Новата история на породата шпицИсторията е запазила документални свидетелства за възникването на породата шпиц, започвайки някъде от края на ХIX век. Най-рационално е да се разгледат фактите по създаването на породата по отделно за държави, клубове и развъдници, които са изиграли и продължават да играят водеща роля във формирането на съвлеменните шпицове.
Германия
13 април 1899г. Тази дата трябва да бъде записана със златни букви в историята на породата, както и името на Чарлз Камерер. Именно на този ден в списание «Hundesport und Jagd» е публикуванописмото на хер Камерер към любителите на шпицовете с предложение да се организира клуб на породата, който трябва да се заеме с чистопородно развъждане и да спомогне усъвършенстването и облагородяването на породата.
Скептиците писал той заявяват, че шпицовете не са спортни кучета, тях не могат да ги развъдят така дълги като дакела, така тънки като хрътката, така едри като санбернара, така ъгловати, като булдога.
Това е вярно отговаря им Чарлз но също така е вярно, че, независимо от всички ваши усилия, интелекта на шпица не може да бъде сведен до нивото на Вашите ограничени умствени способности. Породата шпиц е една от най-ценните по възможности за тяхното използване.
Крамер предложил да се разделят шпицовете на три типа в зависимост от от размера и възможностите за използването им. Едрия волф-шпиц с ръст до 55см и тегло до 60 фунта (приблизително 20кг) е усърдно и силно куче-пазач. Средните бели и черни шпицове, от една страна, по думите на Крамерер, са просто красиви, а от друга са удобни за отглеждане в градски условия. Миниатюрните шпицове могат да бъдат прекрасни домашни любимци в стил лукс те са подвижни, смешни, а от друга страна не са така капризни като други стайни кученца.
Независимо от разликата в размерите, писал хер Камерер, всички шпицове се отличават с безупречна вярност и привързаност, бдителност, граничеща с дързост, висока интелигентност и изключителна привлекателност, даже в очите на дилетанта, приятна външност и здраво телосложение.
Ч.Крамерер се оплаквал от това, че шпицовете в Германия са доведени деца сред другите породи, лишени са от внимание и спортен интерес. Споменавайки успехите, които имат шпицовете в Англия и Съединените щати, Чарлз призовал Нека се погрижим за шпица, нека му помогнем да заеме тук, в родината му, това място, което той е заел самостоятелно в чужди страни! Нека да дадем на шпица възможност заслужено да представлявя породата си в кучешкия парламент, да създадем такъв клуб на породата, който изцяло да се посвети на интересите на всички разновидности на шпицовете. Да живее шпица! така завършва своето послание авторът.
В продължение на цялата 1889г. немските развъдчици Фриц Рейман и Карл Волфсхолц от Ербелфелд, Алберт Кул от Щутгарт и други провеждали активна организационна работа по обединяване любителите на шпицове. Официалното основаване на Общество на любителите на немските шпицове се състояло през пролетта на 1900г. В генеалогичната книга на немските шпицове по това време били регистрирани около 30 кучета. В последните дни на септември 1900г. Във Франкфуркт на Майн, в хотел Гросман, било проведено организационно събрание и създаден Немския шпиц-клуб, национална организация, която приела стандарт на породата, основала Племенна книга и ръководство за развъждане и регистрация. От този момент нататък немския шпиц получил официален статус.
Първата немска Племенна книга на шпицове била публикувана през 1913г. Били записани 1050 кучета, повечето от които били родени в периода 1891-1898г. От тях 669 големи, 247 бели, 222 черни, 221 сиви, 1 оранжев, 7 червени, 1 пъстър.Височината в холката на големия и вълчия по цвят шпиц била определена 45см, но се предпочитали по едрите кучета. Шпицове, по-ниски от 38см се считали за средни. Миниатюрните кучета с ръст около 25см били съвсем малко.
Малки кученца и по-възрастни кучета не се регистрирали в Племенната книга на Немски шпиц-клуб до тогава, докато не получат изложбени оценки ( «добра», «много добра» и «отлична»). Не се регистрирали и кучета, ако преди това са минали през ръцете на ненадежни хора.
Забележително е, че в Немския шпиц-клуб са били приети редица етически норми и ограничения за членовете на клуба. Възможно е именно високото етично ниво при развъждането на кучета в Германия през този период е станал основа за създаване и усъвършенстване на много породи кучета. Клубът не е бил затворена елитарна структура, всеки можел да стане негов член, но правилата гласили «Търговци, дог-дилъри и лица, занимаващи се с покупко продажба на кучета, користни и безотговорни хора, а също така организатори на изложби, считащи препродажба на кучета естествена част от дейността си, не могат да станат членове на клуба». По-късно, през 1958г. в правилата били внесени дъпълнения. Основавайки се на новите положения, специалистите на клуба отказвали регистрация за кучетата на хора, които ползват услугите на посредници прекупвачи, като за това били приведени следните доводи «За съжаление, има някои развъдници, в които се развъжда безпланово, малко грижи се полагат за типа и качеството, рядко се показват кучетата на изложби, продават кученца на дог-дилъри. Очевидно такива действия оказват много лошо влияние на породата».
....
В следвоенните години Немския Шпиц-клуб ( ГФР ) приел нови стандарти, които като цяло са много близко до съвременните. Шпицовете били разделени на 5 ръстови разновидности ( волфшпиц, голям шпиц, среден, малък, миниатюрен), описани са възможните цветови варианти във всички ръстови категории.
Международната Киноложка Федерация е признала Германия за родина на породата. В течение на няколко десетилетия немските развъдчици на шпицове се старали да развъждат своите шпицове, без да ги смесват с творде декоративните кеесхонди и померани. Те основно се ориентирали не толкова към привлекателните особености на екстериора, колкото на получаването на крепки здрави кучета, способни да изпълняват работа.
Обаче изложбените успехи на кеесхондите и помераните от английски и американски развъдници заставили немските развъдчици да обърнат внимание на тези кучета. За това в последната редакция на стандарта, приета през 1998г., били внесени някои изменения, позволяващи сближаване на съществуващите стандарти за кеесхонд и померан с тази на немските шпицове. Прието е двойно наименование на тези породи. В последно време водещите немски развъдчици, успешно занимаващи се с породата, активно използват в работата си кучета от Англия, Канада, САЩ. Именно кучета от смесения тип започват да олицетворяват породата немски шпиц.
Такива развъдчици, използвайки племенни производители кучета от различни страни, се опитват да обединят декоративните качества на американските и английски кучета със здравето и жизнеспособността на немските шпицове.
от сайта
zoodrug.ru (Превод със съкращения)

Немски среден шпиц бял, черен, оранжев, кафяв, кремав, сив
Снимките са от
ТУК