоявано.Продават се животни ,които никъде не са регистрирани, никой не плаща данъци за това (направихме всичко възможно от данъци от продажба и такси да бъдат освободени само членове на киноложки и фелиноложки организации).Какво става по тези ферми и развъдници никой не знае .Как се дават разрешителни за животновъдни обекти на всякакви ужасни места, дето при една внезапна проверка няма да им стигнат листите за актове?
Общините пък абсолютно нефелни по проблема.Според закона са задължени да имат програми за бездомните животни . Програми няма.Хем програми няма, после що нямало финансиране.Няма ,защото няма мениджмънт.И защото не се работи оптимално с НПО-тата-български и външни.Освен в малки обеми за София, Варна ,Шумен ,Добрич - няма сътрудничество между местните власти и НПО.Чиновниците не разбраха ,тези бетонни глави ,че без организациите няма да стане .Ще си измиват ръцете с малко кастрации ,а кой ще наблюдава върнатите по места кучета за поведение, кой ще е отговорен за прояви на агресия, кой ще обезпаразитява през месеци, кой ще реваксинира - кой по-ефективно от НПО и доброволците им? Ей така се компрометира методът "кастрирай и върни".Ей така няма начин да се овладее популация ,така само се усвояват (изв.за гнусния израз) средства, докато може..А може би това е и целта на НВМС и общинските власти.Логично е .Пък "после ще го мислят", дето се вика.
п.п."Професионални НПО" няма как.Предполагам е искал да каже - работещи професионално .

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
#17
Публикувано: 21 July 2009 - 10:32 AM
Бюджетите на всички общини, в часта - Дейност 629 Други дейности по опазване на околната среда се увеличават и ще продължават да се увеличават. Допълнително през годините се увеличава и бюджета на ОП Екоравновесие, функционират различни програми по кастриране - огромни суми, насочени към този проблем. Имаше една тема в форума, че кастрирано куче излиза 280 лева !!!
Резултата е никакъв - сочат се около 11 000 кучета при преброяването през 2007 година, толкова са и сега, че и повече - имаше данни за около 17 000 - така се размножават кастрираните кучета и докато има пари и програми за усвояване, ще се размножават.
За съжаление ...
Не го казвам, за да се заяждам, а констатирам фактите такива, каквито са ... единствено остава надеждата, че може би един ден нещата ще се променят и всичкия този паричен и емоционален ресурс ще даде резултати ... някой ден.
#18
Публикувано: 21 July 2009 - 10:44 AM
Тези огромни 280 лв. на куче са крайно некоректни, защото включват инвестициите в нов приют. Е, приютът вече се откри. Според последното преброяване на БАН кучетата са 8500. Аз не се наемам да коментирам дали е вярно или не, защото за това не ми стига да видя кучетата пред моя блок. В квартали, където никой не звъни на Екоравновесие, е така и така ще бъде.
#19
Публикувано: 21 July 2009 - 10:54 AM
Имаше една тема в форума, че кастрирано куче излиза 280 лева !!!
Тази безумна цифра за кастрации в Екоравновесие Кузманов я е получил, като е разделил бюджета на предприятието с броя на постъпилите там кучета -този бюджет се разпределя и за капитално строителство, и за поддръжка на базата .Току що се обадих в ОП Екоравновесие и зададох прост въпрос на г-жа Захариева която е връзки с обществеността- попитах я колко струва при тях кастрацията на бездомно куче.Отговорът и беше Между 50 и 70 лв ,вкл залавянето с упойващи стрели, обезпаразитяване и баксина срещу бяс.Каза и че мога да я цитирим.

PUNISH THE DEED , NOT THE BREED !
#20
Публикувано: 21 July 2009 - 10:56 AM
- (4 Страници)
- 1
- 2
- 3
- >
- Последна »