10 НЕ в храненето на кучето и котката
#61
Публикувано: 14 July 2007 - 10:28 PM
И това, че някой е препоръчвал храна специално за далматинци по никакъв начин няма връзка с моите постове. В тази връзка, ще помоля да не се правят такива внушения.
#62
Публикувано: 14 July 2007 - 10:44 PM
Цитат
А това за ябълките и морковите за малко куче направо си е подканяне да си тршнем кучето.
Може да си сигурен, че определено не съм си "тръшнал" кучето.... l) l) l)
Това и според мен са пълни глупости, като нямате представа от храненето на определена порода не давайте мнение. Кучо си е в цветущо здраве и по-добре едва ли може да изглежда предвид породата си... w)
Колкото до натуралното хранене аз съм категорично за именно с оглед на особенностите на определени породи - няма универсална храна, не само за отделните породи, но и за отделните кучета...
Колкото и да съм убеждаван, че гранулите са хубаво нещо, не мога да се съглася единственото хубаво е че са абсолютно неангажиращи. Иначе определено са химия, не че естествените се различават много - за справка написаното върху консерва с кучешка храна, пък било и скъпа такава.... b) b) b)
#63
Публикувано: 14 July 2007 - 10:56 PM
И още - моята забележка към Вашия пост беше продиктувана от използването на термина "усвояване на месни протеини". Добре е когато давате мнение, особено в тази част на форума да се придържате към адекватна терминология.
Нека още веднъж да уточня, че не Ви подтиквам да храните кучето си по какъвто и да било начин, но не съм съгласен, че храната на едно нормално здраво куче се състои от извара, зеленчуци и други. Между другото, ако храните далматинец с коя да е от истинските "СуперПремиум" храни няма да имате проблем с пуриновите бази. Е ако производителят не е поизлъгал малко.
И ако трябва да добавя - за далматинците, наистина е важен подбора на храната с оглед на уролитиазата. Дали това е важно само за тях е друга тема.
#64
Публикувано: 14 July 2007 - 11:05 PM
Иначе не знам как се храни Санбернар и не ме интересува.
#65
Публикувано: 14 July 2007 - 11:31 PM
От една страна - далматините не можели да усвояват протеини (тъй като сме в България, хайде да си говорим на български - т. е. белтъци) от месо? Аз си мислех, че за порода куче става дума, но приемам, че съм сбъркала. Това е крайно несериозно.
А що се отнася до пурините и пиримидините, драги ми приятелю, има едно основно правило в живата природа. То е просто и се основава на елементарна аритметика. Гласи: броят на пуриновите бази в една двуверижна ДНК молекула е равен на броя на пиримидиновите бази. Точка по въпроса.
Ако смяташ, че дадена, как да река, субстанция, съдържа повече ДНК от друга, или че има отклонение от това правило при растения, животни или каквото там даваш за храна, по каквато и да била причина, проблемът си е твой.
#66
Публикувано: 15 July 2007 - 12:00 AM
п/с и стига с това цитиране, че е супер смешно.
#67
Публикувано: 15 July 2007 - 09:11 AM
Face, бъди по-толерантен към другите. Не подлагай квалификацията на Миринда на съмнение, защото ако става дума за нейното четене, ти сега откриваш азбуката.
Тук ( http://www.dalportal...nt/view/145/27/ ) се казва:
"Тъй като уролитиазата е обусловена от особеностите на обмяната на веществата, профилактиката и лечението са невъзможни без правилна диета. Традиционно се е наложило противопоставяне между високо- и нископротеинова диета, чак до препоръчване на оризово-зеленчукова дажба.
Американските специалисти по уролитиаза изразяват безпокойство от подобни обобщения и непридирчиви диетични препоръки, регулярно появяващи се на страниците на изданията на регионалните и Националния далматин клуб на САЩ. Те настояват за това, че диетичните препоръки трябва да се дават на основата на научни данни и фактори, а не на основата на разпита на 60 развъдчика.
Както е известно, протеините се различават по своя състав. В образуването на пикочна киселина участват протеини, съдържащи пуринови основи или пурини. Образуването на уратни камъни се усилва при диети, съдържащи продукти, богати на пурини. Следователно, за далматините количеството на протеините не е толкова важно за влошаване или подобряване на здравословното състояние, колкото типа на протеина, а именно протеините, включващи пурини. Високопротеиновата диета, хипотетично съставена от продукти, не съдержащи пурини, няма да бъде толкова опасна за далматина, страдащ от уролитиаза, отколкото нископротеинова диета, състояща се от пурино-съдържащи белтчини, която ще бъде в голяма степен нежелателна за същия далматин."
#68
Публикувано: 15 July 2007 - 09:25 AM
Що се касае до далматинците, FACE е прав, макар че първоначалния израз действително е неправилен, НО всеки който познава генетичната предразположеност на тази порода да формира уратни камъни, би се досетил, че заместването на месо с млечен протеин (между протеин и белтък има една тънка разлика) е именно в посока профилактика на това заболяване.
А по отношение на хранителната стойност на различните марки храни може много да се спори, важно е да се знае че т.н. маркови храни действително влагат качествени продукти, всичко останало е рекламна стратегия. Много животни се развиват чудесно и живеят до дълбока старост и без мини, макси, джуниър и т.н. Важно е да се знае, че посочениата на етикета на храната дневна дажба е само препоръчителна, за конкретното животно обаче отклоненията от това количество могат да варират в твърде широки граници. Няма по-добър ориентир от състоянието на самото животно - кондиция, живо тегло и др. и точно това трябва да следи стопанина. Така, че няма нищо чак толкова лошо, ако от време на време (подчертавам), давате на кучето си морков, варен картоф или чушка, мляко. Моето лично, цял живот е на домашно приготвена диета, както впрочем и всички ние.
