Публикувано: 27 January 2007 - 02:07 PM
Не, не са тежички. Просто, родното ни производство не е толкова качествено, за съжаление. То е плод на доста близък инбридинг (кръвосмесително развъждане) и по-скоро на идеята за размножаване, а не за селекция на тип и конституция. Този проблем го има при всички породи в България. За това се иска време и преодоляване на определени предрасъдъци от типа "Ами кучето е женско и трябва да роди поне веднъж, иначе ще умре." или "Ами той е мъжкар и трябва да се доказва и да остави поколение, защото ...така искам, така трябва или ...каквото и да е като човешка прищявка."
Знам, че стандарта на РР определя тегло за мъжките между 36 и 40 кг, а за женските една идея по-малко. Но когато се оценя екстериора се гледа общия баланс. Те са високоноги гончеподобни кучета. Затова се намират в 3 секция (родствени на гончетата) на VІ група. Стандарта изисква от тях да представляват идеалната среда между абсолютния молосоид (немски дог) и хрътките (салуки) - двата крайни конституционни типа - суров и сух. И двете са участвали в селекцията на РР. Затова не се толерират твърде масивните и твърде леките кучета. Затова формата е правоъгълен тип, а конституционният им тип - здрав, замускулен. Затова се изискват плавни леки движения. Какво имам пред вид:
Формата на РР е леко удължен, т.е трябва да е малко по-дълъг отколкото висок. За женските се допуска да са по-дълги от мъжките, защото в областта на коремната инсерция (извивка), намираща се под поясницата, те износват приплодите и трябва да има място за тях. Кучетата от всички породи и групи се различават по три основни признака, които са отправни точки при съставяне на тяхната екстериорна оценка - глава, космена покривка и опашка. Всичко останало подлежи на външно въздействие (фармацевтично или физическо). Ако кучето няма хубава, правилна според стандарта на породата глава - тя никога няма да се промени. Ако има проблем в структурата на косъма (напр. според стандарта трябва да бъде остра и плътна, а тя е вълнена или мека, това няма да се промени, няма да я смени или ако му давате витамини ще се промени). Ако опашката е неправилно поставена, с израстването на тялото този постав няма да се промени, защото е въпрос на генетика и конструкция на конкретния организъм. С обучение можете да постигнете да я носи правилно, но ъгът, който се образува между нея и крупата няма да се промени никога. Ако кучето е 2 см по-ниско или по-високо, не е проблем ако характеристиките които посочих по-горе са наред, ако формата му е добър, ако то е хармонично развито. При оценката на един екземпляр е водеща идеята за переспективата, т.е. кой от недостатъците му (тук нямам пред вид дисквалифициращите пороци) подлежи на коригиране с израстването му ако е младо куче и ако е възрастно би могъл да се избегне при подходяща връзка. При младите кучета се търси перспективата, тенденцията, а при възрастните - състоянието в момента. Затова рядко ще намерите мъжко куче от едра порода да победи в конкурс за млади кучета, нормалният им растеж предполага в периода между 9 и 18 месеца да не са докрай оформени. Женските кучета винаги се оформят по-рано и като екстериор и като психика. Те биха могли да изглеждат зрели и на 15 месеца, друг е въпроса дали на тази възраст трябва да се заплождат. Всички сме виждали 15-16 годишни момичета да изглеждат като зрели жени, но дали е подходящо да стават майки на тази възраст е друг въпрос - но, това е друга огромна тема.
Всяка порода има основен породен белег, който е водещ при оценката на екстериора - напр. при РР е риджа, при ваймаранера - средния пръст на предните лапи е по-дълъг, при лабрадор ретривърите - дебелината на опашката и т.н. Когато този породен белег е проблем в някаква степен, това намалява оценката на кучето, защото се предполага, че генетичният му фонд е обременен с някакъв дефект.
Ще прекъсна защото иначе трябва да напиша целия курс по основна кинология, пък нямам необходимия лиценз да го правя. r)
Това, което ни тревожи не е това, което НЕ ЗНАЕМ, а това, което ЗНАЕМ, ЧЕ НЕ Е ВЯРНО.
"Животът е трагедия за този, който чувства и комедия за този, който мисли" Фрасоа дьо Ларошфуко
"Можеш да победиш другите със собствените си доводи. Но да ги убедиш можеш само с техните."
Жозеф Жобер, "Мисли, максими и есета"
God says: Animals are my quite beings. Now they remain silent to cruelty but the day of reckoning they will talk!.." Mevlana Celaleddin Rumi