Кокер спаньол
#1600
Публикувано: 07 February 2007 - 01:54 PM
- статия за генетиката при цветовете на английския кокер спанъол:
http://www.dogstuff....ish_cocker.html
- в тези две статии е обяснено какво би се получило при евентуално смесване на даден цвят с друг и начините за предвиждане на оцветяването при бъдещото поколение:
http://web.telia.com...262/article.htm
http://www.mulberryf...explanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm ://http://www.mulberryfarm.com/canine-...lanation.htm
-генетични вариации на цветове при кокерите (с много снимки и обяснения за цветовете):
www.thecockerspanielclub.co.uk/colours.htm
http://www.ecsca.org/ecscoat.html
www.cockerpup.com/CockerColors.htm
- любима моя страничка със страхотни снимки на американски кокери.Тук на втората снимка от долу на горе има пример за погрешно оцветяване при смесване на едноцветен и двуцветен кокер.(какъвто е нашият случей):
http://www.zimfamily...tml#Coat-Colors
#1602
Публикувано: 07 February 2007 - 03:11 PM
#1603
Публикувано: 07 February 2007 - 04:02 PM
В първия уебсайт на края на първата страница на линка е обяснено как се получава нестандартното оцветяване.За да не се получава това съветват да се съчетава едноцветен с едноцветен или двуцветен с двуцветен, но не и помежду си.По стандарт при едноцветния кокер е позволено само малко бяло петно на гърдите, но не и по главата или краката.За да се нарече един кокер двуцветен втория цвят( в случея белия) трябва да заема не по малко от 10% от повърхността на тялото; ако втория цвят е по-малко от 10% то кокера не е двуцветен а погрешно оцветен едноцветен.
http://www.geocities...atgenetics.html
Ето тук пък можеш да избереш оцветяването на женската и мъжкия ,които искаш да събереш и да видиш как ще бъде оцветено предполагаемото поколение и как ще бъдат разпределини цветовете процентно в кучилото(разбира се природата не е точна наука като математиката и винаги може да има изненади):
http://www.cockerspa...ve/s_locus.html
#1604
Публикувано: 07 February 2007 - 05:58 PM

Харди! Черен си ми пред очите.[br][br]
#1605
Публикувано: 07 February 2007 - 07:42 PM
Албинизма е изключение или с други думи аномалия.Гена на албинизма така да се каже кодира ензима ,който разтваря амино киселината тирозин като първа крачка към производството на меланина,главният пигмент при кожата и косата на бозайниците.При албиносите,този ензим не може да се произвежда и в резултат на това не може да се произвежда и меланин.Това предполагам може да се случи при всяка порода.Това че родителите не са такива не значи, че някой от тях не е бил носител на гена.Не случайно има една поговорка,че гена влачи до десето коляно.. b)
За да се определи горе долу точно какво може да очакваш от едно кучило трябва да се определи на кои гени на оцветяването е носител твоето куче и кучето с което искаш да го събереш.Само на външен вид не е много точно.Трябва да се знае или какви са били предците му.Или пък има вариянт да се направи тест.Такива тестове открих днес да се продават в една американска уебстраница.Разбира се това в наши условия звучи като научна фантастика.... s)
Ето го и него- за кокери теста струва $80:
http://www.vetgen.com/cockcolor.html
#1607
Публикувано: 07 February 2007 - 07:55 PM
#1610
Публикувано: 08 February 2007 - 12:38 AM
"Blue Roan Tri"
-търси в http://www.zimfamily...tml#Coat-Colors
А съм забравила и този сайт тук също има един като Лейди.Но Карли ти май търсиш на 100% същата хубост- такава няма да намериш друга(love)
http://www.stirling-...al/rainbow.html
#1611
Публикувано: 08 February 2007 - 12:47 AM
Я вижте това http://elshaddaicock...ies-nov2006.jpg w)
и това http://www.doggroups...bers/1048817838
http://www.breezyhil...ks13m628wk2.jpg
http://www.breezyhil...lsNewHomes.html
#1612
Публикувано: 08 February 2007 - 01:47 AM
#1613
Публикувано: 08 February 2007 - 09:12 AM
Е-е-е! Лейди не си ли позволява прекалено много?! Опитай се да я научиш да не хапе... w)
А с цветовете, мисля, че нямаме проблеми, тя си е пясъчен кокер, само дето козината й е по- къса, отколкото трябва, ама карай!