#70
Публикувано: 15 July 2007 - 10:29 AM
На английски е Dalmatian, на руски - Далматин, а на български - Далматинско гонче или Даламатинец. Далматин е русизъм и е съвсем естествено да е добил широка популярност, но това не го прави правилно наименование. Още малко да пофлуудим?
#71
Публикувано: 15 July 2007 - 11:14 AM
Аз наистина не мога да разбера, когато питаш, за да чуеш потвърждение на собственото си мнение, защо въобще питаш? Примири се с мисълта, че може да ти отговори специалист, който говори нещо различно от това, което на теб ти харесва, именно защото си е прочел каквото и когато трябва.
Между другото, можеш да погледнеш за справка т. нар. диета № 6 - предписвана при уратни диатези. При хората, не при кучетата. Тъй като смяташ различните породи кучета едва ли не за различни видове, вероятно отново ще ме пратиш да се уча да чета, но все пак, отбелязвам, там не се препоръчва изцяло заместване на месото с извара и каквото там беше, а да се избягват мазни меса, салами, и месните бульони (последното, струва ми се, е основа на т. нар. домашна храна). Варено и печено месо може да се яде спокойно. И пак повтарям, това е медицинска диета за хора, а какво остава за кучета, които все пак са хищници, колкото и да ги тъпчеш с моркови и извара.
Между другото, има си съвсем конкретна, генетично обусловена причина не всички възрастни хора и кучета да понасят прясно мляко, независимо че са го пили без проблем като малки. Това е адаптивен, естествен механизъм, и желанието да храним кучето си в съгласие със собствената си орторексична нагласа не може да го промени.
#72
Публикувано: 15 July 2007 - 11:16 AM
Цитат
На английски е Dalmatian, на руски - Далматин, а на български - Далматинско гонче или Даламатинец. Далматин е русизъм и е съвсем естествено да е добил широка популярност, но това не го прави правилно наименование. Още малко да пофлуудим?
Божке, колко мъка има на този свят. oleeee oleeee
писано някога
Цитат
#73
Публикувано: 15 July 2007 - 11:33 AM
Ти си най-права и най-компетентна. Аз млъквам. dribble dribble dribble
#74
Публикувано: 15 July 2007 - 12:49 PM
По-въпроса с уратната уролитиаза, не би трябвало да има две мнения, препоръките са да се ограничи храната богата на нуклеинови к-ни, чиито компонент са пурините, а те се съдържат главно в ядрата на клетките - тоест в миофибрилите, които са си чисто месо (без значение дали е мазно или не), в хепатоцитите, което си е ч. дроб, плюс останалите вътрешни органи. За разлика от месото и месните субпродукти, млечните продукти (изварата напр.) няма как да доставят пурини (защото те съдържат чист белтък, а не кл. ядра) и техния метаболит пикочна киселина (uric acid) и затова са полезна диетична храна за генетично предразположени животни. Това е накратко философията. Дефектът при тази порода кучета действително е генетичен. Просто не могат да превръщат пикочната к-на в алантоин и затова урината им е богата на урати, което пък е предпоставка за уролитиаза. Кристалите пикочна к-на между другото са причина и за подаграта, а нали знаете кой боледува от подагра, тези които са попрекалявали с месото. Аз лично обожавам месеце, да не останете с впечатление, че съм закоравял вегетарианец
#75
Публикувано: 15 July 2007 - 01:06 PM
Наистина е така, но или трябва да си изучавал определаната порода, за да го знаеш или пък трябва да имаш опит в гледането на далматин (за сведение името на породата е така както съм го написъл, това не е плод на грешка или пък още повече на незнание, може би по-това си и личат запознатите с породата). Съгласен съм напълно с отречената теория, че всички кучета са непременно месоядни хишници... r)
Трябва също така и да се избягват личностни нападки, да се успокои тона и да се чете внимателно това, което другият е написъл. За мен безспорно е едно - далматина не е като повечето породи и една от особенностите му е именно начина на хранене. В световен мащаб има храни, които са адаптирани специално за породата, в България обаче доколкото аз знам няма внос на такива... r)
А освен това държа да подчертая, че това е строго индивидуално за всяко куче дори и от една порода. Практиката е меродавна и в този случай мисля, че поне за мен съм открил начин да държа кучето си в кондиция...Мога само да споделя как съм го направил, за да може и друг да пробва, току виж и за неговия любимец е правилно такъв начин на хранене.... r) r) r)
#76
Публикувано: 15 July 2007 - 01:09 PM
Не го приемай за лична нападка - не винаги използването на много чужди и сложни думички те прави победител в един спор w)
#77
Публикувано: 15 July 2007 - 01:49 PM
Само че, caesar, за мен лично и за много други хора, предполагам, терминологията не е начин да се прави човек на по-интересен, а е въпрос на професионално отношение.
Ако искаш да наричаш нещата със свои, собствени имена - моля. И езикът ти ще бъде уникален, както и кучето.
#78
Публикувано: 15 July 2007 - 01:59 PM
Цитат