А при нас вчера смях! Взехме си амадинки и Айра веднага реши, че трябва да им устрои подобаващо посрещане w) , и като започна да се върти оклко нас, докато ги носехме и да души във въздуха. l) Тогава аз ги оставих на замята да ги види, а тя започна да души клетката отвсякъде и да скимти, после започна да ги кани да си играят, много смешна беше! w) Тя се интересува от всичко, по- малко от нея, срещна се и с чинчила... Но към кучета- никакъв интерес... l)
Новите приятели на Айра: Посрещането!
Прикачени файлове
-
post_29_1170918735.jpg (28.83K)
Брой сваляния: 60


#1614
Публикувано: 08 February 2007 - 09:41 AM
Да и аз мисля ,че Лейди би трябвало да е blue roan & tan , но не е точно трицветна.Оффф, много сложно стана - има три цвята ,ама не е трицветна bl) Специално за нея ето това обяснение - що е то Roan Colour:
Очи - кафеви
Разновидности на оцветяването - Blue Roan, Brown Roan, Sable Roan , Orange Roan, Lemon Roan..(не знам точно как е редно да се преведат на български,но като се има предвид че Roan значи пъртър,шарен то сигурно е в тоя ред - пъстър син,пъстър кафяв и т.н.)Всички тези разновидности могат да имат светлокафеви точки.Кокерите с цвят Roan се считат за двуцветни (или сътветно трицветни).
Шарки - пъстия ген се вижда само върху белите места на кучето.При кокерите с цвят Roan космената покривка е с основния цвят омесен с бяло.Например -ако да речем Х е черния косъм а О е белия ,то тогава шарката Roan би изглеждала като ХОХОХОХОХОХО.Там където пъстрото е по-светло ще бъде по-скоро ХООХООХОООХ, но в общи линии цветомете са смесени, а не отделени в петна.
Външен вид при раждане - малките в повечето случеи изглеждат като обикновени двуцветни или трицветни кокери с малко петна по муцуната или крачетата.След няколко седмици обаче това се променя и пъстрото става все по очевидно.Друг белег по-който може да се познае дали малкото ще бъде с цвят Roan са неговите лапички.На снимката се вижда как черното обгражда розовото в средата на лапичките.
( Много сладки лапки! w) )
Blinki, внимавай с тези запознанства - птички и птичар е лоша конбинация.И аз имах папагал и Голди много му се радваше..толкова много ,че той не можа да преживее тази нейна радост.... angelpik ouu
......То тука не ставаше въпрос някой да има проблеми с цвета. bl) Сигурна съм ,че никой няма проблем с цвета на собствения си кокер. (love)
Прикачени файлове
-
blueroanpawpads.jpg (8.72K)
Брой сваляния: 57
#1616
Публикувано: 08 February 2007 - 10:16 AM
#1618
Публикувано: 08 February 2007 - 07:34 PM
Цитат
Имам го предвид, затова никога не я пускам в стаята, когато лети опитоменото ни папагалче. Опитах се да я убедя, че не е нейната вечеря bl) , и веднъж, докато то летеше, аз я пуснах в стаята, но я държах за нашийника. Обаче този глупчо реши да кацне на носа й! n) Е, още е жив, но тогава зъбите й щракнаха на 2 см от опашката му... Иначе бебетата папагалчета ги охранява като бодигард, обаче пърхането на крилата събужда птичарските й инстинкти...
А как жално изпраща малките, когато ги подаряваме и вижда как ги отнасят... С едно направиха истинско сбогуване- то застана в ъгъла, колкото може по- близо до нея, а тя си допря носа до клетката, до него... само дето не заплака! Бяха много трогателна картинка! w)

